Шість ключових магістралей в Україні можуть стати платними
2 Грудня 2024 12:49
В уряді вже напрацювали законопроєкт щодо впровадження платних автомагістралей в Україні. Про це з посиланням на заступника міністра розвитку громад та територій Сергія Деркача повідомляє Оnline.ua, інформує «Комерсант Український».
За словами посадовця, зараз проводиться аналіз трафіку шести ключових магістралей для оцінки доцільності впровадження платних доріг.
“Питання платних доріг – це вимога ЄС. У нас є напрацьований законопроєкт щодо цього і зараз ми працюємо над його втіленням… Для того, аби зробити якісну дорогу, потрібно провести аналіз інтенсивності руху, зараз такий аналіз ведеться по 6 дорогам, щоб запустити механізм платних доріг. Говоримо з інвесторами, є домовленості з ЄІБ”, – підкреслив Cергій Деркач.
Він повідомив, що за результатами цього аналізу і будуть прийматись відповідні рішення, однак Україна активно рухається у напрямку впровадження платних доріг і рано чи пізно платні дороги в країні все одно будуть.
Коротка історія започаткування платних доріг в Україні
Треба визнати, що уряд справді більш-менш активно і послідовно рухається у напрямку впровадження платних доріг
У липні 2021 року тоді ще у Міністерстві інфраструктури заявляли, що в Україні може з’явитися шість платних автомобільних доріг. Наводився і перелік цих шести автомобільних доріг, які планувалось зводити на умовах концесії – у співпраці з приватними інвесторами:
M-29/M-04/M-18 – Харків-Дніпро-Запоріжжя;
M-03 – Бориспіль-Полтава;
M-14 – Херсон-Миколаїв;
M-06 – Київ-Житомир-Рівне;
M-08/M-19 – Ягодин-Ковель-Луцьк;
M-04/H-11 – Дніпро-Кривий Ріг-Миколаїв.
Постановою Кабінету міністрів затверджувався і максимальний розмір плати за разовий проїзд автомобільною дорогою загального користування, побудованою на умовах концесії – він встановлювався, залежно від категорії транспортного засобу, у сумі від 0,023 євро за кілометр до 0,133 євро за кілометр.
В тому ж 2021 році, у грудні, було офіційно повідомлено, що першим українським автобаном стане траса Краковець-Броди-Рівне. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль і повідомив, що будівництво дороги стартує вже у 2022 році і що будуватимуть автобан на умовах концесії за участю інвесторів. 7 грудня навіть відбулася нарада під головуванням Прем’єр-міністра щодо реалізації державно-приватного партнерства у рамках проєкту будівництва та експлуатації автомобільної дороги за маршрутом Краковець -Броди – Рівне, який було названо одним з найбільш очікуваних проєктів для країни. А відсутність таких доріг в Україні протягом 30 років було оцінено як «економічний злочин» проти держави Україна.

У червені 2023 українські посадовці знову згадали про роботу над національної системою платних доріг в Україні. Голова Держагентства відновлення Мустафа Найєм під час круглого столу “Транспорт, логістика та інфраструктура” на полях Конференції з відновлення України у Лондоні повідомив, що Мінвідновлення готує коштом бюджету техніко-економічне обгрунтування будівництва тунелів у п’яти областях з використанням механізму державно-приватного партнерства для концесії. У цьому зв’язку згадувались Дніпропетровська, Київська, Львівська, Одеська та Полтавська області.
“Ми фактично зареєстрували законопроєкт, який дає змогу нам це зробити, і ми розуміємо, як це робити. Я думаю, що це один із найперспективніших проєктів у нашій країні”, – зазначив тоді голова Держагентства відновлення.
Найєм запевнив, що платні дороги будуть тільки для вантажівок, а повідомив, що займатись цим проєктом планують одразу після того, як з’являться партнери і що до нього вже придивляються компанії з Євросоюзу.
І, судячи з усього, зараз маємо нову спробу втілення давньої ідеї.
А що з платними дорогами в Євросоюзі
У Європі по-різному втілюють проєкти платних доріг. Десь їх більше, десь менше.
У Польщі більшість автомагістралей та деякі швидкісні дороги є платними як для легкових автомобілів, так і для вантажних транспортних засобів. Система оплати на польських дорогах досить розгалужена і включає як автоматичні системи збору плати, так і традиційні пункти оплати.
Платні дороги у Франції становлять значну частину автомагістралей – вони позначаються літерою «A». Система платних доріг дуже розвинена, і майже всі основні швидкісні траси є платними. Оплата стягується на спеціальних пунктах, розташованих на в’їзді або виїзді з автомагістралей.
В Італії платні дороги або автостради покривають більшість головних автомагістралей. Плата за проїзд залежить від відстані та типу транспортного засобу.
Німеччина є однією з небагатьох європейських країн, де для легкових автомобілів користування автомагістралями залишається безкоштовним. Проте існує кілька важливих аспектів щодо платних доріг, зокрема плата за проїзд для вантажівок, екологічні зони та деякі тунелі, за проїзд якими стягується додаткова плата.
У Великій Британії платні дороги є рідкістю. Основними платними об’єктами є мости, тунелі та окремі ділянки автомагістралей.

Основні відмінності платних доріг від безкоштовних полягають у якості покриття та організації дорожнього руху. У європейських країнах платні автомагістралі мають гарне покриття та спеціальну організацію руху. Вони позбавлені світлофорів та поворотів ліворуч, а замість них на середині дороги встановлені бар’єри безпеки. Все це сприяє більш швидкому руху автомобілів.
Є і принципова особливість – кожна платна дорога має безкоштовну альтернативу, рух якою, правда, зазвичай повільніший.
Плата за користування дорогами стягується різна і по-різному. У деяких країнах оплата здійснюється шляхом купівлі віньєтки – це спеціальний дозвіл, який підтверджує, що ви сплатили податок за використання платних доріг певної країни. Наприклад, у Чехії, Угорщині, Румунії, Словенії та деяких інших країнах віньєтка є обов’язковою для легкових автомобілів.
В інших країнах оплата здійснюється за подолану відстань у пунктах контролю або за допомогою спеціальних електронних пристроїв. А деякі країни взагалі не збирають оплату за дороги для легкових автомобілів.
В середньому по Європі 100 кілометрів платної автотраси обходиться у 5 – 8 євро.