Станом на кінець 2023 року кількість ФОПів в Україні перевищила 2 мільйони. При цьому, навіть у порівнянні з довоєнними часами, впродовж останніх років відзначається значний приріст малих та середніх бізнесів. В той же час, спостерігається сумна статистика щодо кількості закритих ФОПів, оскільки кожен третій ФОП припиняє своє існування у перший рік роботи.
Тож кожному підприємцю важливо розуміти за які правопорушення та за яких умов їх може бути притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу, щоб мати можливість уникнути небажаних витрат. Про найбільш поширені правопорушення серед ФОПів, за які на них може бути накладено штраф, а також розміри штрафів – читайте в матеріалі.
За що можуть оштрафувати ФОП у 2024 році
До найбільш поширених правопорушень, за які можуть оштрафувати ФОПів належать наступні види діянь:
- Неоформлення найманих працівників;
- Неподання звітності у визначені терміни;
- Несвоєчасна сплата єдиного податку;
- Несвоєчасне надання об’єднаного звіту;
- Відсутність обліку первинних документів;
- Ігнорування запиту податкової, тобто ненадання відповіді чи документів;
- Порушення щодо використання РРО/ПРРО;
- Неведення обліку товарних запасів (для продавців товарів ризикової групи);
- Ненадання можливості покупцям розрахуватися за куплені товари за допомогою POS-терміналу.
Відповідальність ФОП за неоформленого працівника
Якщо фізична особа-підприємець (ФОП) першої, другої чи третьої групи вперше допускає неоформленого працівника до роботи, їй буде винесено попередження. Якщо ж аналогічне порушення повторюється протягом наступних двох років, то підприємця буде оштрафовано на суму 240 000 грн за кожного неоформленого працівника.
Для ФОП, які працюють на загальній системі оподаткування, встановлено інші штрафні санкції. За перше порушення вони сплачують штраф у розмірі 80 000 грн, а за наступні порушення — 240 000 грн.
Крім того, за неоформлення працівника передбачена адміністративна відповідальність. За перший випадок штраф може становити від 8 500 до 17 000 грн, за повторний — від 17 000 до 34 000 грн.
Штрафи за несвоєчасну сплату єдиного податку (ЄСВ)
Для ФОП першої та другої груп передбачено штраф у розмірі 50% від ставки єдиного податку, що в 2024 році становить 151,40 грн для першої групи та 710 грн для другої групи. Штраф буде накладено навіть у випадку незначної недоплати або затримки в оплаті на один день. Крім того, на суму заборгованості автоматично нараховується пеня, яка буде додана до наступного платежу, що може спричинити повторення ситуації із боргом та новими нарахуваннями пені. Тому підприємцям важливо відстежувати наявність несплаченої заборгованості та пені через Електронний кабінет платника.
Для ФОП третьої групи передбачено штраф у розмірі 5% від суми несплаченого податку при затримці до 30 днів, і 10% — при затримці понад 30 днів.
Відповідальність ФОП за неподання звітності у встановлені терміни
ФОП можуть бути оштрафовані за невчасне подання звітності. За таке правопорушення передбачено штраф у розмірі 340 грн. Якщо порушення повториться протягом року, розмір штрафу збільшиться до 1020 грн.
При цьому повторним вважається правопорушення, якщо на підприємця вже було накладено штраф і складено відповідний акт. Якщо ж під час однієї перевірки виявлено кілька однотипних порушень, таких як неподача кількох звітів, кожен з цих випадків вважається вперше скоєним і карається штрафом у 340 грн.
Штрафи за несвоєчасне надання об’єднаного звіту
У разі несвоєчасного подання об’єднаного звіту (додатку 4ДФ) передбачено штраф у розмірі 1020 грн за перше порушення. Якщо таке порушення буде виявлено повторно, сума штрафу збільшиться до 2040 грн.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Донарахування податків за результатами перевірки
Якщо під час перевірки податковими органами виявляються порушення, пов’язані з несплатою податків, до підприємця може бути застосовано донарахування податків. За неумисне порушення передбачено штраф у розмірі 10% від донарахованої суми. У випадку умисного порушення розмір штрафу становитиме 25%, а якщо порушення повториться протягом трьох років — 50%.
Зазвичай підприємці допускають податкові порушення через неуважність і у таких випадках сума донарахування податку має бути мінімальною. Однак, довести податковим органам, що порушення було неумисним, може бути досить складно. Це потребує підготовки пояснень до акту перевірки або оскарження донарахування в судовому порядку, що часто змушує підприємців погоджуватись на сплату 25% штрафу.
Відповідальність за відсутність обліку первинних документів
За відсутність обліку первинних документів підприємці можуть бути оштрафовані на 1020 грн при першому порушенні. Якщо ж аналогічне порушення буде виявлено повторно протягом одного року, розмір штрафу зросте до 2040 грн.
Штраф за ігнорування запиту податкової (ненадання відповіді чи документів)
Невиконання вимоги податкової щодо надання необхідних документів або відсутність відповіді на запит може призвести до штрафу в розмірі 7100 грн. Важливо зазначити, що штраф буде накладений навіть у разі, якщо запит податкової повернеться назад, як невручений.
Відповідальність ФОП за порушення щодо використання РРО/ПРРО
Якщо під час перевірки у ФОП відсутній або не використовується реєстратор розрахункових операцій (РРО/ПРРО), хоча його використання є обов’язковим, підприємцю загрожує штраф. За продаж товарів чи послуг без фіскалізації штраф становитиме 25% від вартості товару або послуги при першому порушенні. У разі повторного порушення розмір штрафу збільшується до 50%.
Варто зазначити, що повторним порушенням вважається будь-яке правопорушення, виявлене після першого. Наприклад, якщо під час однієї перевірки виявлено 5 випадків продажу товарів без фіскалізації, то за перший товар буде накладено штраф у розмірі 25% (для звичайних товарів) або 100% (для ризикових товарів, таких як підакцизні товари, лікарські засоби, техніка тощо), а за решту 4 товарів штраф буде нараховано як за повторні порушення — 50% або 150% відповідно.
Штрафи за ненадання можливості розрахуватися за допомогою POS-терміналу
За ненадання покупцям можливості оплатити товари через POS-термінал передбачені штрафи. За перше порушення штраф становить від 1700 до 3400 грн, за друге і кожне наступне протягом року — від 8500 до 17 000 грн.
Крім того, за таке правопорушення Держпродспоживслужба може додатково накласти штраф на ФОП у розмірі 8500 грн.
Відповідальність ФОП за неведення обліку товарних запасів (товари ризикової групи)
Для підприємців, що торгують товарами ризикової групи, відсутність обліку товарних запасів може стати причиною штрафу в розмірі 100% від вартості таких товарів.
Отже, з метою уникнення можливості накладення штрафів, підприємці повинні відповідально ставитися до виконання своїх обов’язків, покладених на них чинним законодавством. Зокрема, недотримання вимог щодо оформлення працівників, сплати податків, подання звітності та використання реєстраторів розрахункових операцій може призвести до значних фінансових санкцій. Розуміння можливих ризиків та своєчасне вжиття заходів для їх мінімізації допоможуть підприємцям уникнути штрафів і забезпечити стабільний розвиток їхнього бізнесу.
Авторка: Оля Юшко