#ШахрайГудбай: стартувала Всеукраїнська інформаційна кампанія з платіжної безпеки

14 Травня 12:16

Національний банк України разом із Департаментом кіберполіції Нацполіції та Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України розпочали 13 травня черговий етап Всеукраїнської інформаційної кампанії з платіжної безпеки – #ШахрайГудбай. Про це повідомляє Урядовий портал, інформує «Комерсант Український».

Її мета – поліпшити обізнаність громадян про основні правила безпеки під час безготівкових розрахунків, особливо в інтернеті.

Громадянам нагадають, що кожне шахрайство починається з довіри – саме на цьому грають аферисти, змушуючи говорити, натискати, встановлювати.

«Їхня головна зброя – не складні технології, а легковажність, емоції та нестача знань про безпечну поведінку в цифровому середовищі», – зазначає начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України Юрій Виходець.

Що ж пояснюватимуть споживачам фінпослуг

Національний банк разом із понад 80 партнерами сконцентрує зусилля на роз’ясненні таких питань:

– як перевіряти сайти, чат-боти, на яких користувачі вводять свої платіжні дані;

– як безпечно купувати в інтернеті;

– як захистити свій фінансовий номер телефону;

– як уникнути найпоширеніших схем шахрайства;

– як випадково не стати співучасником злочину та не потрапити в пастку шахраїв під час пошуку роботи;

– як захистити свої облікові записи;

– як створювати складні та унікальні паролі;

– як налаштовувати багатофакторну автентифікацію.

Про що говорить статистика шахрайських операцій

Сума збитків від незаконних дій та шахрайських операцій з використанням платіжних карток зростає. Так, за 2024 рік порівняно з 2023 роком цей показник збільшився більш ніж на третину (37%) – до загальної суми 1,1 млрд гривень.

Взагалі-то у 2024 році український ринок безготівкових розрахунків зіткнувся з парадоксальним явищем: кількість шахрайських операцій із платіжними картками дещо зменшилася, але загальна сума збитків, яких завдали ці дії, суттєво зросла. «Комерсант Український» про це розповідав.

Згідно з даними Національного банку України, кількість шахрайських транзакцій зменшилася на 1% – з 272 тис. у 2023 році до 270 тис. у 2024 році. Проте загальна сума збитків від цих операцій, нагадаємо, зросла на 37% і становила 1,1 млрд грн. Такий стрибок пояснюється підвищенням середньої суми однієї шахрайської операції – з 3 065 грн у 2023 році до 4 247 грн у 2024 році (плюс 39%).

У перерахунку на мільйон видаткових операцій із картками припадало 31 шахрайська транзакція, а на кожен мільйон гривень, витрачених безготівково, – 176 грн збитків. Це свідчить про помірне зростання відносного рівня втрат – на 28%, попри те що загальна сума витрат за допомогою карток зросла на 8%.

Найбільш вразливою сферою залишаються онлайн-операції, які становлять 83% усіх випадків шахрайства. Основним інструментом зловмисників, як і раніше, є соціальна інженерія – методи впливу, за яких користувачі самостійно надають шахраям свої персональні та банківські дані. У 2024 році 84% збитків припадає саме на цей тип шахрайства, що перевищує показник 2023 року (80%).

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз