Розвиток в Україні розподіленої генерації: регіони конкретизують свої можливості і потреби
6 Січня 16:21Міністерство розвитку громад та територій України спільно з Міністерством енергетики і за участю обласних та місцевих адміністрацій, а також енергетичних компаній, розробили та затвердили паспорти енергонезалежності для кожного регіону України. Про це повідомив Урядовий портал, інформує Комерсант український.
Енергопаспорт регіону є комплексною оцінкою потенціалу розвитку розподіленої генерації в кожному окремому регіоні.
В чому користь паспортів енергонезалежності регіонів
Документ дає змогу обласним адміністраціям розробити детальні плани дій, зокрема щодо розвитку розподіленої генерації з урахуванням особливостей кожної території.
Паспорти енергонезалежності матимуть важливе значення і для подальшої взаємодії з міжнародними донорами, аби наростити міжнародну допомогу регіонам, які цього потребують.
“Це допоможе не тільки підвищити енергетичну безпеку, але й стимулювати економічний розвиток територій через інвестиції у відновлювану енергетику та інфраструктуру. Енергетичні паспорти дозволяють побачити повну та головне – детальну картину потреб та балансу кожного регіону. Відштовхуючись саме від потреб та наявного ресурсу ми зможемо залучати міжнародних партнерів під конкретні завдання для пошуку можливостей”, – так пояснює значення енергопаспортів Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.
Це тим більше важливо, що в 2025 році очікується подальше зростання будівництва розподіленої генерації, що покриватиме потреби громад.
Як повідомив свого часу керівник “Укренерго” Олексій Брехт, його компанія в межах підготовки цих документів визначила “ідеальний енергетичний мікс” для розвитку енергетики в кожному регіоні з урахуванням їхніх потреб і можливостей та надала всю необхідну інформацію, щоб визначити види генерації та доцільність її встановлення.
“50% цього ідеального енергетичного міксу має бути вироблено за рахунок відновлюваних джерел енергії. Приблизно 20-25% – це пікові гарантовані потужності. Ще приблизно 10-15% – це установки зберігання енергії”, – зазначив глава НЕК.
Енергопаспорти мають бути максимально об’єктивними
Експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев в ексклюзивному коментарі УНН наголосив на важливості локальних ініціатив та енергетичної автономії громад. За його словами, основна мета полягає в тому, щоб замінити великі станції, насамперед теплові, розосередженою мережею станцій малої потужності, які об’єднані між собою та приєднані до об’єднаної енергетичної системи.
Експерт також закликав до відповідального підходу у розробці енергетичних паспортів регіонів.
“Зараз дуже важливо, щоб ці паспорти не перетворилися в копіпасти, коли будуть брати один за зразок і потім без огляду на ресурси регіону будуть його копіювати”, – наголосив Геннадій Рябцев.
За його словами, потрібно, аби ці документи враховували реальні ресурси і потреби окремих територій.