росія втратила нафтовий ринок ЄС: які наслідки для кремля

15 Травня 21:17
ІНФОГРАФІКА

Євросоюз змінив енергетичну географію оминувши росію. Тепер ринок перебудувався, і до попереднього свого стану вже не повернеться, повідомляє «Комерсант Український» із посиланням на сайт Європейської комісії.

У 2024 році Європейський Союз здійснив радикальну трансформацію своєї енергетичної політики, повністю відмовившись від імпорту російської нафти. Це стало результатом запровадження санкцій, спрямованих на зменшення фінансування військової агресії росії проти України, а також частиною ширшої стратегії з підвищення енергетичної незалежності країн-членів ЄС.

Втрата росією європейського нафтового ринку

До 2022 року росія була ключовим постачальником нафти до ЄС — на її частку припадало близько 27% імпорту. Це забезпечувало Кремлю щорічні доходи в десятки мільярдів євро. Проте у грудні 2022 року було запроваджено ембарго на морські постачання, а в лютому 2023-го — на нафтопродукти. У 2024 році частка росії на європейському ринку нафти скоротилася майже до нуля.

За оцінками Bloomberg, рф втратила понад 50 мільярдів доларів виторгу лише за перші два роки санкцій.

Згідно з даними CREA, у квітні 2025 року доходи росії від експорту викопного палива впали до 585 млн євро на день — найнижчого рівня з початку війни. Для порівняння, у березні 2022 року цей показник сягав понад 1,2 млрд євро на добу.

Нові постачальники нафти для ЄС

ЄС оперативно перебудував імпортну модель. Найбільші обсяги поставок нафти у 2024 році надходили з:

  • США — 15% від загального імпорту;
  • Норвегії — 12%
  • Казахстану — 12%
  • Саудівської Аравії, Іраку, Лівії, Бразилії, Нігерії та Великої Британії.

Понад 50% усієї імпортованої нафти надходить морським транспортом через нафтопорти Нідерландів, Італії, Іспанії та Франції. Ці країни значно розширили інфраструктуру зберігання й перероблювання нафти.

Наслідки для російської економіки

Втрата прибуткових ринків змусила росію продавати нафту зі знижкою до $20 за барель. Основні покупці — Китай та Індія — використовують цю ситуацію для тиску на ціни, що суттєво скорочує валютні надходження до російського бюджету. Аналітики JPMorgan прогнозують, що у 2025 році дефіцит бюджету рф може перевищити 3 трлн рублів, що підвищує ймовірність секвестру витрат, включно з оборонними.

Перебудова енергетичного ринку ЄС

На фоні нафтової переорієнтації ЄС прискорив інвестиції в “зелену” енергетику. У 2024 році витрати ЄС на енергетичну трансформацію перевищили 100 млрд євро, зокрема на розвиток вітрової та сонячної енергетики. Німеччина, Франція та Італія оголосили нові національні стратегії з поступового скорочення залежності від викопного палива.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що Війна в Україні жорстоко оголила ризики шантажу, економічного примусу та цінових шоків. Тому Євросоюз диверсифікував своє енергопостачання і значно зменшив колишню залежність Європи від російського палива.

Настав час для Європи повністю розірвати енергетичні зв’язки з ненадійним постачальником. І енергія, яка надходить на наш континент, не повинна оплачувати агресивну війну проти України”. Це наш обов’язок перед нашими громадянами, нашими компаніями та нашими хоробрими українськими друзями, — сказала Урсула фон дер Ляєн.

Своєю чергою Комісар з питань енергетики та житлово-комунального господарства Дан Йоргенсен наголосив, що сьогодні ЄС, відмовляючись від російського палива та інших енергоресурсів, демонструє силу і рішучість.

Послання росії чітке: “Ви більше не будете шантажувати наші держави-члени. Євро більше не буде йти у вашу військову скарбничку. Ваш газ буде заборонений. Ваш тіньовий флот буде зупинено”. Ми робимо це задля збереження нашої безпеки. Але це також важливий крок до енергетичної незалежності, — підкреслив Йоргенсен.

Таким чином, повна відмова ЄС від російської нафти не лише послабила позиції москви на світовому ринку, але й запустила процес довгострокових реформ у європейському енергетичному секторі. Це приклад, як політичне рішення може мати потужний економічний і геополітичний ефект.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз