Підсанкційний російський завод СПГ в Арктиці запускає нову лінію

20 Травня 09:16

Найновіший російський завод із виробництва скрапленого природного газу (СПГ) в Арктиці розпочав використання другої виробничої лінії, незважаючи на те, що підприємство залишається під жорсткими західними обмеженнями. Про це повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Bloomberg.

“Арктик СПГ 2”, флагманський проєкт Кремля, припинив широкомасштабне виробництво у жовтні, оскільки санкції відлякували закордонних покупців, а накопичення криги ускладнювало прибуття суден. Хоча влітку заводу вдалося відправити кілька поставок, жодна з них не знайшла покупців.

Однак, незважаючи на обмеження щодо обладнання та технічної експертизи, об’єкт продовжив розширюватися, і зараз на Лінії 2 вироблено перші краплі палива, розповіли люди, знайомі з проєктом. Вони попросили не називати їхніх імен, оскільки не мають повноважень спілкуватися з медіа.

Друга виробнича лінія, або Лінія 2, має річну потужність 6,6 мільйонів тонн. Нещодавно вона була схвалена регіональним органом влади.

Найбільшим акціонером заводу є ПАТ “Новатек”. Минулого місяця на підприємстві, схоже, спалювали газ на факелах, але незрозуміло, чи виробляє зараз завод скраплений природний газ.

Ситуація навколо “Арктик СПГ 2” демонструє намагання росії обійти міжнародні санкції та продовжити реалізацію стратегічних енергетичних проєктів попри дипломатичну та економічну ізоляцію. Запуск другої лінії відбувається в контексті загальної переорієнтації російського енергетичного експорту з європейського напрямку на азійський, насамперед до Китаю та Індії.

Експерти енергетичного ринку відзначають, що без доступу до західних технологій та з обмеженнями на морські перевезення, повноцінна робота заводу залишається під сумнівом. Водночас російська влада докладає значних зусиль для демонстрації технологічної самодостатності та пошуку альтернативних логістичних шляхів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Європа і російський газ

Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишалися російськими.

Водночас деякі країни ЄС, такі як Угорщина та Словаччина, залишаються залежними від російського газу. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року, але там уже заявили, що позбулися залежності від російського палива.

Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 208 млрд євро.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз