Сенат США показав новий проєкт закону про допомогу Україні

5 Лютого 2024 10:19

У Сенаті США було представлено новий законопроєкт, який передбачає додаткове фінансування для підтримки України, Ізраїлю і зміцнення південного кордону Сполучених Штатів. Про це повідомляє з посиланням на пресслужбу Білого дому.

“Двопартійна угода про національну безпеку дозволяє Сполученим Штатам продовжувати нашу життєво важливу роботу разом із партнерами по всьому світу, щоб відстоювати свободу України та підтримувати її здатність захищатися від агресії росії. Як я вже казав раніше, якщо ми не зупинимо апетит Путіна до влади та контролю в Україні, він не обмежуватиметься тільки Україною, і витрати для Америки зростуть”,

– заявив президент США Джо Байден.

За інформацією на сайті Сенату США, загальна сума виділених коштів становить 118 мільярдів доларів. З цієї суми 60 мільярдів доларів передбачено для України, близько 14 мільярдів доларів – для Ізраїлю і 20,23 мільярдів доларів – на захист кордонів США.

Відповідно до тексту законопроєкту, приблизно 20 мільярдів доларів з фінансової допомоги Україні будуть витрачені на заміщення складів у самому Сполучених Штатах. Додатково, приблизно 14 мільярдів доларів буде спрямовано на закупівлю нової зброї для Збройних Сил України в американських компаній.

Зокрема, 14,8 мільярда доларів передбачено для навчання українських військових, розвідки та інших заходів підтримки. Ще 7,85 мільярда доларів піде на пряму бюджетну підтримку України, а 1,58 мільярда доларів буде відведено на підтримку розвитку української економіки у пріоритетних секторах.

Закон також передбачає гуманітарну допомогу мешканцям Сектору Гази, Західного берега річки Йордан та України на суму 10 мільярдів доларів. Також в нього включені невеликі суми на гуманітарну допомогу в регіонах, охоплених війною, і на оборонні операції в Червоному морі і на Тайвані.

Президент США закликав Сенат швидко прийняти цей законопроєкт, обіцяючи підписати його, якщо він буде прийнятий. У своєму спеціальному зверненні він підкреслив, що двопартійна угода про національну безпеку дозволить Сполученим Штатам продовжувати співпрацю з партнерами по всьому світу та захищати свободу України від агресії Росії.

Голосування в Сенаті заплановане на середу, 7 лютого.

Опозиція республіканців

Однак законопроєкт може зіткнутися з різкою опозицією з боку республіканців у Палаті представників, які нещодавно запропонували власний пакет фінансування лише для Ізраїлю, без коштів для України та змін в політиці із захисту кордону.

Спікер Палати представників США Майк Джонсон у соцмережі Х заявив, що не ставитиме на голосування представлений у Сенаті законопроєкт про безпеку кордонів на суму 118 мільярдів доларів, в якому передбачена також допомога для України та Ізраїлю.

“Цей законопроєкт ще гірший, ніж ми очікували, і не наближає до завершення прикордонну катастрофу, яку створив президент… Якщо цей законопроєкт дійде до Палати представників, він буде мертвим по прибуттю”,

– наголосив Джонсон.

Раніше американський сенатор Ліндсі Грем висловив сумнів стосовно того, чи зможе Сенат проголосувати за угоду щодо кордону США та пов’язаного з нею пакету військової допомоги для України до того, як піде на двотижневі канікули (з 12 по 23 лютого). 

Затримка з фінансуванням допомоги Україні

Конгрес США з осені 2023 року не може погодити законопроєкт про військову допомогу Україні. Президент Джо Байден запропонував конгресменам законопроєкт про національну безпеку на суму понад 100 мільярдів доларів, включно із 61 мільярдом на допомогу Києву.

Документ не погодили республіканці, які хочуть включити до законопроєкту посилення прикордонних і міграційних заходів на кордоні США й Мексики.

Президент США Джо Байден заявив, що не підтримає ініційований республіканцями в Палаті представників законопроєкт про допомогу Ізраїлю без урахування потреб України.

Дзвенислава Карплюк
Редактор