Розбудова мереж мобільного зв’язку в Україні: що сприяє і що стримує
25 Березня 16:56
Верховна Рада України підтримала законопроєкт, який спростить процес отримання мобільними операторами земельних ділянок в оренду для будівництва базових станцій мобільного зв’язку. Про це повідомляє Урядовий портал, інформує Комерсант український.
Це парламентське рішення, зокрема має допомогти розширенню покриття 4G уздовж національних і міжнародних шляхів.
Що має змінитись після ухвалення нового закону
Запроваджені норми дадуть змогу мобільним операторам:
– скоротити строки відведення земельних ділянок комунальної та державної власності в середньому із 6 до 3 місяців,
– використовувати обмежене право користування чужою земельною ділянкою для будівництва на земельних ділянках веж мобільного звʼязку (земельний сервітут),
– установлювати тимчасові технічні засоби й споруди електронних комунікацій, що дозволить усунути ризик їх демонтажу, адже на сьогодні порядок розміщення таких засобів та споруд відсутній.
Таким чином, запроваджені зміни допоможуть забезпечити мешканців віддалених сільських районів доступом до мобільного інтернету і, як наслідок, до державних онлайн-послуг, розширити покриття 4G уздовж важливих автошляхів, швидше відновлювати зв’язок на деокупованих територіях.
Аби запобігти корупційним ризикам, законопроєкт передбачає, що спрощеними процедурами зможуть скористатися лише оператори, внесені до реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг. Формування й контроль цього реєстру здійснює НКЕК – регулятор у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку.
Наскільки територія України покривається мобільним зв’язком
У 2025 році покриття мобільного звʼязку та інтернету в Україні становить близько 98%, не враховуючи тимчасово окуповані території. Із ними покриття складає майже 91%. Про це в коментарі УНІАН повідомив радник міністра цифрової трансформації України з питань електронних комунікацій Денис Поздняков.
Також за останній рік зросла швидкість мобільного інтернету.
«У 2025 році покриття мобільного звʼязку та інтернету становить 97,9% (без тимчасово окупованих територій, з ними – 90,9%), а швидкість інтернету – 31,23 Мбіт/с, у 2023 було – 23,13 Мбіт/с», – зазначив посадовець.
За його даними, мобільні оператори за 2024 рік побудували 3400 базових станцій мобільного зв’язку та забезпечили 4G-зв’язком 809 населених пунктів в Україні.
Що впливає на розбудову мережі мобільного зв’язку
Однією з основних причин, через яку страждає і мобільний зв’язок, нині є російські обстріли, які руйнують енергетичну інфраструктуру.
Як повідомлялося, внаслідок російської агресії в Україні пошкоджено 25% фіксованих мереж, знищено або пошкоджено 4,3 тисяч базових станцій мобільного зв’язку.
Також, за словами радника міністра цифрової трансформації України з питань електронних комунікацій Дениса Позднякова, вплив має і внутрішня міграція населення: через війну та обстріли люди покидають населені пункти і, відповідно, щоб ефективно використовувати ресурси, оператори будують нові вежі там, де є більше людей.
«Однією з перешкод також є те, що мобільні оператори в Україні не мають можливості будувати базові станції за кредитні кошти, як це відбувається, наприклад, в більшості країн ЄС. В Україні вони будують інфраструктуру за кошти від прибутку, що уповільнює процес збільшення покриття», – пояснив фахівець.
Також на покриття мобільним зв’язком впливають географічні особливості та рельєф місцевості, оскільки складний рельєф може заважати передачі сигналу. Крім того, ускладнюють економічну доцільність будівництва базових станцій розкидані населені пункти в сільських районах.
А ще Денис Поздняков звернув увагу на таку проблему, як «радіофобія» громадян, які через страх іноді просто перешкоджають будівництву базових станцій мобільного звʼязку.
Як повідомляв Комерсант український, Україна нині перебуває на 81 місці у світовому рейтингу мобільного інтернету із середньою швидкістю завантаження 42,68 Мбіт/с. Про це свідчать дані Speedtest Global Index від компанії Ookla. У рейтингу мобільного інтернету Україна випереджає такі країни як Індонезія, Єгипет та Росія, але відстає від більшості країн Європи і навіть сусідньої Молдови.