Так “працюють” санкції: тіньовий флот росії зростає попри західні обмеження
14 Жовтня 11:18Росія збільшила потужність свого тіньового флоту нафтових танкерів майже на 70% у порівнянні з минулим роком, незважаючи на нещодавні обмеження щодо страховиків та судноплавних компаній, які дозволяють Москві обходити західні санкції. Про це повідомляє Financial Times з посиланням на дослідження Київської школи економіки (KSE), передає Комерсант український
Так, обсяг російської нафти, що транспортується погано обслуговуваними та недостатньо застрахованими танкерами, збільшився з 2,4 млн барелів на день у червні 2023 року до 4,1 млн в червні 2024 року.
Ця тенденція спостерігається на тлі того, як США, Канада, Японія та європейські союзники все частіше націлюються на глобальних страховиків та судновласників, намагаючись обмежити здатність Москви генерувати доходи для війни в Україні. Вони також додали до санкційного списку компанії та окремі судна, пов’язані з російським тіньовим флотом.
“Санкції щодо танкерів були досить ефективними, але кампанія з [їхнього] визначення була занадто обмеженою, щоб фактично стримати тіньовий флот росії”,
– сказав Бенджамін Хільгеншток, один з авторів звіту KSE.
Він додав, що санкції слід використовувати “систематично” для забезпечення вимоги адекватного страхування від розливу нафти і тим самим “вирішити серйозну та нагальну екологічну загрозу, що виходить від тіньового флоту”.
Багато з цих суден регулярно плавають у жвавих європейських водах, включаючи Балтійське море, Данські протоки та Гібралтарську протоку, підвищуючи ризик екологічних катастроф для ЄС та сусідніх країн.
KSE пропонує створити “вільні від тіньових суден” зони в європейських водах для пом’якшення цих ризиків. В іншому випадку катастрофа “чекає, щоб статися на порозі Європи”, стверджується у звіті.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
У червні 2024 року 70% морської нафти росії транспортувалося тіньовим флотом, на створення якого рф, за оцінками, витратила 10 мільярдів доларів. Це включало 89% усіх поставок сирої нафти росії, більшість з яких торгувалася вище цінової стелі в 60 доларів за барель з середини 2023 року, і 38% експорту нафтопродуктів росії.
Створивши цей флот, Москва розірвала зв’язки з країнами коаліції цінової стелі, які чинили тиск на глобальні страхові компанії, щоб ті дотримувалися санкційного режиму, зменшивши варіанти росії переважно до вітчизняних страховиків.
Це викликало значні занепокоєння щодо якості, надійності та обсягу такого страхового покриття. Поєднання віку танкерів – в середньому 18 років – та відсутності адекватного страхування робить ці судна надзвичайно небезпечними, стверджується у звіті KSE.
Ризики ще більше посилюються через використання флотом “сірих” прапорів держав та анонімних структур власності. Вони часто включають кількох посередників, таких як британські бухгалтери та компанії, розташовані в Дубаї, приховані за шарами корпоративних структур, як виявило недавнє розслідування Financial Times.
Автори звіту KSE стверджують, що у разі проблем європейські держави можуть зіткнутися з витратами на очищення свого навколишнього середовища, які сягають мільярдів євро.
Кілька аварій за участю тіньових суден, пов’язаних з росією, вже сталися. У березні 15-річний тіньовий танкер Andromeda Star зіткнувся з іншим судном біля Данії. Розливу нафти не було, оскільки він прямував до росії порожнім.
За останні два роки чотири судна російського тіньового флоту мали проблеми з двигунами, включаючи інциденти в Дарданеллах та Данських протоках.
Судна тіньового флоту, які використовувались для перевезення нафти від інших санкційних продавців, також мали поломки двигунів, що підкреслює проблеми з обслуговуванням, включаючи навіть вибухи. У травні 2023 року 27-річне судно під прапором Габону місткістю 700 000 барелів, яке використовувалось для транспортування іранської нафти, зазнало великого вибуху біля Індонезії. На той момент воно було порожнім.