Штрафи за поворотники: що потрібно знати власникам американських авто
9 Квітня 17:35
Поліція взялася за старе — почала штрафувати власників американських “бітків” за червоний колір габаритів у автомобілях, виготовлених у США. Водії ризикують отримати штраф у 425 грн за перше порушення, а за повторне — вже 1700 грн. Хоча, як розповідають юристи, в судах ці штрафи легко скасовуються. Але й сам водій може уникнути адміністративної відповідальності, як саме, розбирався Комерсант український.
Активність поліції щодо виписування штрафів за поїздки на автомобілях з червоними покажчиками повороту розпочалась близько п’яти років тому, коли на дорогах країни з’явилось більше машин, привезених з-за океану. Причина в тому, що американські стандарти не відповідають українським нормам безпеки, де вказано, що транспортні засоби (ТЗ) повинні бути оснащені жовтими покажчиками повороту.
Поліція посилається на пункт 6.1.5 Національного стандарту України “Колісні транспортні засоби. Вимоги до безпеки технічного стану та методи контролю” ДСТУ 3649:2010, який передбачає вимоги до кольору покажчиків повороту, зокрема, що передні та задні повинні бути жовтими, і який діє з 2017 року. І згідно з частиною 2 ст. 122 КУоАП за використання попереджувальних сигналів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів передбачений штраф 425 грн (25 неоподатковуваних мінімумів). Таким чином, поліція взяла за практику зупиняти автомобілі з червоними поворотниками та штрафувати.
Але, як зазначають юристи, поліція не враховує того, що завезені автомобілі пройшли державну реєстрацію, одночасно пройшовши перевірку на відповідність усім правилам і стандартам. А всі імпортовані ТЗ перед реєстрацією повинні отримати сертифікат відповідності, зазначають юристи. Тому суди часто стають на бік власників автомобілів.
“Якщо машина сертифікована в Україні для використання в Україні, це означає, що вона відповідає стандартам. Якщо вона відповідає стандартам, значить, не повинно бути жодних претензій, і будь-який штраф поліції за поворотник невідповідного ДСТУ кольору суди скасовували”, — розповідає Комерсант український адвокат Андрій Вареник.
І основна причина в тому, що в поліції немає доказів того, що під час сертифікації завезеного автомобіля щось пішло не так. Що на фото в документі вогні світяться жовтим, а насправді — червоним. Ось це стало б підставою для штрафу. Як повідомляє адвокат, у нас сертифікація автомобілів проходить не без допомоги фотошопа та магії, наприклад, перед сертифікацією ставляться правильні фари, а потім вже знову вставляються рідні. Спритність рук. А далі вже все на розсуд власника: хтось ставить собі правильні жовті, а хтось продовжує їздити на червоних. Хоча це доставляє незручності для інших учасників дорожнього руху і може легко призвести до аварії.
Як підкреслює адвокат Вадим Володарський, практика оскарження таких штрафів у судах велика, і суди завжди враховують, що автомобіль зареєстрований державними органами, тому претензій з боку поліції до власника бути не повинно.
“Масово поліцейські не штрафують за поворотники червоного кольору. Я б навіть сказав, що в разі, коли не до чого більше причепитися, поліція може виписати адміністративку за фари. При цьому поліція не складає акти перевірки технічного стану автомобілів, не витрачає часу, щоб довести, що автомобіль переобладнувався з моменту початку його експлуатації. Тому в судах виписані адміністративні протоколи анулюються”, — коментує Комерсант український Вадим Володарський.
Але є один важливий момент: Україна підписала Женевську конвенцію, ратифікувавши її дію на всій території України. І за Правилами ЄЕК ООН №48-02 допускається використання задніх покажчиків повороту червоного кольору. Тож, у автолюбителів є ще один козир.
У 2024 році порівняно з 2023 роком продажі вживаних імпортованих легкових автомобілів з США збільшились на 46% до 41,7 тис. одиниць. Це складає 19% частки в загальних продажах імпортованих вживаних легкових автомобілів минулого року. Загалом в Україні у 2024 році вперше було зареєстровано 222,1 тис. вживаних легкових автомобілів, ввезених з-за кордону, що на 4% більше, ніж у 2023 році.
Автор — Алла Дуніна