Штучний інтелект може збільшити нерівність в оплаті праці між чоловіками та жінками
29 Листопада 15:05Штучний інтелект (ШІ), особливо генеративні моделі, стає важливим інструментом у сучасному світі. Однак дослідження показують, що його використання суттєво різниться між чоловіками та жінками. Це може мати серйозні наслідки, включаючи поглиблення гендерного розриву в оплаті праці. Про це йдеться у статті Bloomberg, повідомляє Комерсант український.
Економісти Банку міжнародних розрахунків (BIS) на основі опитування Федерального резервного банку Нью-Йорка встановили, що половина чоловіків у США використовували генеративний ШІ протягом останнього року, тоді як серед жінок таких було лише 37%. З них регулярно користувалися ШІ 28% чоловіків та лише 16% жінок.
У цьому контексті занепокоєння викликає те, що генеративний ШІ може автоматизувати до 29,5% робочих годин у США до 2030 року. Згідно з аналізом UNC Kenan-Flagler Business School, найбільше під загрозою перебувають робочі місця, де домінують жінки — адміністративна підтримка, офісна робота. Це посилює гендерну нерівність у кар’єрних можливостях.
Однією з причин, чому жінки уникають ШІ, є недостатня довіра до технологій, йдеться у статті. Жінки частіше бояться негативних наслідків, пов’язаних із використанням цифрових інструментів, тоді як чоловіки розглядають їх як можливість підвищення продуктивності.
Соціальна обумовленість також відіграє важливу роль. Жінки начебто часто уникають ризиків через страх невдачі. Зокрема, у контексті генеративного ШІ це може означати побоювання отримати осуд за використання алгоритмів для створення текстів або аналізу даних.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Деякі організації вже працюють над подоланням розриву. Наприклад, компанія Uplevyl, заснована Шубхі Бхонсле-Рао, навчає жінок цифровій грамотності, використовуючи ШІ. Такі ініціативи допомагають зменшити страх перед технологіями.
Попри наявні проблеми, звіт Deloitte показує обнадійливу тенденцію: у 2024 році кількість жінок, які використовують генеративний ШІ, зросла втричі. Прогнозується, що у деяких країнах жінки навіть обійдуть чоловіків за частотою його використання вже наступного року.
Експерти вважають, що жінки, які адаптуються до нових технологій, зможуть уникнути негативних наслідків автоматизації. Адже, як зазначають фахівці,
«Штучний інтелект не замінить людину, але замінить того, хто не володіє технологіями».
Щоб скоротити гендерний розрив, важливо забезпечити доступ жінок до цифрової освіти та технологій. Це допоможе їм максимально використовувати потенціал ШІ для кар’єрного зростання, вважають спеціалісти.