Що стоїть за технічним дефолтом “Укренерго” і як це вплине на енергетичну стабільність України
7 Листопада 18:13З 9 листопада НЕК “Укренерго” тимчасово припиняє здійснення платежів за “зеленими” облігаціями сталого розвитку, про що компанія повідомила у своєму офіційному релізі. Про це компанія повідомила на своїй Facebook-сторінці.
“Це технічне рішення діятиме до моменту завершення планованої реструктуризації боргу в найближчі місяці. «Укренерго» спільно з урядом України вживає всіх необхідних заходів, щоб досягти угоди з власниками облігацій у найближчій перспективі”, – йдеться в повідомленні.
Причиною зупинки платежів стало положення окремого закону (ЗУ “Про особливості вчинення правочинів із державним, гарантованим державою боргом і місцевим боргом та державними деривативами”), а також рішення Кабінету Міністрів і наказ Міністерства енергетики, уповноваженого органу управління “Укренерго” від держави. Ці нормативні акти були ухвалені у рамках виконання Україною зобов’язань за програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом.
За інформацією, розміщеною на сайті компанії, “Укренерго” найближчим часом має намір провести переговори з представниками власників облігацій, зокрема з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), щоб обговорити можливість зміни умов випуску облігацій для забезпечення стабільності фінансової ситуації компанії на довгострокову перспективу. Комерсант український детально розбирався в деталях та зʼясував, що означає технічний дефолт, які його ризики та може він вплинути на українців.
Що таке технічний дефолт та який його вплив на енергосистему
Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп в ексклюзивному коментарі для Комерсант український пояснив, чому НЕК “Укренерго” призупинило виплату за “зеленими” облігаціями та що це означає для економіки та енергетичної системи України.
“У 2021 році “Укренерго” випустило зелені облігації для того, щоб закрити борги, які накопичились через несприятливі умови на ринку енергетики. Борги виникли через те, що регулятор не встановлював тариф на передачу електроенергії, який би покривав всі витрати на об’єктивному рівні. За законом, держава мала б покривати 20% цих витрат із бюджету, але цього ніколи не відбувалося. Як результат — утворились борги”, — пояснив Прокіп.
“Укренерго” випустило облігації, фактично отримавши кредит для часткового погашення цих боргів. Однак цього року компанія не змогла виконати перший платіж за облігаціями через війну та зміни в державній політиці.
“Планувалося зробити платіж, але через початок війни Україна ініціювала переговори з кредиторами щодо відстрочки виплат і зниження ставки, щоб зменшити фінансове навантаження”, — розповідає експерт.
Переговори завершилися успіхом, і в серпні-вересні цього року держава досягла угоди з кредиторами про зниження ставки за боргами. Важливо, що держава заявила, що борги державних компаній не можуть виплачуватись на умовах, відмінних від тих, що були погоджені для суверенних облігацій.
“Держава сказала: ми не гарантуємо ці борги. Якби держава взяла на себе виплату, це означало б витрати з бюджету, але було прийнято рішення, що державні компанії повинні змінити умови виплат”, — додав Прокіп.
Як технічний дефолт може вплинути на підготовку до зими та українців
Станом на сьогодні “Укренерго” веде переговори з кредиторами щодо перегляду умов виплати боргів. Вони будуть сплачувати, але сума буде зменшена, а самі виплати затримаються. Технічно це можна вважати дефолтом, але це тимчасова ситуація. В наступні місяці все має бути узгоджено, і до початку наступного року ситуація повинна стабілізуватись.
Це дозволить компанії зекономити кошти, оскільки виплати будуть зменшені.
Що стосується впливу цієї ситуації на енергетичну стабільність України, зокрема на підготовку до зими, Прокіп запевнив, що це не матиме жодних серйозних наслідків.
“На зиму це ніяк не впливає. Технічний дефолт може лише вплинути на майбутні переговори з кредиторами щодо нових позик, але це питання буде вирішене дуже швидко”, — підкреслив він.
“Укренерго” має достатньо коштів для виконання своїх зобов’язань, а затримка з виплатами пов’язана не з відсутністю грошей, а з необхідністю погодження нових умов виплат з кредиторами. В компанії запевняють, що ситуація стабілізується в короткостроковій перспективі. Це означає, що енергетична система України, попри поточні труднощі, не зазнає серйозних ударів і буде готова до зими без негативних фінансових наслідків.
Отже, тимчасове припинення платежів за “зеленими” облігаціями “Укренерго” є технічним кроком, спрямованим на проведення реструктуризації боргу. Це рішення є необхідним для забезпечення довгострокової фінансової стабільності компанії, і хоча формально це можна назвати дефолтом, воно не має катастрофічних наслідків для енергосистеми України.