Шокуюче вбивство в Одесі: активіста Ганула застрелили після вердикту щодо подій 2 травня

14 Березня 13:39
ВІДЕО ФОТО

Зранку у п’ятницю, 14 березня, в Одесі невідомі застрелили чоловіка. Вбивство сталось посеред вулиці – на Проспекті Українських Героїв (Олександрівський проспект), повідомляє Комерсант український з посиланням на місцеві Телеграм-канали та Нацполіцію.

В мережі кажуть, що чоловік тікав, і пролунало два постріли. Вбитий – волонтер, екскерівник силового блоку Правого сектору в Одесі, учасник подій 2 травня 2014 року Дем’ян Ганул.

Зазначимо, що Ганула вбили наступного дня після рішення суду про події 2 травня в Одесі.

“Повідомлення про те, що невідомий чоловік вистрілив у перехожого в Приморському районі міста надійшло на спецлінію 102 сьогодні близько 10:30. Стрілець з місця злочину втік. Потерпілий загинув. Всі обставини скоєного наразі встановлює слідчо-оперативна група територіального підрозділу поліції та криміналісти”, – йдеться у повідомленні поліції.

У мережі оприлюднили відео, на якому зафіксовано момент убивства активіста Дем’яна Ганула.

На кадрах видно, як невідомий чоловік спочатку стріляє у Ганула, а потім здійснює ще один – “контрольний” – постріл у голову.

Все це відбувається серед білого дня і на очах у перехожих, які навіть не намагаються втекти чи втрутитися і завадити вбивці.

Увага! Відео не рекомендується для перегляду неповнолітнім та особам з чутливою психікою!

Правоохоронці встановлюють особу стрільця

Наразі правоохоронці мають конкретні зачіпки, які стосуються вбивства активіста та волонтера Дем’яна Ганула в Одесі. Розслідуванням займатимуться слідчо-оперативна група та криміналісти Центрального апарату Нацполіції. Про це заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко під час години запитань до уряду.

“Мені доповіли інформацію, яку вдалося зібрати станом на зараз. Є конкретні зачіпки. Оперативники та слідчі поліції працюють над встановленням особи стрільця та його затриманням. Додатково зауважу, що інформація про те, що стрілець був одягнутий у військову форму, не відповідає дійсності”, – заявив Клименко.

До Одеси також направлено полк Національної поліції на чолі з її очільником Іваном Вигівським. 

“Щодо вбивства громадянина Ганула в місті Одеса. Я беру під особистий контроль розслідування, розкриття цього злочину”, — сказав Клименко.

Наразі правоохоронці розшукують чоловіка, який застрелив активіста. Поліція опублікувала фото підозрюваного.

“Шановні громадяни! Якщо ви володієте будь-якою інформацією про місцеперебування чоловіка з фото, просимо повідомити в поліцію за номерами телефонів: (380) 732555126(380) 949498364  або на спецлінію “102”, – йдеться у повідомленні.

Подію кваліфіковано як умисне вбивство, вчинене на замовлення.

У коментарі ТСН.ua його сестра сказала, що активісту постійно погрожували.

“Йому постійно погрожували, постійно. Я не знаю людини, яка б більше за Дем’яна любила Україну. Його вбили за те, що він був патріотом, за те, що відстоював Україну”, – сказала Лілія.

Що відомо про активіста Дем’яна Ганула, якого застрелили в Одесі

Дем’ян Ганул – український громадський діяч, волонтер, блогер, зоо- та екозахисник. Є засновником і керівником ГО «Вуличний фронт», учасником Революції гідності та протистояння в Одесі 2 травня проти проросійських сил. Екскерівник силового блоку Правого сектору в Одесі (2014-2016).

Дем’ян народився 6 жовтня 1993 року на Кіровоградщині. Навчався в історичному факультеті Одеського педагогічного університету імені Ушинського. Працював вихователем-методистом в “Артеку”.

До 2014 року входив до одеського осередку “Правого сектору” – керував так званим “силовим блоком”. Після виходу з ПС заснував праворадикальну організацію “Вуличний фронт”, яка до 2019 року. Активісти займались організацією акцій та нападів проти проросійськи налаштованих сил в Одесі та регіоні. Учасники організації вважали своїм обов’язком протистояння “совку та російській п’ятій колоні”.

Проросійські партії неодноразово звинувачували Ганулу в організації сутичок в Одесі 2 травня 2014 біля Дому профсоюзу. Також Ганула часто брав участь у сутичках навколо скандальних забудов пляжів в Одесі.

Останнім часом Ганула волонтерив, активно “боровся” проти тих, хто критикував мобілізацію. Найскандальніший випадок стався цього літа, коли Ганул побив одеського фітнес-тренера після того, як розкритикував ТЦК. Після цього тренер зник і виявився, ймовірно, у лавах ЗСУ.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини ухвалив рішення щодо трагічних подій 2 травня 2014 року в Одесі, внаслідок яких загинуло 48 людей. Суд визнав, що хоча події значною мірою були спровоковані російською пропагандою, українська влада також допустила серйозні порушення, за які держава тепер має виплатити компенсації постраждалим.

Окремо ЄСПЛ відзначив, що багато відповідальних за порушення одеських посадовців згодом втекли до росії та отримали російське громадянство. Зокрема, заступник керівника регіональної поліції Володимир Фучеджи та керівник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, який особисто давав вказівку не надсилати пожежні машини на місце трагедії.

За рішенням суду, Україна має виплатити по 15 тисяч євро родичам кожного із загиблих та по 12 тисяч євро трьом вцілілим позивачам, які зазнали серйозних опіків. Найбільшу компенсацію у 17 тисяч євро отримає донька Михайла В’ячеславова, який загинув у Будинку профспілок – влада безпідставно тривалий час відмовлялася видати їй тіло батька для поховання.

Варто зазначити, що росія не була стороною позову в цій справі, незважаючи на визнану судом роль у розпалюванні конфлікту.

Події в Одесі 2 травня 2014 року

2 травня 2014 року в Одесі відбулися масові заворушення, що розпочалися на Грецькій площі та завершилися на Куликовому полі. Протистояння відбулося між проукраїнськими активістами, до яких входили ультрас, активісти Євромайдану та “Правого сектору”, та проросійськими активістами, що підтримували ідею федералізації України. Заворушення переросли у трагедію, внаслідок якої загинули 48 осіб, понад 200 отримали поранення.

Протистояння почалося з мирної ходи “За єдність України”, в якій брали участь близько двох тисяч осіб, включаючи футбольних уболівальників “Чорноморця” та “Металіста”. На Грецькій площі колону атакували близько 300 проросійських активістів, озброєних палицями, камінням та вогнепальною зброєю. В ході сутичок загинули перші двоє активістів проукраїнського табору.

Сутички на Грецькій площі швидко переросли у масштабне насильство. Обидві сторони застосовували світлошумові гранати, “коктейлі Молотова” та каміння. Міліція, яка перебувала між протиборчими сторонами, фактично не втручалася, що дало можливість продовження конфлікту. За деякими повідомленнями, проросійські активісти відкривали вогонь з даху торгового центру “Афіни”.

Після кількох годин боїв проукраїнські активісти змусили проросійських прихильників відступати до їхнього табору на Куликовому полі. Наметовий табір проросійських активістів був розгромлений і спалений. Частина учасників заворушень сховалася в Будинку профспілок, який незабаром був оточений проукраїнськими силами.

В ході подальших подій в Будинку профспілок почалася пожежа, причини якої досі викликають суперечки. Вогонь швидко поширився, і внаслідок отруєння чадним газом або стрибків з вікон загинули 42 проросійські активісти. Деякі з них стріляли з будівлі по проукраїнських активістах. За свідченнями очевидців, пожежна служба прибула із запізненням, що ускладнило рятувальні операції.

Після подій 2 травня було затримано 172 особи, частину з яких згодом відпустили. Влада України та міжнародні організації розпочали розслідування трагедії. Однак розслідування супроводжувалося численними суперечками, включаючи звинувачення у неналежному реагуванні силових структур та їх можливій змові з проросійськими активістами.

Події в Одесі 2 травня 2014 року стали одними з найтрагічніших в сучасній історії міста та всієї України. Вони мали серйозні політичні наслідки, посилили розкол в суспільстві та стали одним з ключових епізодів протистояння між Україною та проросійськими силами у 2014 році.

Дзвенислава Карплюк
Редактор