Розслідування AP: у російському полоні загинули щонайменше 206 українських військових, ще 245 були розстріляні на полі бою

27 Травня 14:59

Щонайменше 206 українських військовополонених загинули під час перебування в російському полоні, ще 245 військових були розстріляні російськими солдатами на полі бою.

Такі дані оприлюднило агентство Associated Press у власному розслідуванні, яке базується на судово-медичних експертизах, свідченнях колишніх полонених та даних правозахисних організацій, передає «Комерсант Український».

За даними журналістів, йдеться про більше ніж 5000 українських військових, яких росія репатріювала в Україну. Розслідування розкриває масштабні випадки смертей через насильство, катування, відсутність медичної допомоги та інші форми жорстокого поводження.

Одним із підтверджених випадків є загибель 59-річного військовослужбовця Сергія Григор’єва. У російському свідоцтві зазначено, що він помер від інсульту, однак українська судмедекспертиза виявила зовсім інше: причиною смерті стала внутрішня кровотеча через тупу травму живота, яка спричинила пошкодження селезінки.

Свідком жорстокого поводження над Григор’євим став Олексій Гончаров, 48-річний колишній військовополонений, який перебував з ним у колонії Каменськ-Шахтинського на півдні росії. За його словами, насильство над полоненими було системним:

«Усіх били — без винятку. Під кінець я ледве міг ходити», — розповів Гончаров.

Після повернення в Україну у нього діагностували туберкульоз — хворобу, яка, за словами лікарів, стає дедалі поширенішою серед колишніх полонених.

Судово-медичні дослідження в Україні також засвідчили, що:

  • П’ятеро військовополонених загинули від серцевої недостатності;
  • Ще четверо — від туберкульозу або пневмонії;
  • Інші — від інфекцій, удушення, тупих травм голови.

Правозахисники, представники ООН, українського уряду та судмедексперти вказують, що жорстоке поводження у російських в’язницях — системне і могло стати причиною смерті багатьох полонених.

За словами Петра Яценка, представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, росія часто затримує репатріацію тіл до такого стану, коли неможливо встановити точну причину смерті.

«Вони тримають тіла доти, доки ті не розкладаються настільки, що не залишають шансів на об’єктивну експертизу», — наголосив Яценко.

За даними звіту ООН за 2024 рік, 95% звільнених українських військових зазнали катувань під час утримання в російському полоні. Серед них — побиття, ураження струмом, сексуальне насильство, імітації страт, недосипання тощо.

Водночас у звіті згадується, що деякі російські військовополонені також зазнали жорстокого поводження з боку українських військових під час первинного захоплення. Однак після передачі в офіційні центри утримання порушення припинилися.

Раніше Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що всі українські військові, які повертаються з російського полону, потребують медичної допомоги.

Марина Максенко
Редактор

Читають зараз