Російська вугільна промисловість, яка постраждала від санкцій і втратила доступ до західних ринків, стикається з новими проблемами через скорочення закупівель з боку Китаю, Туреччини та Індії. Тепер вона зазнала чергового удару, втративши одного з ключових покупців – Тайвань. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на російські ЗМІ.
Одна з двох найбільших компаній-імпортерів вугілля на Тайвані – Taiwan Cement Corporation (TCC) – оголосила про повне припинення співпраці з російськими постачальниками вугілля. Компанія, яка раніше купувала вугілля з рф для своєї електростанції Хопінг, ухвалила рішення відмовитися від нових контрактів, починаючи з вересня цього року. Остання партія вугілля надійде на Тайвань у жовтні, про що йдеться в офіційному повідомленні TCC.
Тайвань не приєднався до санкцій проти росії та увійшов до п’ятірки найбільших імпортерів російського вугілля. З весни 2023 року по весну 2024-го Тайвань закупив понад 10 млн тонн російського вугілля, і російські постачання забезпечили майже п’яту частину всього імпорту цього ресурсу на острів.
За оцінками Центру досліджень енергетики і чистого повітря (CREA), з початку війни Тайвань витратив 3,5 млрд доларів на закупівлю російського вугілля, що становило приблизно 5% від усього експорту вугілля з рф. Причому у 2024 році поставки збільшилися на 30% у порівнянні з 2023 роком, а у 2023 році – в 1,5 раза відносно 2022 року.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Втрачений тайванський клієнт додає нових проблем російській вугільній галузі, яка вже зіткнулася з серйозними труднощами. За січень-липень цього року експорт вугілля з рф знизився майже на 12%. Головний покупець – Китай – скоротив імпорт на 8%, і перспектив для збільшення обсягів наразі немає. На це вказав міністр енергетики рф Сєргєй Цивільов у вересні.
За результатами першого півріччя 2024 року вугільна промисловість росії, яка є однією з найбільших сировинних галузей і включає понад 30 монопрофільних міст та 650 тисяч робітників (разом із пов’язаними підприємствами), стала збитковою. За даними Росстату, її сальдований фінансовий результат склав мінус 7,1 млрд рублів.
Половина вугільних компаній рф виявилися збитковими, а загальні втрати галузі зросли в 3,4 раза, досягнувши 93,7 млрд рублів. Прибутки тих компаній, які залишилися рентабельними, скоротилися на 72%, до 86,6 млрд рублів.
Ще у квітні комісія Держради рф з енергетики попереджала про наближення «тяжкої кризи» у вугільній промисловості. За її оцінками, галузь опинилася в умовах касового розриву, коли потоки платежів не покривають витрати, а до кінця 2024 року дефіцит грошових коштів може досягти 450 млрд рублів.