Секонд-хенд чи бізнес: що загрожує продавцям на онлайн-платформах
8 Квітня 15:45
З 1 березня податкова почала отримувати дані про грошові перекази на рахунки громадян та суб’єктів господарювання, які здійснюють продаж товарів через Інтернет. Про це повідомила народна депутатка Ніна Южаніна та додала, що тепер під прицілом податкової опинилися навіть ті українці, які продають через онлайн-платформи вживані речі, і тепер їм потрібно буде платити податки з продажу або ж реєструвати ФОП. Повідомлення викликало великий резонанс, тож Комерсант український розбирався, до чого це призведе та які наслідки можуть бути.
За інформацією податкової, за перші 20 днів березня було ідентифіковано десятки тисяч платників податків та громадян, які систематично отримують кошти на свої рахунки за продані товари. Але, як зазначила народна депутатка, не всі продажі є підприємницькою діяльністю. Наприклад, продаж фізичною особою своїх вживаних речей. І як податкова буде відрізняти такі операції від прихованої підприємницької діяльності? І як оподатковувати отримані кошти?
«Сьогодні (і на цьому наполягає Мінфін під час різних дискусій) усі суми коштів, отримані від таких продажів (“не підприємницьких”), повинні включатися в дохід фізичної особи, така особа повинна подати річну декларацію та сплатити з цих сум до бюджету 23% (18% ПДФО та 5% військового збору). Тобто, якщо людина продала туфлі свого вирослого з них дитини за 200 гривень, то з них вона повинна сплатити до бюджету 64 грн і ще й повинна подати річну декларацію про доходи. Навіщо це потрібно?»
— зазначає Ніна Южаніна.
Не всі потраплять у поле зору податкової
Велика проблема в тому, що всі відомості про системні операції, а це більше трьох продажів на рік, вже потрапляють у систему. Тобто, якщо людина продала чотири речі за рік, то їй вже доведеться відкривати ФОП. Народний депутат вважає, що ці питання потрібно терміново врегулювати та встановити певні пороги для таких операцій.
У податковій поспішили заспокоїти, що, мовляв, вони нібито не штрафують продавців з OLX, Prom.ua, соцмереж та інших платформ і автоматично не відслідковують всі грошові перекази на рахунки осіб. І запевнили, що продаж індивідуального майна (особистих речей) не розглядається як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства. Їх цікавить лише систематичний продаж і одночасно однорідний асортимент товарів, що має ознаки підприємницької (господарської) діяльності.
ДПС знову закликає суб’єктів господарювання, які залишаються в «тіні», привести свою діяльність у відповідність з вимогами законодавства самостійно та добровільно.
«А посилення контролю за інтернет-продажами здійснюється, щоб запобігти зловживанням і ухиленню від сплати податків саме в сфері підприємницької діяльності»,
— повідомляла пресслужба.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
З будь-якого прибутку треба платити податок
Як вважає економіст Олег Пендзин, жодна людина, яка продає свої речі на інтернет-платформах, не повинна потрапляти під оподаткування, оскільки мова йде лише про тих, хто здійснює достатньо велику кількість операцій і має значний асортимент товарів.
«Наприклад, якщо хтось купив товар на АліЕкспрес і перепродує його — це вже підприємницька діяльність, оскільки людина отримує дохід з цих товарів. Навіть якщо людина систематично продає б/у речі, а є випадки, що через платформи регулярно торгують секонд хендом — це також вважається підприємницькою діяльністю, адже людина отримує прибуток від продажу, значить, вони повинні платити податки, відкрити ФОП. Тобто, тут треба розмежовувати — один продає кілька речей на рік, а інший регулярно торгує вживаними речами»,
— зазначає в коментарі Олег Пендзин.
З іншого боку, як зазначає економіст, якщо людина отримує дохід, то сплата податку – це її особиста відповідальність. Податкова не повинна бігати за нею з палицею. В першу чергу, податкова буде відслідковувати тих, хто систематично займається підприємницькою діяльністю, але не платить податки. Якщо цих ознак немає, то й питань не виникне.
Як зазначає Олег Пендзин, податкова може відслідковувати обороти на персональних рахунках громадян. Якщо вони великі, то буде зроблений аналіз, за рахунок чого це відбувається, наприклад, через продаж товарів, тоді буде ясно, що без реєстрації ФОП людина займається підприємницькою діяльністю. І на гачок, ймовірно, потраплять ті, у кого на картку щомісяця заходять великі суми. За них і візьмуться.
З секонд хенду податку не беруть
Економіст Юрій Гаврилечко, в коментарі підкреслює, що ніде в світі немає податків на продаж персонального секонд-хенду, оскільки це збиткова діяльність. Тому що б/у річ завжди продається дешевше і це не можна вважати комерційною діяльністю. Податки зі збитків не збирають у жодній країні світу. А відстеження подібних операцій обійдеться дорожче для держбюджету, ніж сума зібраного податку. Навіть якщо зібрати всі операції по продажу б/у речей, вони будуть оцінені в кілька десятків мільйонів гривень по всій країні.
«Для держави це збитковий проєкт. В суді люди легко доведуть, що прибутку з цих продажів у них немає, а податки сплачуються з прибутку. Ну, а якщо вирішать брати з них податки, то люди будуть переходити туди, де відстежити продаж буде складно. Наприклад, у Тік-Ток. Банківські операції замінять готівковими розрахунками або ще щось придумають»,
— зазначив Юрій Гаврилечко.
Те, що податкова заявляє, що їх менше за все цікавлять операції з продажу б/у речей, треба ділити на два. В це важко повірити – якщо вже хтось потрапить у їхнє поле зору, то без штрафу не обійдеться, вважає економіст. У той же час, навіть те, що податкова буде пред’являти претензії тим, хто займається систематичним продажем товарів однорідного асортименту, не змусить українців масово відкривати ФОПи. При тому, що ФОПи зараз масово закриваються, підкреслює Юрій Гаврилечко. Вони знайдуть способи, як піти в тінь.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Авторка: Алла Дуніна