Саудівська Аравія знижує ціни на нафту: росії приготуватися

5 Червня 09:51

Ціни на нафту впали в ранній торгівлі у четвер після того, як офіційні дані показали зростання запасів бензину та дизельного палива у Сполучених Штатах, а Саудівська Аравія оголосила про зниження цін на сиру нафту для азійських покупців на липень. Про це повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Reuters.

Динаміка цін на світових ринках

За даними OilPrice.com, станом на 06:55 за київським часом, ф’ючерси на нафту марки Brent подешевшали на 9 центів, або на 0,14%, досягнувши позначки $64,77 за барель. Американська нафта марки West Texas Intermediate (WTI) втратила 19 центів, або 0,3%, опустившись до рівня $62,66 за барель.

В середу ціни на нафту закрилися приблизно на 1% нижче після оприлюднення офіційних даних, які показали, що запаси бензину та дистилятів у США зросли більше, ніж очікувалося. Це свідчить про ослаблення попиту в найбільшій економіці світу.

Рішення Саудівської Аравії посилює тиск на ринок

Додатковий тиск на ринок створило рішення Саудівської Аравії — найбільшого світового експортера нафти — знизити липневі ціни на сиру нафту для азійських покупців до двомісячного мінімуму.

Це зниження цін з боку Саудівської Аравії, яка є ключовим виробником нафти в рамках угруповання ОПЕК+, відбувається після рішення організації на вихідних збільшити видобуток на 411 000 барелів на день у липні.

Як повідомляє Reuters, стратегія лідерів угруповання ОПЕК+ частково спрямована на покарання країн, які перевищують квоти видобутку, та повернення частки ринку.

Глобальні економічні виклики

Паралельно з нафтовими проблемами, Канада готує заходи у відповідь на тарифи США. Європейський Союз тим часом повідомляє про прогрес у торговельних переговорах на тлі нових американських тарифів на метали.

“Невизначеність, підживлювана мінливою позицією президента Трампа щодо тарифів, посилила побоювання глобального економічного уповільнення”,

— зазначив у своїй аналітичній записці Оле Хансен, аналітик банку Saxo Bank.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Саудівська Аравія підриває ринок?

Саудівська Аравія наважилась на зміну власної енергетичної стратегії. Вона тепер готова допустити тривалий період низьких цін на нафту замість подальшого скорочення видобутку. Королівство більше не прагне підтримувати високі ціни через скорочення пропозиції, як це робило останні п’ять років у ролі лідера групи ОПЕК+. 

Така зміна стратегії може означати перехід до нарощування видобутку та розширення ринкової частки Саудівської Аравії. Це кардинально відрізняється від попередньої політики балансування ринку через глибокі скорочення, які підтримували ціни на рівні, необхідному для забезпечення експортних надходжень багатьох країн-виробників нафти.

Удар по російській економіці

Для росії, яка є другим за величиною експортером у групі ОПЕК+ після Саудівської Аравії, такий розвиток подій може мати катастрофічні наслідки. Хоча російська сторона обізнана про плани Ер-Ріяду щодо прискорення збільшення видобутку, Москва надає перевагу повільнішому нарощуванню, оскільки її бюджет збалансований при ціні близько 70 доларів за барель.

Падіння цін на нафту може призвести до суттєвого зменшення надходжень до російського бюджету, особливо враховуючи, що ціни на російську нафту, яка вже продається зі знижкою через санкції, можуть впасти нижче 50 доларів за барель. Такі ціни не лише створюють тиск на російський бюджет, але й зменшують можливості Кремля фінансувати військові операції та підтримувати соціальну стабільність.

Росії уже боляче

Відомо, що росія критично залежна від експорту своїх енергоносіїв. У першу чергу – від експорту нафти. У 2024 році доходи федерального бюджету росії від продажу нафти склали 9,19 трлн рублів (приблизно $89,4 млрд). Загальний обсяг доходів бюджету за цей період становив 36,71 трлн рублів. Таким чином, частка доходів від нафти у загальній структурі доходів бюджету росії у 2024 році становила приблизно 25%.​

Це свідчить про те, що, незважаючи на міжнародні санкції та спроби диверсифікації джерел доходів, нафта залишається ключовим джерелом фінансування російського бюджету.

Російська нафта Urals традиційно продається дешевше за сорти Brent та WTI, до того ж, на неї тиснуть додаткові фактори, яких не відчуває сировина з інших країн, а саме – західні санкції. Втім, протягом усіх трьох років повномасштабної війни з Україною росія успішно продає свою нафту – її основними покупцями сьогодні є Китай та Індія.

У федеральний бюджет рф на 2025 рік була закладена ціна нафти у $70. Тим часом через обвал на світовому нафтовому ринку, спричинений торговельною війною Дональда Трампа та рішенням ОПЕК+ додатково збільшити видобуток, ціна російської нафти Urals, за даними видання Мінфін, 3 червня становила $60,60 за барель.

Поки що прогнози ринкових аналітиків не обіцяють росії серйозних проблем, пов’язаних із ціною на нафту, адже у тої зберігається дуже великий люфт для продажу. Як стверджує економічний експерт Олег Пендзин, навіть ціна у 50 доларів за барель все ще прийнятна для росії.

“Наразі пряма собівартість видобутку російської нафти становить порядка 37-38 доларів за барель. Це пряма собівартість. Для рф критичною є цифра продажу на рівні 45 доларів”,

– пояснив економіст ексклюзивно для .

Тож більш імовірним способом зробити росії боляче через нафту все ще залишається посилення санкцій, зокрема і вторинні санкції проти її покупців. Сенс цього кроку полягає у тому, щоб росія фізично не змогла продати великих обсягів нафти і отримати з цього кошти для подальшого ведення агресивної загарбницької війни.

Ще під час своєї виборчої кампанії, після заяв про припинення війни за 24 години або за 100 днів, Президент США Дональд Трамп видав цілком реалістичну заяву. Він сказав, що для того, щоб росія втратила змогу воювати, достатньо просто обвалити ціни на нафту. І він це начебто зробить, якщо та не піде на поступки.

Російська економіка уже, за нинішніх цін на нафту, значно сповільнюється, промисловість стагнує, і рецесія виглядає дуже реальною перспективою.

Якщо нинішня тенденція до зниження цін збережеться, то цифра в $45 за барель виглядає не такою вже й фантастичною.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз