Шахрайства на ринку обміну валют: Нацбанк оштрафував обмінники на 5,6 млн грн
25 Березня 06:22
Національний банк України продовжує посилювати контроль над валютними обмінниками. За 2024 рік регулятор провів 150 перевірок 17 ліцензіатів і наклав штрафи на загальну суму 5,6 млн грн. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, інформує Комерсант український
Результати перевірок обмінників валют: штрафи та скарги
За даними НБУ, у 2024 році було проведено 150 інспекцій, які виявили порушення у діяльності валютних обмінників. Загальна сума штрафів склала 5,6 млн грн. Як зазначив Данило Гетманцев у своєму повідомленні, у 2025 році регулятор фіксує зменшення кількості скарг від громадян, що, на думку НБУ, свідчить про успішне вирішення проблеми.
Проте нардеп із такою оцінкою не погоджується. Він додав, що особисто продовжує отримувати звернення громадян, які вказують на збереження проблем на валютному ринку.
“Отримав відповідь від НБУ, відповідно до якої Нацбанк в 2024 році провів 150 перевірок 17 ліцензіатів та донарахував 5,6 млн грн штрафів. При цьому, у 2025 році НБУ фіксує зменшення кількості скарг, що вселяє регулятору впевненість у тому, що питання вирішене. Впевненість, яку ми не можемо розділити, а скарги, що приходять особисто до мене свідчать про те, що спочивати на лаврах, мʼяко кажучи, недосить”, — написав Гетманцев.
Однією з основних скарг у 2024 році були так звані «подвійні курси» — різні ставки обміну долара залежно від року випуску купюр. Ця практика набула поширення ще у 2023 році, коли банки та обмінники почали стягувати додаткову комісію за «зношені» банкноти. НБУ тоді наголосив, що такі дії є незаконними, і посилив контроль за діяльністю обмінників.
Нелегальні обмінники: головна проблема ринку
Гетманцев підкреслив, що основною загрозою для валютного ринку залишаються нелегальні обмінники та телеграм-канали, які продовжують працювати, попри очевидні порушення.
«Погоджуюсь із НБУ, що ключова проблема — це нелегальні обмінники та телеграм-канали, які діють із ознаками злочинної діяльності», — зазначив він.
Такі структури уникають сплати податків і не підпадають під регулювання Нацбанку, що ускладнює боротьбу з ними.
НБУ неодноразово звертався до Національної поліції з проханням вжити заходів проти нелегальних операторів, але, за словами Гетманцева, ці звернення ігноруються.
«Шахраї продовжують свою діяльність без перешкод. Очікую на результати розгляду звернення до Нацполу», — додав нардеп.

Раніше до комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики надійшли звернення громадян, які поскаржились на подвійні курси обміну валют на долар залежно від року його емісії. На думку нардепа, проблем дві: зловживання легальних обмінників та робота нелегальних.
У 2023 році банки та обмінники незаконно запровадили додаткову комісію за обмін “зношених” купюр. Після цього Нацбанк наголосив, що банки та обмінники не мають права вимагати комісії за зношені купюри.