Що мав на увазі Найєм під словом “капітуляція” та реакція на гучні заяви військових з “нуля”

4 Листопада 20:50
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Ветеран війни та адвокат Масі Найєм зробив гучну заяву, закликавши українців активно долучатися до ЗСУ та попереджаючи про загрози. Каже, якщо 160 тисяч громадян не прийдете мобілізуватися протягом наступних двох місяців, військові підпишуть капітуляцію.

Водночас волонтерка та керівниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська заявила, що держава повинна посилити рекрутинг жінок до лав ЗСУ. Мовляв, або ми зберігаємо своїх чоловіків, або нам доведеться і мобілізовувати також жінок, або нам доведеться здатися. Що несуть такі заяви для суспільства на тлі важкої ситуації з фронту – Комерсант український розбирався. 

“Доведеться здатися” та “капітуляція”. Ці тези пройшли червоною ниткою в заявах обох медійних осіб – Масі Найєма та Марії Берлінської. Втім, про нашу навіть імовірну поразку що серед військових у публічній площині, що серед експертів за весь час війни чути доводилося вкрай рідко. 

Масі Найєм каже, що три роки на “нулі” або загалом в армії – це занадто багато, і він розуміє, як складно тим, хто продовжує служити з першого дня широкомасштабного вторгнення РФ.

Запитаймо тих, хто зараз на “нулі” чи погодяться вони на офіційне визнання поразки або за яких умов?

Що кажуть військові з “нуля”?

В ексклюзивному коментарі для Комерсант український Євген Ієвлєв, боєць із позивним “Шейх”, назвав заклик Масі Найєма до мобілізації не безпідставними, зазначивши критичну необхідність у додатковій піхоті. 

“Насправді є дуже велика потреба на сьогодні мобілізувати близько 150-200 тисяч людей. Це абсолютно правда. Так, зі зведення Генштабу всі можуть бачити, що втрати ворога кожного дня не спадають. Це про те, що засоби ураження наші хлопці працюють максимально якісно. І міномети, і артилерія, і дрони, і всі засоби ураження. Але є динаміка негативна по руху смуги, тобто ворогу вдається окуповувати деякі ділянки фронту. Це – виключно через дефіцит піхоти, яка тримає смугу оборони”, – Євген Ієвлєв

“Шейх” також розвіяв міфи, що криза піхоти сталася нібито лише через великі втрати в ЗСУ. Так, не без втрат, але багато військових пройшли крізь надмірні навантаження і просто виснажилися. Хтось отримав поранення, хтось в полоні, або в СЗЧ, бо не витримав психологічно.

Втім, попри всі труднощі, серед військових ідеї капітуляції немає, адже вони розуміють необхідність продовжувати боротьбу.

“Про капітуляцію мови ні серед моїх близьких побратимів, ні серед тих військових, з ким я спілкуюся немає. Вона може бути вимушена, тільки тоді, коли лінія фронту почне рухатися ще швидше”, – Євген Ієвлєв

Євген “Тихий”, офіцер Сил оборони України в ексклюзивному коментарі “КУ” зазначив, рішення про “капітуляцію” знаходиться поза військовими повноваженнями й має ухвалюватися урядом. Військовослужбовець припускає, що Найєм міг базувати свої слова на аналізі можливих сценаріїв, включно з відмовою західних союзників від підтримки України або суттєве її послаблення. 

“Щоб робити таку заяву, потрібно мати під собою реальні факти або інформацію. Припущення, які можуть призвести до таких висновків, мають бути чітко сформульованими”, – Євген “Тихий”

Військовослужбовець ЗСУ Кирило Сазонов, який зараз виконує бойові завдання на Курському напрямку, в ексклюзивному коментарі Комерсант український на заяву Найєма відреагував стисло.

“Навіть не знаю, що можна сказати. Нічого ми не підпишемо”, – Кирило Сазонов

До слова, раніше Максим Жорін, командир третьої штурмової бригади, висловлюючи сумніви щодо готовності росії до мирних переговорів, зазначав, ворогу, окрім як капітуляції України нічого не потрібно.

“Єдина мета, з якою рашка зацікавлена у переговорах — наша капітуляція. […] Росіяни зупиняються тільки там, де їх зупиняють. Єдина правда, про яку нам варто памʼятати”, – Максим Жорін

Виклики мобілізації: пояснення експерта

Ситуація на фронті важка, але контрольована. Керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок, в ексклюзивному коментарі для Комерсант український зазначив, російська стратегія в Україні натрапляє на ресурсні обмеження, хоча путін досі робить ставку на мобілізацію нових резервів.

“Путін це розуміє, тому у нього так підгорає і зараз він кидає на фронт все підряд? Тотально. Втрати російських військових величезні, тисяча-півтори тисячі загиблих щодня. Наступи броньованою технікою – це швидше виключення у росіян ніж система. Наскільки в росіян вистачить мобілізаційних ресурсів – теж питання”, – Валерій Клочок

Складнощі мобілізації в Україні, зокрема облік військовозобов’язаних, теж залишаються актуальними, каже Клочок. Зокрема, непорозуміння громадян з ТЦК також існує, але над цим працюють.

“В Україні мобілізація не припинялася, але багато людей ще не оновили свої дані. Це зараз на порядку денному”, — заявив Клочок.

Контроль ситуації: Україна шукає рішення в умовах війни

Україна сьогодні працює над багатьма напрямками у війні з росією, включаючи контакти щодо енергетичної безпеки, обміну полоненими та гуманітарних питань, які проходять через треті країни. Про це повідомив Валерій Клочок, керівник Центру громадської аналітики “Вежа”, в ексклюзивному коментарі для Комерсант український.

“Не секрет, що переговори з росією тривають по декількох треках, і навіть сам президент Зеленський це підтвердив”, — підкреслив Валерій Клочок

На міжнародному рівні роль Китаю в тиску на росію також зростає. Валерій Клочок пояснює, що Пекін незадоволений зростанням самостійності Кім Чен Ина та має деякі важелі впливу на КНДР.

“Пекін нагадує КНДР про роль Китаю в її існуванні. Це може обмежити потенційне залучення Північної Кореї на боці росії”, — резюмує Валерій Клочок

Україна стоїть перед важливими рішеннями та викликами в умовах війни, проте, за словами Клочка, ситуація залишається під контролем, хоча і потребує подальшого стратегічного планування та мобілізаційних зусиль.

Автор — Анастасія Федор

Мандровська Олександра
Редактор