В Україні близько 800 тис. чоловіків пішли “в тінь”, аби уникнути мобілізації. Про це повідомив голова економічного комітету Верховної Ради Дмитро Наталуха виданню Financial Times. На думку нардепа, економічне бронювання, яке ймовірно буде запроваджено в Україні, може змінити ситуацію і простимулює чоловіків вийти з тіньової економіки, показати свої доходи та почати платити податки. Комерсант український поспілкувався з економістом Андрієм Новаком, який проаналізував звідки взагалі взялася цифра у 800 тисяч чоловіків та чи дійсно економічне бронювання може її зменшити.
Податкова, прикордонники та банки
Як зазначив економіст, приблизний підрахунок чоловіків, які вирішили піти “в тінь” відбувався за допомогою податковою, прикордонників та можливо банківських даних.
“Ця цифра у приблизно 800 тисяч – це об’єднана цифра з кількох баз даних. Перше – це податкова. Другий показник – це прикордонна служба: перетин кордону з України військового зобов’язаних чи потенційно військовозобов’язаних. Третє джерело – це, можливо, банківські дані, якщо Служба безпеки добилася того, щоб розкривати на час військового стану дані про картки військовозобов’язаних чи потенційно зобов’язаних”, – повідомив економіст.
Новак припустив, що певна інформація могла бути надана ще й з місцевих джерел.
“Інформацію могли брати у місцевих органів влади, у соціальних служб та ін. Таким чином і сформували цифру у 800 тисяч, які пішли в “тінь. Однак я думаю, що реальна цифра значно більша”, – вважає експерт.
Вплив економічного бронювання на вихід з “тіні”
На думку Андрія Новака, економічне бронювання, яке можуть запровадити в Україні, дійсно позитивно вплине на вихід чоловіків з “тіні”.
“Економічне бронювання зменшить напругу в суспільстві. Також зменшиться кількість тих, кого умовно називають ухилянтами. Тут ключове питання, яким саме буде механізм економічного бронювання. Чи воно буде підйомне для роботодавців і чи воно буде соціально справедливе?”, – наголосив Новак.
Дискусії навколо економічного бронювання тривають вже не перший місяць. “За” таке бронювання виступають зокрема і представники бізнесу.
Як повідомив в ексклюзивному коментарі науковець, футуролог, засновник і генеральний директор групи компаній Advanter Group і міжнародної бізнес-спільноти Board Андрій Длігач, економічне бронювання може надати близько 200 мільярдів гривень ефекту через детінізацію зарплат.
Водночас проти виступають як і низка військових, так і деякі народні депутати. Мовляв це може створити “ще одну лінію розколу суспільства на багатих і бідних”.
Андрій Новак теж наголошує, що перед впровадженням економічного бронювання треба обговорити всі дискусійні питання.
“Якщо там (в економічному бронюванні, – ред.) буде залежність від рівня зарплат – це соціальна несправедливість, особливо для сільської місцевості і невеликих населених пунктів, де, наприклад, поріг в 35 тисяч гривень зарплати просто щось неймовірне”, – зазначив експерт.
Яке економічне бронювання можуть запровадити
Як повідомляв голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, у Верховній раді розглядається дві моделі економічного бронювання: за сплатою податку від від зарплати щонайменше в 35 тисяч гривень та квотне бронювання по галузях.
Окрім того, у ВР зареєстрований ще один законопроєкт, яким передбачається сплата підприємством щомісячно 20 400 гривень в обмін на можливість забронювати від мобілізації одного працівника.
Попри такі ідеї економічного бронювання, терміни та умови реалізації ще невідомі – повідомив минулого тижня міністр фінансів Сергій Марченко.
Автор — Альона Капліна