Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдельазіз бін Салман висловив занепокоєння через недотримання країнами ОПЕК+ угод про обмеження видобутку нафти. За його словами, якщо ці порушення продовжуватимуться, ціни на нафту можуть впасти до критично низького рівня — $50 за барель. Принц дав зрозуміти, що Саудівська Аравія готова до різких заходів, включно з початком цінової війни, якщо це стане необхідним для захисту власної частки на ринку. Про це йдеться у матеріалі The Wall Street Journal, повідомляє Комерсант український
Такі заяви викликали реакцію серед інших членів ОПЕК+, які сприйняли їх як пряме попередження: або всі учасники дотримуються узгоджених квот на видобуток, або Саудівське королівство діятиме більш рішуче. Ця напруженість особливо стосується Іраку та Казахстану — двох країн, які неодноразово порушували квоти. Ірак, наприклад, у серпні видобував на 400 тисяч барелів на день більше, ніж було встановлено, а Казахстан планує збільшити видобуток через відновлення роботи великого нафтового родовища Тенгіз, де обсяги можуть сягати 720 тисяч барелів на день.
Тим часом, на світовому ринку відбуваються інші події, що впливають на ціни. Ракетний удар Ірану по Ізраїлю спричинив стрибок цін на нафту, перервавши їхній кількатижневий спад. Зокрема, ціна нафти марки Brent спершу зросла на 5%, а пізніше стабілізувалася з приростом у 2,4%, наблизившись до позначки $70 за барель.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Хоча світова спільнота стурбована тим, що ескалація конфлікту в регіоні може призвести до порушення експорту нафти через Ормузьку протоку, ключовий транспортний вузол, що межує з Іраном, серйозного довготривалого впливу на ціни поки не спостерігається. Це викликає розчарування серед саудівських чиновників, які сподівалися на інший розвиток подій. Проблема полягає в тому, що інші учасники ОПЕК+ не виконують своїх зобов’язань щодо обмеження видобутку, що посилює напруженість всередині картелю.
“Немає сенсу збільшувати виробництво, якщо для цієї нафти немає місця на ринку”,
— заявив один із саудівських делегатів на конференції ОПЕК+.
Втім, саме це – збільшення видобутку – і збирається вчинити Саудівська Аравія, якщо її не буде почуто в ОПЕК+. Саме таким чином вона збирається повернути свою частку ринку, паралельно знизивши ціни на нафту.