«Это не смешно»: что будет с Украиной пока партнеры медлят с помощью и ПВО и почему до конца года темпы помощи не ускорятся?
1 ноября 18:00Україна отримала лише близько 10% від обсягу допомоги, затвердженої Конгресом США ще в квітні 2024 року. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський у розмові з представниками північноєвропейських ЗМІ. Ба більше, альянс пообіцяв Україні шість-сім систем ППО для захисту повітряного простору, проте наразі ці обіцянки ще не виконані. Зеленський закликав партнерів України до оперативності та рішучості, підкреслюючи, що своєчасне виконання зобов’язань має вирішальне значення для успіху в боротьбі з агресором.
Яку ціну доведеться заплатити Україні за несвоєчасне постачання озброєння від Західних партнерів та чому експерти не прогнозують пришвидшення процесу з боку США – Коммерсант украинский розбирався.
В ексклюзивному коментарі для Коммерсант украинский експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич пояснив, чому Захід зволікає з посиленням підтримки Україні та як це вплине на подальший розвиток війни. На його думку, США зараз обмежені політичними міркуваннями через наближення президентських виборів, і це позначається на військовій допомозі Україні.
«Передвиборчі перегони у США обумовлюють стабільність обсягів допомоги Україні. Це означає, що до дня виборів ми навряд чи побачимо зміни в обсягах підтримки. Для нинішньої адміністрації Байдена важливо не давати приводу для критики. Скорочення допомоги викликало б невдоволення з боку опонентів, тоді як збільшення було б зустрінуте як марнотратство. Тому найближчі місяці обсяги підтримки залишатимуться стабільними», – Ігар Ташкевич
Чи зміниться позиція Заходу щодо завершення війни?
Захід може почати тиснути на Україну для пошуку компромісного сценарію завершення війни, враховуючи брак ресурсів. Принаймні таку тезу розповсюджували західні ЗМІ напередодні виборів у США. Однак, як зазначає експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього, наразі досягти кордонів 1991 року малоймовірно.
«Кордони 1991 року залишаються політичною ціллю, але це складно досяжно в короткостроковій перспективі. Замороження війни або пошук дипломатичних рішень можуть стати актуальними темами. Обговорюються різні сценарії — від «фінського» до «корейського» і навіть «грузинського», коли держава, хоч і не відмовляється від територій, але фактично не має змоги їх повернути найближчим часом», — пояснює Ігар Тишкевич
Завершення гарячої фази війни: чи можливе повернення до кордонів 1991 року?
За словами експерта, завершення гарячої фази війни може відбутися раніше, ніж досягнення кінцевих територіальних цілей. Це означає, що інтенсивність бойових дій знизиться, але кордон 1991 року залишатиметься недосяжним.
«Президент Зеленський ще в червні зазначав, що восени може завершитися гаряча фаза конфлікту. Це не означає повного завершення війни, але передбачає певне зниження активності бойових дій», — Ігар Тишкевич
На думку експерта, повернення усіх окупованих територій може стати реальністю лише в разі капітуляції росії, однак наразі така перспектива є малоймовірною.
«Ми можемо розраховувати на повне повернення територій лише в умовах абсолютної поразки Росії, як це було з Німеччиною у Другій світовій війні, але на це сьогодні немає умов», — резюмував Ігар Тишкевич
Отже, які б сценарії завершення війни не розглядалися, це не зменшує загрози, з якими стикається Україна. Тож Україні необхідно адаптувати свої військові стратегії до реалій, в яких вона наразі опинилася.
Автор — Анастасія Федор