“Ще 3 березня вона надходила”. Шмигаль розповів, що з військовою допомогою від США

4 Березня 20:30

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив що ще станом на вечір 3 березня військова допомога від США продовжувала надходити.

Про це він сказав під час спілкування з журналістами, пише “Суспільне”, передає Комерсант український.

Премʼєр зазначив, що “немає інформації, що щось зупинено”. Станом на ранок 4 березня також немає інформації про якісь зміни щодо цього.

“Допомога США триває. Вся допомога, яка була розписана пакетами за минулої адміністрації США, надходила Україні. Станом на вчорашній вечір у мене немає інформації, що щось було зупинено. Всі пакети йшли й ми всю допомогу отримували. Станом на ранок [4 березня] я ще не узгоджував з міністром оборони, чи були якісь зміни. Якби були — я впевнений, він би про це повідомив. Немає інформації негативної, допомога продовжувалась станом на вчора”, — сказав Шмигаль.

Окрім того, глава уряду під час пресконференції зазначив, що у майбутніх безпекових гарантіях для України мають брати участь і США, і Євросоюз, і Велика Британія тощо.

“Я переконаний, що у майбутніх таких гарантіях безпекових України мають приймати участь і США, і ЄС, європейські країни, Велика Британія…. Туреччина — можливо, це будемо вирішувати (у процесі роботи – ред.)… По-перше, зараз немає ще ось цього треку перемовин — хто мав би бути посередником чи хто буде це все вести. Цього немає, і ми поки що зосереджені на нашій роботі з ЄС, на нашій роботі зі США, з Великою Британією, з партнерами, які можуть надалі виступати гарантами безпеки для України”, – зазначив Шмигаль.

Україна говорить про те, що у майбутньому необхідно сформувати певну коаліцію, яка забезпечить присутність стабільного і достатнього для безпеки ЄС і Європи контингенту, пояснив прем’єр.

За його словами, Україна хотіла б брати у цьому участь і спроможна це зробити.

“Сьогоднішні наші стандарти — це уже стандарти НАТО. Наша армія сьогодні — одна із найспроможніших, найсильніших. Відповідно, робота з партнерами, з ЄС стосовно утворення такого безпекового контингенту — це наступні кроки. Сьогодні їх, очевидно, зарано коментувати. Тому ми працюємо і будемо працювати з нашими стратегічними сталими партнерами”, – підкреслив Шмигаль.

Глава уряду додав, що Україна вдячна всім своїм партнерам, які готові й підставляють плече Україні у боротьбі проти агресії рф і усім партнерам, які готові підставити плече у питанні укладання мирної угоди.

“Але я повторю за нашим президентом: Україну цікавить справедливий стійкий тривалий мир. Ми готові до перемовин, ми готові — на умовах України. Умови чітко сформульовані. Є відповідна формула президента, є відповідні наші підходи до того, яким чином це робити. Україна є країною-жертвою. Відповідно, від нас має йти ця ініціатива. Вона і йде від нас. І ми її публічно комунікуємо”, – заявив Шмигаль.

Він  сподівається, що Україні вдасться досягнути домовленості зі США стосовно отримання комплектуючих і боєприпасів до американських систем Patriot, які єдині спроможні збивати російську балістику.

“Системи ППО. Усі партнери сьогодні постачають Україні як самі системи, так і ракети, боєприпаси до них. Ми маємо поставки й залишки на складах від різних партнерів. Звісно, внесок США є суттєвим, у першу чергу це стосується систем Patriot. Це поки що єдина система, яка спроможна боротися з російською балістикою”, – сказав Шмигаль.

За його словами, ризик міститься у площині забезпечення Patriot як обслуговуванням, так і боєприпасами, щоб захищати Україну від балістики, “всі інші засоби, якими росія атакує Україну, ми можемо знищувати іншими засобами”.

Прем’єр-міністр висловив упевненість, що згаданий ризик буде подолано.

“Я впевнений, що ми знайдемо зі США і нашими партнерами варіанти, як зробити так, щоб цей ризик не втілювався”, – сказав він.

Висловлюючись стосовно здатності Сил оборони збивати російські дрони, Шмигаль зазначив, що в Україні створений такий унікальний інструмент як мобільні вогневі групи, які обладнані для цього всім необхідним: тепловізорами, радарами і спеціальним обладнанням. Це дозволяє порівняно недорого збивати російські дрони.

“Це ще і війна економік. Неможливо дрон вартістю від 30 до 40 тисяч доларів збивати ракетою, яка коштує від одного до декількох мільйонів доларів. Це економічно не працює. Відповідно ми шукаємо економічний баланс у цій війні. Як дешевий продукт країни-терориста знищувати недорого. Відповідно мобільні вогневі групи — це один з елементів, РЕБ – це другий елемент”, – підсумував прем’єр.

Окрім того, Шмигаль заявив, що цього року українські виробники планують виробити понад 2,5 мільйона дронів. Торік їх було випущено понад 1 мільйон.

“Дрони – ще один дуже важливий інноваційний елемент нашого розвитку, де Україна сьогодні з нуля збудувала інфраструктуру створення. Сьогодні ми виробляємо найбільше у світі бойових дронів. Минулого року було виготовлено понад 1 млн. Цього року наша ціль – понад 2,5 млн бойових дронів для наших Збройних сил”, – сказав Шмигаль.

Над цим працюють понад 500 українських компаній.

Він зазначив, що мова не лише про виробництво звичайних FPV-дронів, “Мавіків”, але й роботизованих систем.

“Зокрема, РЕБ-систем, які створюють радіоелектронний захист на полі бою”, – сказав прем’єр.

Шмигаль додав, що загалом виробництво дронів не стоїть на місці.

“Ми рухаємося вперед, вдосконалюємо цей продукт. Сьогодні дрони у нас не лише літають, не лише ходять по морю і звільнили Чорне море від ворога, але також ми впроваджуємо доволі велику кількість наземних платформ так званих наземних роботів. Тобто сьогодні Україна рухається в небі, на землі, на морі в розвитку дронів”, – підкреслив Шмигаль.

Нагадаємо, видання Blooomberg та CNN, покликаючись на неназваних посадовців Міністерства оборони США та Білого дому заявили, що президент США Дональд Трамп призупинив надання Україні всієї американської допомоги.

Зокрема тієї, яку розпорядився виділити ще його попередник Джо Байден.

Журналіст видання Economist Олівер Керрол стверджує, що рішення Трампа, про яке написали в медіа, поки що не торкнулося реальних дій. Водночас він уточнив, що це не означає, що наказу про зупинку допомоги не було — просто на місцях в Україні доказів цього не бачать.

На тлі цих повідомлень президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала план ReArm Europe (“Переозброєння Європи”) на 800 мільярдів євро, який передбачає збільшення витрат на оборону — як для свого захисту, так і для підтримки України.

Марина Максенко
Редактор