Шмигаль назвав три напрямки, за якими уряд підготувався до зими
15 Жовтня 14:31Україна стоїть на порозі свого третього опалювального сезону, який проходитиме в умовах повномасштабної війни з росією. Уряд же зробив усе можливе, аби мінімізувати ризики та забезпечити належні умови для населення в зимовий період. Про це під час засідання уряду сказав Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, передає Комерсант український
Три ключові напрями підготовки
Шмигаль зазначив, що уряд, обласні військові адміністрації та місцева влада синхронно працюють у трьох основних напрямах:
- підготовка інфраструктури;
- накопичення ресурсів;
- створення децентралізованої генерації.
Підготовка інфраструктури
За словами прем’єра, сьогодні понад 99% житлових будинків по всій Україні готові до початку опалювального сезону. Це включає також навчальні заклади та лікарні, рівень підготовки яких наближається до 100%. Понад 18 тисяч котелень та 4,8 тисяч центральних теплових пунктів перебувають у повній готовності для подачі тепла. Прем’єр підкреслив, що підготовчі роботи майже завершено.
Накопичення ресурсів
В українських газосховищах наразі накопичено 12,2 мільярда кубометрів газу, а на вугільних складах – 3,1 мільйона тонн вугілля. Ці запаси, за словами Шмигаля, достатні для проходження зими.
«Як і минулого року, плануємо пройти цей опалювальний сезон, використовуючи газ власного видобутку»,
– заявив прем’єр-міністр.
Всі дев’ять енергоблоків атомних електростанцій, які підконтрольні Україні, працюють і забезпечуватимуть основну частку генерації електроенергії в зимовий період, додав Шмигаль.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Створення децентралізованої генерації
Уряд запустив кілька програм для забезпечення енергетичної стійкості, нагадав Шмигаль. Для громадян та підприємств доступні пільгові кредити: під 0% для домогосподарств, під програму «ГрінДІМ» для ОСББ, а також за програмою «5-7-9%» для малого та середнього бізнесу. Також діють позики від «Фонду декарбонізації України» для комунальних підприємств та громад.
Загальна сума виданих кредитів уже досягла 2 мільярдів гривень. Потреби комунальних підприємств у когенераційних установках покриті більш ніж наполовину. Наразі працюють 83 з наявних 182 когенераційних установок, загальною потужністю 147,3 МВт. Інше обладнання збираються встановити до кінця року.
Шмигаль також наголосив, що робота із встановлення блокових модульних котелень та іншого обладнання триває в режимі реального часу, особливо в 9 прифронтових та прикордонних регіонах, де ситуація найскладніша.
Виклики для енергосистеми
Однією з найбільших проблем залишаються міста, які залежать від великих теплоенергетичних станцій, зокрема ТЕС і ТЕЦ. Росія цілеспрямовано атакувала, знищивши або пошкодивши майже 90% усієї теплової енергогенерації України, нагадав Прем’єр-міністр. Він зазначив, що мета уряду – надати громадам альтернативні джерела постачання тепла та електрики. Наприклад, для Харкова вже надійшло або підтверджено надходження 127 когенераційних установок, 8 газопоршневих станцій, 60 блочно-модульних котелень та 32 генератори електроенергії.
Міжнародна підтримка
Шмигаль висловив вдячність міжнародним партнерам за допомогу, яку Україна отримує для відновлення та модернізації енергосектору. Зокрема, партнери вже акумулювали близько 700 мільйонів євро у Фонді підтримки енергетики України.
Прем’єр також повідомив про ведення переговорів щодо збільшення лімітів на імпорт електроенергії з ЄС: з 1,7 до 2,2 ГВт, що є важливим для забезпечення стабільного постачання електрики в опалювальний сезон.