Розробники оборонних ІТ-рішень отримали чимало переваг – аж до стовідсоткового бронювання
6 Лютого 10:56
Уряд ухвалив рішення, яке дозволяє розширити можливості розробників спеціалізованих комп’ютерних програм, які використовуються у виробах оборонного призначення. Про це повідомили у Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України, інформує Комерсант український.
Програмні компоненти виробів, оборонні ІТ-рішення, системи військового управління та моніторингу, програми ситуаційної обізнаності тепер визнані складовою частиною озброєння, військової і спеціальної техніки.
Відповідно, як наголошують у Мінстратегпромі, ці зміни відкривають двері для укладання держконтракту з Агенцією оборонних закупівель Міноборони або іншим держзамовником. Зокрема, для цього буде пропрацьований порядок кодифікації комп’ютерних програм, визнаних складовою озброєння та військової техніки.
«Для перемоги нам потрібна сучасна зброя. Сьогодні програмні компоненти та софт, який дозволяє засобам працювати ефективно, займають важливе місце в системі озброєння та військової техніки. Завдяки змінам до відповідної урядової постанови ми прирівнюємо виробників таких програм до виробників апаратних комплектуючих, що дає їм доступ до можливостей, які пропонуються всім нашим зброярам», – розповіла Анна Гвоздяр, заступниця Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України.
Розробники такого програмного забезпечення , приміром, отримають доступ до державних сервісів, якими користуються виробники озброєння та військової техніки. Вони зможуть скористатися програмою доступних кредитів для виробників оборонно-промислового комплексу – під 5% річних. А ще для підприємств, які розробляють спеціалізовані комп’ютерні програми та оборонні ІТ-рішення, це можливість отримати статус критично важливих та, відповідно, забронювати до 100% працівників.
У кого ще немає обмежень у бронюванні
Можливість бронювати 100% працівників з’явилась недавно у державних та комунальних медичних закладів. Йдеться про медичних працівників закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи. Комерсант український про це розповідав.
Обмежень у бронюванні не мають також:
Співробітники підприємств, визначених Мінстратегпромом як критично важливі для економіки та оборонно-промислового комплексу.
Працівники спеціалізованих установ ООН, закордонних дипломатичних установ, представництв міжнародних організацій, міжнародних судових органів, а також міжнародних та неурядових організацій, членами або учасниками яких є Україна відповідно до міжнародних договорів.
Члени штатних збірних команд з олімпійських та неолімпійських видів спорту, а також спорту осіб з інвалідністю (перелік затверджується Мінмолодьспорту).
Працівники критично важливих установ паливно-енергетичного комплексу та їхніх підрядних організацій, що забезпечують безперебійне функціонування енергетичної та газотранспортної систем, визначені Міненерго.
Спеціалісти з технічного адміністрування Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, а також постачальники електронних комунікаційних послуг і мереж, визначені Мінцифри та включені до аварійно-відновлювальних бригад.
Протезисти, техніки та інженери-протезисти, які за останні три місяці працювали не менше 50% робочого часу (з відповідним обґрунтуванням).
Священнослужителі за переліком посад, затвердженим Державною службою України з етнополітики та свободи совісті.

Що відомо про терміни та процедуру бронювання
З 1 грудня 2024 року діють нові правила визначення критичності для підприємств. Це було зроблено після проведення Міноборони аудиту процесу бронювання. До 28 лютого 2025 року всі критично важливі підприємства повинні будуть підтвердити свій статус відповідно до нових критеріїв. Ця вимога стосується всіх компаній, незалежно від того, коли вони востаннє підтверджували статус критичності або до якої дати він діятиме.
Визначено, що заброньовані працівники залишатимуться в такому статусі до кінця лютого. Якщо ж підприємство не зможе підтвердити свою критичність за новими правилами, то працівники втратять бронювання з 1 березня.
Щоб отримати статус “критично важливого” підприємство має відповідати двом умовам:
– відсутність податкових боргів;
– середня зарплата на підприємстві має бути не менше 20 тис. грн (або 2,5 мінімальних зарплат); зарплата кожного військовозобов’язаного працівника, якого бронює підприємство, повинна становити не менше 20 тис. грн.
Остання вимога стосується лише приватного бізнесу. Держава щомісяця моніторитиме розмір зарплати заброньованих.
Третій критерій керівник підприємства обирає самостійно з наявних у постанові №76 регіональних чи галузевих критеріїв. Усі бронювання будуть здійснюватись лише через Дію.
Варто також нагадати, що Європейська Бізнес Асоціація звернулась до українського уряду з проханням продовжити чинні бронювання на 2 місяці та перенести крайній термін оновлення підприємствами статусу критичних на 30 квітня.
Як здійснити бронювання в Дії
На порталі “Дія” з 22 січня бронювання, як і раніше, можна здійснити у кілька кліків:
– потрібно зайти у кабінет громадянина на порталі “Дія”
– вибрати опцію Подати заяву,
– вказати дані кандидатів для бронювання,
– підтвердити, що заробітна плата працівника, якого бронюєте, відповідає нормам,
– перевірити заяву та підписати її.
Відповідь надійде окремо за кожним працівником в особистий кабінет керівника. Працівники побачать схвалений статус бронювання в Резерв+.