Російські нафтові доходи падають другий місяць поспіль

4 Грудня 16:46

У листопаді доходи Кремля від продажу нафти знизилися другий місяць поспіль у річному вимірі, що спричинено падінням цін на російську нафту. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Bloomberg.

Згідно з розрахунками Bloomberg на основі даних Міністерства фінансів рф, опублікованих у середу, нафтогазові податки, які є ключовим джерелом фінансування війни росії проти України, принесли до бюджету 605,2 млрд рублів (5,8 млрд дол.). Це на 21% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Причини падіння доходів

Скорочення надходжень пов’язане зі зниженням цін на нафту через побоювання щодо глобального надлишку пропозиції, незважаючи на геополітичну напруженість на Близькому Сході та листопадове рішення Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК+) утримувати частину обсягів на ринку.

Міністерство фінансів рф розраховувало податкову базу на основі ціни $64,72 за барель Urals — головного експортного сорту росії. Це суттєво менше порівняно з $81,69 за барель у листопаді минулого року.

Загальні доходи росії від нафти й газу в листопаді, 76% яких припадає на нафтову галузь, впали майже на 17%, до 801,7 мільярда рублів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Вплив на фінансування війни

Зниження нафтових доходів може обмежити можливості Кремля фінансувати війну проти України, оскільки витрати на оборону є найбільшою статтею бюджету росії цього року. Попри це, у 2025 році рф планує збільшити видатки на оборону та внутрішню безпеку, довівши їх до рекордних 13 трильйонів рублів.

Центробанк рф заявив, що нинішні ціни на нафту є прийнятними для економіки. Водночас зниження вартості нафти нижче $60 за барель може “створити складнощі для економіки та фінансових ринків”, йдеться у звіті про фінансову стабільність, опублікованому в п’ятницю.

Перспективи ринку: рішення ОПЕК+

ОПЕК+, де росія є одним із фактичних лідерів, у четвер планує фіналізувати політику видобутку на перші місяці 2025 року. За даними джерел Bloomberg, пропозиція про відтермінування повернення певних обсягів на три місяці наразі не зустріла заперечень.

Попри це, аналітики попереджають, що нафтовий ринок може зіткнутися з надлишком у 2025 році навіть за умови, що ОПЕК+ не збільшить видобуток. Для підтримки глобальних цін альянсу може знадобитися ухвалення більш радикальних заходів, щоб уникнути подальшого падіння.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор