Шанс на диплом — для обраних: що чекає молодь у 2025 році

9 Червня 19:38
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Ті, хто вирішив цього року вступати на бакалаврат в українські виші, до 25 червня проходять зовнішнє незалежне оцінювання у форматі НМТ, за результатами якого вже зможуть обирати навчальний заклад, бюджетну чи контрактну форму навчання. А в цьому році на абітурієнтів чекає багато нових і не завжди приємних сюрпризів. У особливостях вступної кампанії 2025 року розбирався «Комерсант Український».

Вступна кампанія в Україні офіційно стартує з 1 липня. Для участі у вступній кампанії 2025 року абітурієнти повинні подати результати національного мультипредметного тесту, який цього року потрібно скласти до 25 червня. Але для окремих категорій осіб, а також тих, хто з поважних причин не зміг узяти участь в основній сесії НМТ, буде проведено додаткову сесію з 14 по 25 липня 2025 року. За статистикою, цього року на НМТ зареєструвалося 312 490 осіб. Це на 18% менше, ніж торік. 20 071 дитина складає тест за кордоном. У 2025 році випускники минулих років можуть подавати результати НМТ за 2022, 2023, 2024 або 2025 роки.

Для вступу на бюджет за повною загальною середньою освітою конкурсний бал не може бути меншим за 130 із 200. Бали враховуються при вступі на певні спеціальності — наприклад, на “Право” буде найвищий бал, а на бібліотечну справу — найнижчий. Це правило не поширюється на дітей загиблих військовослужбовців і поліцейських, померлих полонених або військових, визнаних безвісти зниклими. Загалом, кожен виш сам встановлює прохідний бал, і це стане відомо ближче до липня. Але вже варто готуватися серйозно, адже з’явилося багато нюансів.

Вартість навчання зросте

Як повідомили у МОН, цього року середня вартість навчання на контрактній формі по країні суттєво зросте порівняно з минулим роком: якщо торік вона складала близько 35–38 тисяч гривень на рік, то у 2025 очікується підвищення до 50 тисяч гривень — це приблизно дорівнює сумі, яку держава виділяє на одного студента-бюджетника.

Наприклад, КПІ вже оприлюднив ціни на навчання: від 44,9 тис. грн до 67,6 тис. грн на рік або від 179,6 до 270,4 тис. грн за чотири роки. Найдорожчі спеціальності — “Право”, “Міжнародні відносини”, “Менеджмент” тощо. Найдешевші — природничі науки, інженерія тощо.

У МОН порадили тим, хто не зможе вступити на контракт, розраховувати на урядові гранти.

Гранти для контрактників

Торік Кабмін запровадив експеримент з фінансової підтримки студентів-контрактників, який планується продовжити у 2025 році. Його суть — студенти, які вступають на денну або дуальну форму навчання на контракт, зможуть отримати грант для покриття частини вартості навчання.

Розмір гранту змінюватиметься залежно від індексу інфляції. У 2025 році очікується підвищення до 16, 8 та 28 тис. грн відповідно. Грант можна використовувати як у державних, так і приватних ЗВО, що мають відповідні договори з МОН, і лише для оплати навчання.

Грант І рівня (16,8 тис. грн на рік) зможуть отримати ті, хто склав два предмети НМТ на 140 балів. За результат 170+ балів за два предмети надається грант ІІ рівня — 28 тис. грн. Суми будуть помножені на коефіцієнт залежно від важливості спеціальності для відновлення країни.

Наприклад, грант у 28 тис. грн зможуть отримати студенти за спеціальностями: “Журналістика”, “Менеджмент соціокультурної діяльності”, “Економіка”, “Право”, “Сфера обслуговування”, “Публічне управління”, “Міжнародні відносини”, “Стоматологія”, “Філологія” (крім української, кримськотатарської та фольклористики).

Також гранти надаються для вступу на дефіцитні спеціальності, список яких розробило МОН. У деяких випадках сума може перевищувати 40 тис. грн.

Квоти на вступ на бюджет

У 2025 році діятимуть квоти для вступу на бюджет для певних пільгових категорій вступників. Це визначена кількість бюджетних місць:

За квотою-1 мають право вступу:

  • особи з інвалідністю І–ІІ груп;
  • учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності;
  • колишні полонені;
  • діти-сироти та позбавлені батьківського піклування.

За квотою-2 за результатами співбесіди можуть вступати:

  • особи з місцем проживання на тимчасово окупованих територіях або в зонах активних бойових дій;
  • особи з територій, де окупація завершилася після 1 січня року вступу, та які залишили ці території у календарному році вступу.

Галузеве замовлення

Цього року держава виділила майже 14 тисяч бюджетних місць для підготовки аграріїв. Кількість місць для бакалаврів в аграрних науках зросте на 150 і складе 5 300. Для магістрів — +440 місць, до 2 394. Особлива увага — ветеринарній медицині: на цю спеціальність виділено 925 місць (+205). Також держава замовила 5 270 місць для підготовки фахових молодших бакалаврів.

Головне — не помилитися з вибором

Заступник міністра освіти Михайло Винницький порадив абітурієнтам уникати спеціальностей, які найближчим часом може замінити штучний інтелект, як-от “Облік і оподаткування”. Таке навчання, яке й так платне, може виявитися марною тратою грошей.

Чиновник рекомендує вступати на спеціальності: медицина, освіта, реабілітація, психологія, а також інфраструктурні напрями: архітектура, будівництво, інженерія, енергетика, транспорт, авіація, безпілотники.

На ці спеціальності більше бюджетних місць і можливість отримати грант. На фундаментальні напрями — фізика, хімія, біологія, геодезія, екологія, землеустрій — маємо замало вступників, але великий попит на ринку праці, — зазначив він.

Водночас у 2025 році збільшать кількість бюджетних місць і підвищать вартість на такі спеціальності: право, економіка, менеджмент, туризм, ресторанний бізнес, журналістика та навіть стоматологія — вони не відповідають потребам ринку праці.

Альтернатива — за кордон

Ця вступна кампанія може провалитися, — розповів на умовах анонімності декан одного з київських вишів. У його закладі вартість навчання вже перевищує вартість освіти в університетах Польщі чи Чехії.

У країнах ЄС освіта доступна, а для громадян ЄС — безплатна або за символічну плату. У нас — стає недоступною. Це означає, що буде недобір: молодь піде в коледжі, профтехи або за кордон — там дешевше й спокійніше, — каже Валентин М.

До слова, цього року є велика ймовірність, що частина вступників не зможе скласти НМТ. У такому разі єдиним виходом залишиться вступ до коледжів, профтехів або іноземних вишів. Освітній омбудсмен Надія Лещик додає, що почастішали випадки вивезення 17-річних хлопців за кордон — через страх майбутньої мобілізації. 

Автор – Алла Дуніна

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз