Щоб зберегти бізнес: в Україні вперше скористались можливістю превентивної реструктуризації
21 Березня 16:49
Власники одного з українських підприємств вперше в Україні вирішили застосувати процедуру превентивної реструктуризації, яка дозволяє компанії, що опинилась у скрутному становищі, втриматись на плаву та не закритися. Про це повідомляє платформа Опендатабот, інформує Комерсант український.
Використання цієї процедури стало можливим лише з 1 січня 2025 року, коли набув чинності закон №3985-IX, який змінив правила банкрутства в Україні та запровадив механізм превентивної реструктуризації, що став частиною Кодексу з процедур банкрутства.
Імплементація процедури превентивної реструктуризації у законодавство України є частиною Плану Ukraine Facility, який необхідний для реалізації програми фінансової підтримки України від ЄС.
Що таке превентивна реструктуризація і кому вона допоможе
В ухваленому законі міститься таке визначення превентивної реструктуризації: це «система організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів, спрямованих на недопущення або запобігання неплатоспроможності боржника, що можуть включати зміну складу, умов або структури активів та зобов’язань боржника, а також будь-які необхідні операційні зміни чи комбінацію цих елементів, які здійснюються згідно з планом превентивної реструктуризації».
Процедура превентивної реструктуризації може бути ініційована боржником – юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, крім юридичних осіб, провадження у справах про банкрутство яких не допускається згідно з Кодексом з процедур банкрутства, а також юридичних осіб, які надають фінансові послуги.
Предметом превентивної реструктуризації можуть бути грошові вимоги до боржника за зобов’язаннями, строк виконання яких настав, а також грошові вимоги до боржника за зобов’язаннями, строк виконання яких настане протягом процедури превентивної реструктуризації та внаслідок невиконання яких боржник може стати неплатоспроможним. Не можуть бути предметом превентивної реструктуризації вимоги працівників, пов’язані з трудовими відносинами з боржником.
Заступник голови парламентського Комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан пояснив, навіщо потрібна нова процедура.
«Превентивна реструктуризація потрібна для того, щоб виявити ризики неплатоспроможності підприємств на ранніх стадіях, коли ситуація ще не критична, і не допустити банкрутства», – зазначив депутат.
Він також повідомив, що ухвалений закон передбачає створення веб-порталу запобігання неплатоспроможності, де підприємці зможуть знайти інформацію про інструменти та процедури для превентивної реструктуризації, адаптовані для малого та мікропідприємництва.
Які ще правові процедури допомагають власникам врегульовувати фінансові проблеми
Від початку цього року за даними Верховного суду України та Міністерства юстиції України загалом 1 087 бізнесів почали процес припинення своєї роботи. Про це повідомляється на платформі Опендатабот. З цих понад тисячі компаній:
– 66,7% або 725 компаній самостійно припинили діяльність без судової процедури банкрутства – це означає, що у компанії немає боргів, але її власники вирішили закрити бізнес;
– 164 компанії опинились у судовому процесі банкрутства і це на 22% більше, ніж на початку минулого року;
– 118 підприємств перебувають на стадії судової ліквідації, тобто закриття через неспроможність сплатити борги – в такому разі кредиторам виплачують гроші за продане майно бізнесу;
– 80 інших бізнесів нині на стадії реорганізації (перетворення) в інший проєкт. Це на 63,5% менше, ніж торік. Такий процес можуть запустити, аби приховати сумнівні бізнеси або партнерів шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення компаній.
Як пояснює арбітражний керуючий Денис Лихопьок, останнім часом самостійне закриття бізнесу втрачає популярність: показник поточного року на 23% нижчий за аналогічний торік. Це пов’язано з підвищенням відповідальності власників та менеджерів щодо наявності боргів і потенційних кредиторів.
За словами фахівця, лише 5-10% усіх процедур заходить в санацію, тобто відновлення платоспроможності. Це пов’язано з тим, що підприємства занадто пізно звертаються до судових механізмів відновлення платоспроможності.
«Фінансові труднощі має більшість підприємств, але наразі врегулювати їх за допомогою судових процедур для власників занадто складно і ризиковано. Якщо вже став банкрутом, то санація малоймовірно допоможе щось змінити. Фактично, це лише відображення загального стану бізнесу та економіки в цілому», – констатує арбітражний керуючий Денис Лихопьок.
Нова ж процедура превентивної реструктуризації, за його словами, дає можливість зберегти бізнес і не стати банкрутами. Так є сенс робити, коли власник бачить, що бізнес стикається з серйозними фінансовими труднощами, й змінює умови виконання кредитних обов’язків без припинення роботи.