Російська економіка різко сповільнюється: аналіз останніх даних
9 Квітня 08:36
Згідно з нещодавно опублікованими економічними показниками, російська економіка суттєво сповільнила темпи зростання за останні місяці. Експерти попереджають про подальші ризики у разі продовження падіння цін на нафту та глобальної ринкової турбулентності, повідомляє Комерсант український з посиланням на Reuters.
Економічне зростання росії, яке підживлювалося витратами на трирічну війну проти України, перевищувало 4% протягом останніх двох років. Однак дефіцит робочої сили у багатьох інших секторах посприяв спіралі зростання заробітних плат і цін, що підштовхнуло інфляцію вище 10%.
У відповідь на це Центральний банк росії підвищив ключову процентну ставку до 21% — найвищого рівня з початку 2000-х років. Це рішення викликало обурення серед бізнес-лідерів, які стверджують, що воно стримує інвестиції. Водночас ціна на головний експортний товар росії — нафту — знижується.
Зростання сповільнюється
За даними, опублікованими минулого тижня, зростання ВВП впало до 0,8% у річному обчисленні в лютому порівняно з 3% у січні, що є найнижчим показником з березня 2023 року. Найбільше скорочення спостерігалося у транспортній галузі, оптовій торгівлі та видобутку корисних копалин.
Зростання промислового виробництва обвалилося з 2,2% до 0,2%.
Економісти відзначають, що навіть з урахуванням того, що лютий був на один день коротшим, ніж торік, ознаки сповільнення є очевидними.
“Погіршення ситуації у значній частині промислових секторів стає постійним. Ознаки сповільнення закріплюються”,
— зазначили аналітики Raiffeisenbank у дослідницькій записці.
Вони назвали головними причинами високі процентні ставки, дефіцит робочої сили, брак виробничих потужностей поза оборонним сектором та постійний тиск західних санкцій.
Сповільнення також посилюється падінням цін на нафту, які досягли найнижчого рівня з квітня 2021 року через побоювання, що імпортні тарифи президента США Дональда Трампа спровокують глобальну рецесію.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Триває стагнація
Доповіді, підготовлені Міністерством економіки та Центральним банком для зустрічі з урядом 4 лютого — за два місяці до того, як новина про масштабні американські тарифи шокувала інвесторів у всьому світі — вже попереджали про ризики для економіки через нижчі ціни на нафту, бюджетні обмеження та зростання корпоративних боргів.
У звіті міністерства йшлося про те, що стає ймовірнішою технічна рецесія до того, як інфляцію буде взято під контроль, а сповільнення кредитування та інвестицій через високі процентні ставки призведе до уповільнення майбутнього зростання.
Як зауважує Reuters, останні дані показують, що лише сектори, пов’язані з військовим виробництвом або залучені до заміщення імпорту, на який накладено санкції, продовжують зростати.
“У промисловості – тривала стагнація”,
— заявили експерти з аналітичного центру ЦМАКП, який консультує уряд.
Раніше вони зазначали, що сектори поза військово-промисловим комплексом перебували у стагнації з середини 2023 року.
Дані також показали, що споживчий попит, який був основним фактором загального зростання, сповільнився: роздрібні продажі в лютому зросли лише на 2,2% порівняно з 5,4% у січні.
“Це ще одне підтвердження того, що, хоча доходи продовжують зростати, реальний стимул від споживання згасає. Ми починаємо досягати плато у споживчому попиті”,
— сказала Софія Донець, головний економіст Т-Банку.
Крім того, хоча росія уникла нових американських імпортних тарифів, Трамп погрожує запровадити санкції, спрямовані на подальше обмеження можливостей Москви продавати нафту, якщо вона не докладе більших зусиль для припинення вогню в Україні.
Близько до рецесії
Продажі автомобілів, які зростали рекордними темпами протягом останніх двох років, коли ринок відновлювався після виходу західних брендів у 2022 році, зменшилися на 25% у річному обчисленні в першому кварталі та на 46% лише в березні.
Залізничні вантажоперевезення, які відстежують багато економістів, зменшилися на 7,2% у березні та на 6,1% у першому кварталі, включаючи завантаження ключових експортних товарів, таких як нафта, зерно та метали.
Індекс менеджерів із закупівель S&P Global показав різке скорочення виробничого сектора в березні до мінімумів 2022 року, на тлі зниження обсягів виробництва та замовлень через слабкий внутрішній та зовнішній попит.
Економісти в опитуванні Reuters минулого місяця прогнозували, що зростання ВВП сповільниться до 1,7% у 2025 році порівняно з 4,1% у 2024 році. Міністерство економіки прогнозує зростання на 2025 рік на рівні 2,5%, тоді як Центральний банк передбачає 1-2%.
Президент росії Владімір Путін минулого місяця закликав своїх економічних чиновників не заморожувати російську економіку, “ніби вона перебуває в камері кріотерапії”, своєю жорсткою грошово-кредитною політикою, що багато аналітиків інтерпретували як заклик розпочати цикл пом’якшення.