Ціни на картоплю в Україні: чому вони впали і чого чекати далі

11 Березня 16:22
РОЗБІР ВІД Комерсант український

За останній час ціни на картоплю в Україні відчутно знизилися. Якщо ще нещодавно кілограм цього продукту коштував до 35 грн, то нині на столичних ринках вона продається подекуди по 20 грн/кг. Водночас динаміка цін інших овочів залишається переважно незмінною. Комерсант український запитав у експертів, що відбувається на ринку картоплі та чого очікувати від цін на цей базовий для українців продукт у найближчому майбутньому.

Поточна цінова ситуація

Як пояснює провідний науковий співробітник «Інституту аграрної економіки», доктор економічних наук Богдан Духницький, оптова ціна картоплі на основних ринках України, таких як «Шувар» та «Столичний», складає близько 25 грн/кг. Однак у супермаркетах, де присутня націнка торгових мереж, картопля все ще продається дорожче – у середньому по 35 грн/кг.

«Отже, переважна більшість споживачів принаймні досі не відчули здешевлення цього продукту»,

– зазначає Духницький в ексклюзивному коментарі .

Імпорт картоплі визначально не впливає на ринок

Одним із чинників, що впливає на ринок, є імпорт. За словами Духницького, у 2024 році Україна імпортувала 51 тис. тонн картоплі – майже в чотири рази більше, ніж у 2023 році. Втім, якщо враховувати, що річне продовольче споживання картоплі в країні становить 5-6 млн тонн, цей імпорт є незначним і не має істотного впливу на загальну ринкову кон’юнктуру.

«Минулого року імпорт ранньої картоплі склав 10,9 тис. тонн, і практично весь цей обсяг був закуплений у першому півріччі. Найбільші закупівлі здійснювалися в Єгипті (3,8 тис. тонн), Азербайджані (2,9 тис. тонн), Греції (2,0 тис. тонн) та Північній Македонії (1,8 тис. тонн). За наявними оперативними даними, у січні 2025 року було загалом імпортовано 13,7 тис. т картоплі»,

– пояснює експерт.

У січні 2025 року, за словами економіста, вже було імпортовано 13,7 тис. тонн картоплі.

Які прогнози для ринку картоплі?

На початку 2025 року ціна картоплі залишалася відносно стабільною без значних коливань. Однак навесні запаси продукції у сховищах почнуть скорочуватися, що може призвести до поступового подорожчання.

«Очікується, що картопля демонструватиме звичну динаміку поступового здорожчання, враховуючи характерні тенденції для цієї пори року»,

– зазначає Духницький.

Щодо прогнозів на урожай 2025 року, експерт наголошує, що дати точну оцінку наразі складно. Торік початкові прогнози значно змінилися після серпневого збору врожаю, коли стало очевидним, що кількість та якість картоплі виявилася гіршою, ніж очікувалося. Це одразу призвело до зростання цін та навіть імпортних закупівель.

«За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, якщо не буде різких погодних змін, у 2025 році цілком можна сподіватися на типовий обсяг урожаю картоплі в межах 20 млн тонн»,

– підкреслює експерт.

Молода картопля: що змінюється на ринку?

Економіст Олександр Охріменко звертає увагу на зміну споживчих звичок та розвиток внутрішнього виробництва молодої картоплі.

«Сезонний фактор відіграє важливу роль. Узимку люди більше споживають стару картоплю, але з потеплінням переходять на молоду капусту, цибулю, салати. Бізнес швидко реагує на це»,

– пояснює Охріменко ексклюзивно для .

Водночас він наголошує на тому, що тепличне господарство в Україні розвивається дуже швидко. Багато фермерів почали вирощувати молоду картоплю в теплицях, що зменшило залежність від імпорту.

«Раніше молоду картоплю масово завозили з Ізраїлю та Єгипту. Зараз щось ще імпортують, але простіше купити місцеву продукцію. Наші фермери вирощують молоду капусту, цибулю, спаржу, редис – це все українське»,

– каже експерт.

Чи вплине весна на ціни?

Зі збільшенням попиту на молоду картоплю та зелень можна очікувати, що ціни на них зростатимуть. Також Охріменко пояснює, що для вирощування такої продукції необхідні додаткові витрати: обігрів теплиць, підготовка ґрунту, використання добрив тощо. Це впливає на кінцеву вартість продукції.

«Так, ціна висока, бо теплицю треба обігрівати, але попит ростиме шаленими темпами. Торгівля дуже швидко реагує на це»,

– зазначає він.

Сьогодні – саме час

Ситуація на ринку картоплі нині виглядає неоднозначно. З одного боку, спостерігається здешевлення старої картоплі, але в супермаркетах ціни ще тримаються на високому рівні. З іншого боку, зростання попиту на молоду картоплю може призвести до подальших змін у цінах в напрямку здорожчання. Крім того, фактор імпорту та погодні умови також відіграватимуть важливу роль у формуванні ринку найближчим часом. Тож для любителів цього продукту зараз досить неоганий час для активних закупівель і вжитку.

Остафійчук Ярослав
Редактор