Росія висунула США умови щодо припинення війни: що вимагає Кремль
13 Березня 09:54
Росія передала Сполученим Штатам перелік умов щодо можливої угоди про припинення війни в Україні та перезавантаження відносин з Вашингтоном. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на два незалежні джерела, інформує Комерсант український
Що вимагає Кремль
За інформацією джерел, російські та американські посадовці протягом останніх трьох тижнів проводили переговори, обговорюючи умови можливого припинення війни. Зустрічі відбувалися як у форматі особистих контактів, так і через дистанційні канали зв’язку.
“Російська сторона представила широкий спектр вимог, які в цілому повторюють ті ж умови, що Кремль висував раніше перед Україною, США та НАТО”, – йдеться в публікації Reuters.
До основних вимог Москви належать:
- Відмова України від членства в НАТО;
- Угода про нерозміщення іноземних військ на території України;
- Міжнародне визнання окупованого Криму та чотирьох українських областей частиною росії.
Яка позиція США
За даними журналістів, президент США Дональд Трамп очікує офіційного повідомлення від Володимира Путіна щодо готовності на 30-денне перемир’я. Український президент Володимир Зеленський раніше заявив, що Київ готовий розглядати таку пропозицію як перший крок до можливих переговорів.
Однак Вашингтон не поспішає робити офіційні заяви щодо пропозицій Москви. Американські законодавці та експерти занепокоєні тим, що Путін може використати перемир’я для посилення своїх позицій, загострення розколу між США, Україною та Європою, а також для зриву можливих мирних переговорів.
Старі вимоги
Експерти кажуть, що вимоги росії, ймовірно, спрямовані не лише на формування остаточної угоди з Україною, але й на те, щоб стати основою домовленостей із Заходом.
Протягом останніх двох десятиліть росія висувала подібні вимоги до США – вимоги, які обмежили б здатність Заходу створити сильнішу військову присутність у Європі та потенційно б дозволили Путіну розширити свій вплив на континенті.
«Немає жодних ознак того, що росіяни готові піти на якісь поступки. Вимоги не змінилися. Я думаю, що вони насправді не зацікавлені в мирі чи значущому припиненні вогню», — сказала Анджела Стент, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса, яка була головним аналітиком розвідки США з питань росії та Євразії.
Згідно з урядовими документами США, з якими ознайомилося Reuters, високопосадовці адміністрації Байдена співпрацювали з російськими колегами щодо трьох вимог Кремля. Згідно з документами, вони стосувалися заборони військових навчань США та інших сил НАТО на територіях нових членів альянсу та заборони на розміщення ракет середньої дальності США в Європі чи інших місцях у межах російської території.
«Це ті самі вимоги росії, які висувалися з 1945 року», — сказала Корі Шейк, колишя чиновниця Пентагону.
Мирне вирішення війни може відбутися після 2026 року
Європейська розвідка дізналася умови Росії щодо припинення війни, які підготував для Кремля неназваний аналітичний центр під керівництвом ФСБ, повідомляє The Washington Post. Документ, з яким ознайомилися журналісти видання, містить перелік вимог до України та союзників.
Росія відкидає плани президента Дональда Трампа щодо мирної угоди протягом 100 днів як “неможливі для реалізації” і говорить, що “мирне вирішення української кризи не може відбутися раніше 2026 року”.
У документі відкидається будь-який план розміщення європейських миротворців в Україні і вимагається визнання суверенітету росії над захопленими українськими територіями. Він також закликає до створення буферної зони на північному сході України на кордоні з російськими областями, такими як Брянська і Білгородська, а також демілітаризованої зони на півдні України поблизу анексованого Криму. Останнє вплине на Одеську область.
Крім того, в документі йдеться про необхідність “повного демонтажу” нинішньої української влади.
Також, згідно з рекомендаціями російських аналітиків, росія повинна працювати над послабленням переговорної позиції США щодо України, розпалюючи напруженість між адміністрацією Трампа та іншими країнами.
Видання зазначає, що документ був підготовлений за тиждень до переговорів між росією та США в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія), які відбулися 18 лютого.
The Washington Post із посиланням на співбесідника, близького до російських дипломатів, повідомляє, що документ відбиває широкий консенсус у Москві щодо завершення російсько-української війни. Але невідомо, до якої міри Кремль дослухався до цих рекомендацій.
Речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що росія нічого не передавала США. За його словами, Кремль «не знав про такі рекомендації», назвавши їх «вкрай суперечливими» та додавши, що «ми працюємо з більш зваженими варіантами».
Чи можливий мир
Попри те, що росія висунула свої умови, їхня реалістичність викликає серйозні сумніви. Україна неодноразово заявляла, що не погодиться на втрату своїх територій, а Захід наполягає на дотриманні міжнародного права.
Наразі офіційної відповіді від США на ці пропозиції немає. Ситуація залишається напруженою, і подальший розвиток подій залежатиме від дипломатичних зусиль та військової ситуації на фронті.