“Розмови про газові проблеми у Європі – російське ІПСО”, – Геннадій Рябцев

2 Січня 15:39
ДУМКА

Попри заяви деяких ЗМІ про критичну ситуацію з газом у Європі, експерти спростовують панічні настрої та вказують на ознаки російської інформаційної операції. Відповідну думку в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському висловив експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.

За повідомленням Bloomberg, після зупинки транзиту газу через Україну ціни на газ за контрактами на найближчий місяць піднялися в ЄС на 4,3% та склали €51 за мегават-годину. Це найвищий рівень з жовтня 2023 року.

Однак експерт застерігає від буквального розуміння цієї новини і стверджує, що говорити у цій ситуації про “виснаження” сховищ значить піддатавитися маніпуляціям. Більш того, він вбачає у вказаних маніпуляціях російське ІПСО.

“Це російське ІПСО. Ну що означає “сховища виснажуються найвищими темпами”? Це – нісенітниця, яка не відповідає дійсності”,

– наголошує експерт.

Він зауважує, що погодні умови в Європі сьогодні аж ніяк не дозволяють говорити про якийсь підвищений рівень споживання газу.

“Температура повітря зараз в Європі в середньому вища нуля. І тому розповідати про те, що там щось дуже швидко виснажується, можуть лише ті, хто взагалі не розуміє, яким чином діють ті самі сховища, для чого вони потрібні, як функціонують і наскільки швидко здійснюється відбирання газу з цих сховищ”,

– пояснює Рябцев.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Експерт переконаний, що відбір газу зі сховищ в ЄС відбувається в абсолютно звичному режимі на цю пору року.

“Виснажуються сховища” – це коли з них відкачують останнє, коли в них залишається не 85% газу від загальних обсягів, а 10%”, – наголошує Рябцев.

Він переконаний, що таким чином хтось намагається створити штучну паніку навколо цього питання:

“Сьогодні ніхто нікому не забороняє закуповувати додаткові опції газ. І дефіциту газу на ринку не існує, і найближчим часом його точно не виникатиме. І коли хтось у цих умовах розповідає про “виснаження”, то виникає питання, хто це такий і навіщо він це робить?”

Ціна та біржові котирування

За словами експерта, для розуміння суті процесів на газовому ринку важливо розрізняти реальну ціну газу та біржові котирування.

“Ціна газу не змінюється, змінюються котирування, тобто показник, який відображає очікування учасників ринку щодо подальшого змінення ціни. Ці очікування спрямовані на змінення обсягів притоку і відтоку спекулятивного капіталу на сировинні ринки, зокрема на газовий ринок. Збільшення котирувань означає, що в найближчий місяць фінансові спекулянти, які грають на зміненні котирувань, будуть грати на підвищення. От і все”,

– акцентує експерт.

За його словами, котирування можуть вказувати лише на певні тенденції чи тренди, які формуються впродовж декількох тижнів.

“Якщо ми побачимо, що, наприклад, впродовж усього січня котирування природного газу будуть зростати, то й тоді ми зможемо говорити лише про сезонну тенденцію до підвищеного споживання природного газу взимку”,

– резюмував Геннадій Рябцев.

Тож, на думку експерта, великим перебільшенням буде говорити про значний вплив припинення транзиту на європейський газовий ринок. В Євросоюзі давно готувалися до такого рішення України, і здійснили усі запобіжні заходи, щоб воно не викликало потрясінь.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор