Розвідгра Кремля: чому чутки про російську базу в Індонезії — це більше, ніж чутки
15 Квітня 14:39
14 квітня сайт Janes, який спеціалізується на військовій тематиці, повідомив про те, що Індонезія отримала від росії запит щодо розміщення російських військових літаків на місцевій базі. В Індонезії начебто зараз активно роздумують над цією пропозицією.
Запит надійшов до офісу міністра оборони Сджафрі Сямсоеддіна після його зустрічі з секретарем Ради безпеки рф Сєргєєм Шойгу в лютому 2025 року, стверджує видання.
За інформацією на сайті, йдеться про найсхіднішу провінцію Індонезії. У запиті росія прагне розмістити кілька літаків далекого радіусу на авіабазі Манухуа, яка має спільну злітно-посадкову смугу з аеропортом Франса Кайсієпо Janes стверджує, що у них є документи, які підтверджують цю інформацію.
Авіабаза розташована в Біак-Нумфорі в індонезійській провінції Папуа, і на ній базується 27-ма авіаційна ескадрилья ВПС Індонезії, яка експлуатує флот розвідувальних літаків CN235. Тут також базується нещодавно створене 9-те авіакрило ВПС Індонезії, якому ще не призначені типи літаків.

У запиті не надається жодної інформації щодо кількості планерів або типів літаків, які росіяни хочуть розгорнути в Біак-Нумфорі.
Однак, як відомо Janes, протягом останніх кількох років росіяни робили кілька спеціальних запитів на посадку своїх бомбардувальників Ту-95 та транспортних літаків Іл-76 на тій самій авіабазі. І деякі з цих запитів були задоволені ВПС Індонезії.
Реакція Австралії
На цю інформацію швидко відреагувала Австралія, яка знаходиться у безпосередній близькості до Індонезії. За даними The Guardian, австралійські посадовці зв’язалися зі своїми індонезійськими колегами, але ті їх запевнили, що повідомлення на сайті Janes “просто не відповідають дійсності”.
Міністр оборони Австралії та віце-прем’єр-міністр Річард Марлз заявив, що він говорив зі своїм індонезійським колегою про ці повідомлення.
«[Він] сказав мені максимально чітко, що повідомлення про те, що російські літаки будуть літати з Індонезії, просто не відповідають дійсності»,
— сказав Марлз.
У свою чергу, Прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албанезе заявив:
“Ми явно не хочемо бачити російського впливу в нашому регіоні. У нас є позиція, яка полягає в тому, що ми підтримуємо Україну, ми розглядаємо Владіміра Путіна як авторитарного лідера, який порушив міжнародне право, який атакує суверенітет народу України”.
Правда чи ні, але інформація про можливу російську присутність у південносхідноазіатському регіоні уже сколихнула Австралію та викликала там широку дискусію. Комерсант український запитав у вітчизняних експертів, як варто оцінювати ці чутки та про що вони свідчать.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Геополітичне позиціонування росії
Військовий експерт Дмитро Снєгирьов вважає, що подібні кроки є частиною ширшої стратегії Кремля.
“Росіяни грають на підвищення напруги в цьому регіоні. Йдеться про те, що рф розглядає Тихоокеанський басейн як зону своїх військово-політичних інтересів”,
— наголосив Снєгирьов у ексклюзивному коментарі .
Експерт пояснює, що таке рішення можна трактувати як спробу росії протистояти впливу США та їхніх союзників у регіоні. За його словами, це передусім протидія Сполученим Штатам і Японії в контексті протистояння з КНР та КНДР.
“Таким чином рф намагається позиціонувати себе як геополітичного гравця на світовій арені”,
— підкреслив військовий експерт.
Снєгирьов додав, що хоча подібні заяви не обов’язково свідчать про реальні наміри чи можливості Росії, вони є елементами геополітичної гри, спрямованої насамперед на тиск на США, Австралію та Японію.
Компенсація втрат впливу в інших регіонах
На думку експерта, заявки на регіон, це своєрідна відповідь Москви на зменшення її присутності в Середземноморському басейні, зокрема на військовій базі в сирійському Тартусі, “звідки їх фактично викинули”, а також на зменшення російської присутності в Червоному морі, де через хуситів рф намагалася впливати на геополітичну ситуацію.
Після цих поразок росіяни сунуться туди, де активно діє так званий альянс “П’ять очей”.
«П’ять очей» (Five Eyes) — це розвідувальний альянс, до якого входять п’ять англомовних країн: США, Велика Британія, Канада, Австралія та Нова Зеландія. Утворений ще під час Другої світової війни для обміну секретною інформацією між союзниками, альянс зберіг свою актуальність і нині. Члени «П’яти очей» мають спільну систему збору, аналізу та обміну розвідданими, зокрема у сфері електронного стеження, кібербезпеки й протидії тероризму, і вважаються найтіснішою розвідувальною спільнотою у світі.
“Таким чином вони намагаються дати асиметричну відповідь на звуження власної зони військово-політичної присутності в інших регіонах, і навпаки — розширення американської, за рахунок, відповідно, Панами, і ескалації стосунків з Іраном і Єменом, російськими проксі”,
— підсумував Снєгирьов.
Спроба відволікти увагу та демонстрація сили
Політолог Олег Лісний. у свою чергу, вважає, що подібні кроки росії спрямовані на розпорошення уваги міжнародної спільноти.
“На мою думку, такі кроки покликані розсмикувати ситуацію у світі. Це відволікання від основного — для нас і для Путіна, до речі, теж — війни в Україні”,
— заявив політолог ексклюзивно для .
Лісний припускає, що таким чином Путін демонструє своє незадоволення політикою президента США. За його словами, російський лідер “збиткується над Трампом” через те, що американський президент не приймає його умови. Водночас росія просуває свої інтереси через різні канали.
“А в такий спосіб, розміщаючи свої війська десь деінде, показує, що рф продовжує бути гравцем на геополітичному рівні, може собі дозволити, не дивлячись на ситуацію із війною, свої літаки десь переставляти”,
— підкреслив Лісний.
Експерт також не виключає, що в цій ситуації може бути спроба росіян підіграти Китаю, який бачить, як США стають все слабкішими.
“Якщо сказати не військово, а політично, то це ще одна ознака того, що США слабшають. Тобто, Путін не розраховує на те, що йому буде складно на цій війні. Він розраховує на те, що обдурить Трампа, і, можливо, в нього все буде нормально”,
— підсумував політолог.
Тож про можливу домовленість росії з Індонезією щодо базування військових літаків поки що можна говорити лише на рівні чуток. Проте експерти вказують, що навіть сама ідея такого розміщення і сама поява цих чуток — частина геополітичної гри Кремля. У цьому кроці бачать і спробу компенсувати втрати в інших регіонах, і ознаки інформаційно-політичного тиску на США та їхніх союзників.