Ризики для оборони: як призупинення військової допомоги США вплине на Україну
4 Березня 14:32
Призупинення військової допомоги США Україні викликає значне занепокоєння, особливо в контексті протиповітряної оборони та забезпечення фронту боєприпасами. Комерсант український розпитав у експертів про можливі наслідки цього рішення та впливу на ситуацію на полі бою.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп наказав призупинити військову допомогу США Україні після його суперечки з президентом України Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
За даними ЗМІ, постачання всього військового обладнання США, яке зараз не знаходиться в Україні, буде призупинено, включаючи зброю, що перебуває транзитом на літаках і кораблях або очікує в транзитних зонах у Польщі.
Критична роль ППО
Військовий експерт Сергій Згурець у коментарі Комерсант український заявив, що зараз не можна спрогнозувати реальні наслідки призупинення допомоги, тому що невідома інтенсивність дій противника на землі і в повітрі на найближчу перспективу. Але основний ризик, який може виникнути через тривалу затримку постачання американських озброєнь, стосується систем протиповітряної оборони.
“В будь-якому разі можемо говорити про те, що найбільш критичні наслідки – це можуть бути для протиповітряної оборони в разі тривалого непостачання ракет до Петріотів. Це якраз наслідки, які відчують наші міста в Україні, але це не вплине на лінію фронту”, – заявив експерт.
Ситуація на фронті та роль дронів
Експерт зазначає, що ситуація на лінії фронту значно відрізняється від тієї, що була наприкінці 2023 – на початку 2024 року, коли через обмеження постачання американських боєприпасів українські війська відчули їх дефіцит.
“Зараз ситуація така, що відтоді і до зараз значна кількість цілей на полі бою знищується якраз, насамперед, за рахунок дронів різного призначення, які досягають 60% відмічених цілей”, – пояснив Згурець.
На його думку, сучасні українські дрони можуть частково компенсувати нестачу артилерійських та ракетних ударів на глибину 10-15 км, що є важливим фактором для стримування ворога.
Вплив на HIMARS і розвідку
Призупинення допомоги може також позначитися на ефективності використання ракетних систем HIMARS, а також на розвідувальній інформації, що впливає на стратегічне планування ударів по території росії.
“Американська військова допомога була багатогранною і в принципі негативні наслідки, крім ППО, можуть позначитися на ефективності використання Хаймерсів, буде менше боєпропасів, обмеження певної розвідувальної інформації, яка може вплинути на ефективність планування наших дій по певним стратегічним ударам в глибину російської території”, – пояснив Згурець.
Попри всі ризики, експерт не вважає ситуацію катастрофічною.
“Але в цілому в будь-якому разі ситуація не буде катастрофічною, тому що українська армія, як на мене, прилаштується до змін в постачанні тих чи інших зразків, і це вплине на тактику використання, і ситуація не буде катастрофічною”, – підкреслив військовий експерт.
Критична залежність України від американської ППО
Натомість експерт інформаційно-консалтингової агенції Defense Express Іван Киричевський наголошує на тому, що залежність від американських систем є критичною і визначає майбутнє всієї оборонної стратегії України.
“Ми критично залежали і залежимо від американців в плані засобів протиповітряної оборони. Це дуже критично. Тому, що якщо європейські партнери, ще могли перекривати важке озброєння для сухопутних боїв, то авіація протиповітряної оборони – це на американцях”, – заявив експерт.
Україна отримує від США передові системи, такі як Patriot, NASAMS, IRIS-T, які забезпечують захист від російських ракетних атак та авіаційних ударів. У той же час, європейські партнери зосереджуються на наданні артилерії, бронетехніки та іншого важкого озброєння для сухопутних операцій.
Відсутність ППО – загроза майбутньому України
Експерт також наголошує, що без належного рівня протиповітряної оборони Україна не зможе вести ефективну війну та забезпечувати безпеку своїх міст і критичної інфраструктури.
“Ну, і друге відповідно, якщо у нас не буде достатньої кількості засобів протиповітряної оборони, то, знаєте, про будь-які перспективи можна забути”, – резюмував Киричевський.
Позиція Трампа щодо України
Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його вступу на посаду. Цей термін уже сплив.
Також під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.
Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачав, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.
Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.
Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні Трампа однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від його імені.
Наразі спецпредставник США щодо росії і України Кіт Келлог говорить про 100 днів, протягом яких він хоче досягнути якихось домовленостей. З них 43 дні уже минули. За цей час адміністрація Президента США налагодила контакт із Кремлем, американський посланець літав до Москви, а у Саудівській Аравії відбулася зустріч перемовників на найвищому рівні. України на цій зустрічі не було.
Тим часом в обмін на надану військову підтримку Президент США Дональд Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Президент України Володимир Зеленський наголошує, що в обмін на цю угоду українській стороні не дають жодних гарантій безпеки.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Перемовини у Ер-Ріяді та Стамбулі
18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч глави МЗС рф Сергєя Лаврова і помічника правителя росії Юрія Ушакова з американською делегацією, яку представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з нацбезпеки Майк Волц і спецпосланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф.
Після переговорів Держдепартамент США повідомив, що делегації домовилися “усунути подразники” двосторонніх відносин і продовжити роботу над підготовкою переговорів щодо війни рф проти України.
Сторони також домовилися призначити групи високого рівня для подальших переговорів щодо України.
Джекі Гайнріх, кореспондентка Fox News у Білому домі, повідомила, що США та росія обговорюють триетапний мирний план щодо України, який складається з таких етапів:
- Зупинка вогню.
- Проведення виборів в Україні.
- Укладення мирної угоди.
27 лютого перемовини між американцями і росіянами продовжились у Стамбулі. За повідомленням російської сторони, ішлося про нормалізацію дипломатичних стосунків. Кремль також начебто вимагав повернення 6 об’єктів нерухомості, які були вилучені у росіян в США протягом 2016-2018 рр., а ще пропонував відновити авіасполучення.
Пропозиції Трампа Путіну
За неточною інформацією експосла США у росії Майкла Макфола, (він вжив слово “нібито”), Трамп запропонував Путіну (формулювання Макфола збережено):
- українську територію;
- відсутність членства України в НАТО;
- відсутність американських солдатів в Україні;
- виведення американських солдатів з Європи, в тому числі з прифронтових країн;
- послаблення санкцій.
Путін, за даними Макфола, поки що нічого не пропонував.