Що зробив Трамп для України за попередньої каденції та чого чекати сьогодні

7 Листопада 15:38
РОЗБІР ВІД Комерсант український

З обіцянками Трампа завершити війни у світі в українців з’явилася надія: може, й дійсно можна сподіватися на справедливе завершення війни? Якщо до передвиборчих обіцянок “завершити війну за 24 години” експерти поставилися скептично, то, проаналізувавши попередню каденцію Трампа і те, що він зробив для України за 2017-2021 роки, можна побачити більш реальну картину. Комерсант український розбирався у деталях. 

Перші кроки Трампа щодо України у новій каденції 

Поки західні ЗМІ намагаються спрогнозувати політику Трампа щодо України, перші кроки вже є. Президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з Дональдом Трампом, у якій привітав його з перемогою на виборах президента США. Про це він написав на своїй сторінці в соцмережі Х.

“У мене була чудова розмова з президентом Дональдом Трампом, і я привітав його з історичною переконливою перемогою”,

– зазначив Зеленський, наголосивши на успіху Трампа.

Український лідер також повідомив про домовленість щодо тісного діалогу і розвитку співпраці між Україною та США:

“Сильне й непохитне лідерство США є життєво важливим для світу і для справедливого миру”

Володимир Зеленський

Безумовно, те, що ця розмова відбулася, є свідченням того, що Україна для США є пріоритетом. І Дональду Трампу доведеться бодай думати як виконати передвиборчі обіцянки. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Що зробив Трамп для України з 2017 по 2021

З 20 січня 2017 по 20 січня 2021 року, під час президентства Дональда Трампа, Сполучені Штати надали Україні значну допомогу, що включала військову і дипломатичну підтримку, а також санкції проти росії. Адміністрація Трампа активно виступала проти будівництва газопроводу “Північний потік-2”, вважаючи, що він посилює залежність Європи від російського газу та підриває безпеку України. У 2019 році США запровадили санкції проти компаній, які брали участь у будівництві цього проєкту, затримавши його реалізацію.

США продовжували підтримувати територіальну цілісність України в міжнародних організаціях, зокрема в ООН, критикуючи російську агресію та закликаючи міжнародну спільноту до посилення тиску на росію.

Військова підтримка України

У 2018 році Дональд Трамп зробив крок, який довго залишався предметом перемовин і вагань серед американських політиків — він дав “зелене світло” на поставки в Україну першої летальної зброї. Американський літак приземлився на українському летовищі, привізши протитанкові комплекси Javelin, що стали символом підтримки США у захисті України.

«Це рішення приймалося непросто, проте 2017 року президент Трамп затвердив передачу Javelin Україні»,

— коментували в Держдепартаменті США.

Поставка 37 пускових комплексів та двох сотень ракет стала не просто військовою підтримкою, а й важливим психологічним кроком. Javelin отримали статус «срібної кулі» в українському суспільстві, яке прагнуло надійних оборонних засобів перед лицем російської агресії. Ці комплекси символізували реальну допомогу, яка відчутно зміцнила обороноздатність країни.

«Я дав вам протитанкові комплекси, тоді як мій попередник надсилав покривала та подушки. Багато хто виступав проти цього рішення, але я його ухвалив»,

— заявив Дональд Трамп під час пресконференції з Володимиром Зеленським у 2019 році.

Поставка Javelin стала переломною миттю в українсько-американському партнерстві. Це рішення продемонструвало готовність США підтримувати Україну, подолавши важливий психологічний бар’єр у наданні летальної зброї.

Подальші поставки обладнання включали засоби радіоелектронної боротьби, радіолокаційні системи, системи зв’язку та інші технології, які покращили можливості Збройних Сил України.

Спільні військові навчання між США та Україною, як-от Rapid Trident-2021, що відбулися на Львівщині, та Sea Breeze, продовжували зміцнювати співпрацю та обмін досвідом між військовими обох країн.

Фінансова допомога та підтримка реформ

За каденції Дональда Трампа США підтримували процеси реформ в Україні, спрямовані на боротьбу з корупцією та розвиток демократії. Було надано мільйони доларів для підтримки реформ у секторі безпеки, судовій системі та сферах управління. 

Відомо, що Президент США передбачив в оборонному бюджеті на 2018 рік $350 млн на безпекову допомогу Україні. Закон дозволяв надавати Україні летальні озброєння оборонного характеру та розширювати параметри допомоги у сфері безпеки та оборони. Окрім надання зброї, кошти спрямовувалися на реабілітацію поранених українських військовиків у медичних закладах США, навчання українських медиків, а також зміцнення повітряних і військово-морських сил України.

Санкції проти росії

Адміністрація Дональда Трампа запровадила найжорсткіші санкції проти росії в історії США (на той час), додавши до санкційних списків понад 365 фізичних та юридичних осіб. Про це заявив держсекретар США Майк Помпео у своєму повідомленні у Twitter.

“Адміністрація ввела санкції проти більш ніж 365 російських об’єктів у відповідь на дестабілізуючі й агресивні дії росії в Україні та по всій Європі”,

– написав Помпео

Він підкреслив, що жодна попередня адміністрація не вживала таких суворих заходів проти росії, як команда Трампа: 

“Ніяка інша адміністрація не була настільки жорсткою щодо росії, як ми. І крапка”,

– писав Майк Помпео у 2021 році.

Суперечливі моменти за першої каденції Трампа

У стосунках України та адміністрації Трампа не обійшлося і без труднощів. Наприклад, у 2019 році стався скандал з “українським кейсом”, коли Трампа звинувачували у тиску на президента Зеленського з вимогою розслідувати діяльність політичних опонентів. Це призвело до імпічменту в Палаті представників, хоча Сенат пізніше виправдав Трампа.

Наприкінці свого терміну Трамп активізував дії на міжнародній арені. Зокрема, 24 грудня 2020 року він наклав вето на оборонний бюджет, який передбачав допомогу Україні та санкції проти російського газопроводу “Північний потік-2”.

45-й президент США пояснив свої заперечення, наголосивши на ключових змінах, яких він вимагав. Мовляв, бюджет не містив критично важливих заходів для національної безпеки та суперечив зусиллям адміністрації поставити Америку на перше місце. Трамп назвав документ “подарунком Китаю і росії”. Однак вже 1 січня 2021 року Сенат США більшістю голосів подолав це вето, забезпечивши ухвалення бюджету.

Водночас 22 грудня 2021 року адміністрація Трампа запровадила торгові санкції проти 103 китайських і російських компаній, які співпрацюють зі збройними силами своїх країн, демонструючи жорстку позицію у сфері національної безпеки.

Ці кроки продемонстрували політику Трампа, спрямовану на протидію впливу росії в Європі та підтримку міжнародної стабільності й безпеки.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Авторка: Анастасія Федор

Остафійчук Ярослав
Редактор