Санкції проти Ірану та нові плани ОПЕК+: нафта дорожчає другий тиждень поспіль

21 Березня 12:16

Ціни на нафту у п’ятницю зросли, оскільки нові санкції США проти Ірану та останній план зменшення видобутку від ОПЕК+ підвищили очікування скорочення пропозиції. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Reuters.

Станом на одинадцяту ранку за Києвом ціна ф’ючерсів на нафту марки Brent зросла на 12 центів, або на 0,2%, до $72,12 за барель. Ф’ючерси на нафту марки West Texas Intermediate (WTI) підвищилися на 15 центів, також на 0,2%, до $68,22.

Тижневий приріст обох видів нафти – Brent та WTI – таким чином, має намір зафіксуватися на рівні 1%, що є їхнім найбільшим зростанням з початку року.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

США vs Іран

У четвер Міністерство фінансів США оголосило про нові санкції проти Ірану, які вперше торкнулися незалежного китайського нафтопереробного підприємства та інших суб’єктів і суден, які брали участь у постачанні іранської нафти до Китаю.

Ці санкції, разом з обіцянкою ОПЕК+ компенсувати надлишкове виробництво, стали каталізатором сплеску цін на нафту в четвер, вважає аналітик PVM Тамаш Варга.

Оголошення про санкції стало четвертим раундом введення обмежень проти Ірану з боку Вашингтона після того, як у лютому президент США Дональд Трамп пообіцяв “максимальний тиск” на Тегеран та зобов’язався звести нафтовий експорт Ірану до нуля.

Аналітики ANZ Bank очікують зниження експорту іранської нафти на 1 мільйон барелів на день через посилення санкцій. За оцінками сервісу з відстеження суден Kpler, експорт іранської нафти у лютому перевищив 1,8 мільйона барелів на день. Тобто, іранський експорт має скоротитися більш ніж удвічі.

ОПЕК+

Ціни на нафту також відреагували на нові плани ОПЕК+ щодо скорочення видобутку ще сімома країнами-членами організації для компенсації надмірного виробництва. План передбачає місячне скорочення видобутку на рівні від 189 000 до 435 000 барелів на добу до червня 2026 року.

Водночас цього місяця ОПЕК+ підтвердив, що вісім його учасників здійснять щомісячне збільшення видобутку на 138 000 барелів на добу з квітня, скасувавши частину зменшення обсягів видобутку на 5,85 мільйона барелів на добу, узгодженого в серії кроків з 2022 року для підтримки ринку.

“Хоча група розробила план компенсаційних скорочень, це зовсім не означає, що учасники обов’язково його виконуватимуть. Декілька членів постійно виробляли більше, ніж їхні цільові показники”,

– зазначили аналітики ING у своїй записці в п’ятницю.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор