19-20 вересня в Києві пройшли дві великі медійні події — National Media Talk і NAM Summit (New Age Media Summit). Ці конференції зібрали разом понад 200 представників медіа, влади, українських і міжнародних організацій, громадських діячів, дипломатів та експертів щоб обговорити розвиток українських медіа в умовах війни, актуальних викликів індустрії, світових та національних трендів.
Про це повідомляє Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, передає Комерсант український .
Під час конференцій учасники обговорювали трансформацію медіа, майбутнє журналістики, розвиток штучного інтелекту, вплив соціальних мереж на інформаційну безпеку тощо.
До дискусії долучилися перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль та член медіарегулятора Олександр Бурмагін.
National Media Talk-2024 відкрила посолка США Бріджит Брінк, яка наголосила, що збереження свободи медіа в Україні є вирішальним фактором як для перемоги у війні, так і для вступу до Європейського Союзу.
Президентка Internews Network Джині Бурго відзначила, що українські медіа завжди відігравали ключову роль у змінах в країні, зокрема через успішний старт Суспільного мовлення в Україні.
Директорка Internews Network в Україні Джилліан МакКормак підкреслила, що незалежні українські медіа вимагають більшої підтримки в умовах війни через безпекові загрози та економічні труднощі. Вона також презентувала результати дослідження медіаспоживання в Україні.
Валентин Коваль долучився до обговорення державного впливу на медіа у 2024 році, порушення свободи преси та захисту незалежних медіа від тиску. Він наголосив, що не варто розглядати медіа як єдину монолітну структуру, так само як і держава не є чимось єдиним і нероздільним. Бо з цього хибного уявлення про знеособлені медіа і знеособлену державу виникає хибне ствердження, ніби держава протистоїть медіа. Він закликав не транспонувати окремі, часом ганебні випадки протидії журналістській діяльності з боку певних представників влади на відносини між медіа і державою загалом.
Медіа відіграють вирішальну роль у часи війни, коли кожне слово стає важливим, а інформація – потужною зброєю. Під час панельних дискусій українські та міжнародні експерти говорили про роль медіа у захисті демократії та європейської інтеграції.
На NAM Summit 2024 відбулася панельна дискусія “Проблеми з доступом до інформації”, яка зібрала експертів для обговорення актуальних викликів, з якими стикаються журналісти в умовах війни.
Олександр Бурмагін, модеруючи обговорення, попередив про ризик появи “інформаційних пустель” — регіонів, де через брак доступу до правдивої інформації можуть поширюватися фейки та ворожа пропаганда. Він підкреслив, що це є серйозною проблемою, особливо в умовах війни, і що необхідно підтримувати доступ журналістів до інформації, щоб уникнути цього.
Військові дії та окупація частини території України значно обмежили доступ до публічної інформації, особливо в прифронтових і окупованих регіонах. Як зазначила Гаяне Авакян з “Агенції медійного росту “АБО”, медіа в цих зонах стикаються з серйозними труднощами. Багато редакцій були змушені релокуватися через бойові дії, але попри це, продовжують свою діяльність. Вона підкреслила важливість фінансової та організаційної підтримки для таких медіа, оскільки без неї може утворитися інформаційний вакуум, який швидко заповнюється ворожою пропагандою.
Щодо якості контенту в регіональних медіа, Наталія Стеблина з Інституту демократії імені Пилипа Орлика підкреслила, що, незважаючи на високий рівень стандартів, близько 16% контенту містить ознаки “джинси”. Вона наголосила, що особливо в умовах війни важливо боротися з дезінформацією та підтримувати прозорість у медіа.
На проблеми з доступом до публічної інформації звернули увагу представники громадської організації “Платформа прав людини” Ольга Вдовенко та Микола Гринишак. Вони акцентували на тому, що навіть у воєнний час потрібно дотримуватися законів про прозорість і підзвітність влади, аби не допустити зловживань.
Олександр Соломко, головний редактор інтернет-видання Глухів.City, поділився досвідом роботи в регіональних медіа та акцентував на необхідності забезпечення правдивої інформації на прифронтових територіях, щоб протидіяти фейкам і пропаганді.
Олександр Бурмагін також наголосив, що доступ до публічної інформації є не лише правом громадян, але й важливим інструментом для забезпечення прозорості влади та її підзвітності. Він підкреслив, що у воєнний час закритість інформації може підривати довіру громадян та стати перешкодою для демократичних реформ.
На завершення дискусії він додав: “Захист нашої держави – це основне завдання. Але ми не повинні забувати про свободу медіа. Адже закритість інформації під час війни створює ризик появи так званих інформаційних пустель, де брак правдивої інформації заповнюється фейками та пропагандою. Для боротьби з цим важливо підтримувати українських журналістів та гарантувати їм доступ до інформації, незалежно від умов, у яких вони працюють”.
Ця дискусія стала важливою платформою для обговорення питань захисту свободи слова в умовах війни та шляхів поліпшення доступу до інформації для українських журналістів.
Конференції National Media Talk і NAM Summit також стали важливою платформою для оцінки майбутнього українських медіа та їхньої ролі в захисті демократичних цінностей і європейських прагнень країни.