Росія вперше заявила про готовність до гарантій безпеки для України, але має червоні лінії

4 Квітня 11:54

Росія вперше офіційно заявила, ще деякі гарантії безпеки для України можуть бути прийнятними. Про це в етері американського телебачення сказав путінський перемовник з США Кірілл Дмітрієв, повідомляє Комерсант український з посиланням на Politico.

Дмитрієв прибув до Вашингтона цього тижня, що стало першим візитом високопоставленого російського посадовця до США з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року. Протягом двох днів він проводив переговори з американським посланцем Стівом Віткоффом.

Гарантії безпеки і червона лінія

У коментарі телеканалу Fox News після вашингтонських зустрічей Дмітрієв стверджував, що Україна завдавала ударів по російських енергетичних об’єктах, але водночас заявив, що переговори в Білому домі мали “позитивний результат” і визнав, що Кремль може бути відкритим до надання гарантій безпеки Києву.

“Певні гарантії безпеки в якійсь формі можуть бути прийнятними”,

— заявив Дмітрієв, не уточнюючи, які саме.

Водночас Дмітрієв окреслив червону лінію – він виключив можливість вступу України до НАТО, назвавши це “абсолютно неможливим”.

Ці слова посланця відрізняються від звичайної позиції Кремля. Путін раніше заявляв, що мир можливий лише за умови “демілітаризації” України, а його головний дипломат Сєрґєй Лавров говорив, що Москва “категорично” проти того, щоб європейські війська виступали в ролі миротворців.

Президент України Володимир Зеленський, у свою чергу, давно наголошує, що гарантії безпеки, такі як вступ до НАТО або присутність американських і європейських миротворців на території України, є єдиним способом забезпечити, щоб росія не атакувала знову.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

“Мирний” процес

Україна та її союзники звинувачують рф у свідомому гальмуванні переговорів щодо припинення її трирічного повномасштабного вторгнення шляхом висування списку вимог та умов, які затягують процес, водночас намагаючись створити враження участі в мирних переговорах.

Трамп минулого місяця визнав, що представники Кремля можуть “затягувати” питання припинення вогню, а минулого тижня заявив, що “розлючений” на Путіна після того, як російський лідер закликав до усунення Зеленського.

За повідомленням NBC, члени близького оточення Трампа закликають американського президента не приймати дзвінок від Путіна, доки Москва не візьме на себе зобов’язання щодо припинення вогню.

Хроніка американсько-російських перемовин

18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч глави МЗС рф Сергєя Лаврова і помічника правителя росії Юрія Ушакова з американською делегацією, яку представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з нацбезпеки Майк Волц і спецпосланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф.

Після переговорів Держдепартамент США повідомив, що делегації домовилися “усунути подразники” двосторонніх відносин і продовжити роботу над підготовкою переговорів щодо війни рф проти України.

Сторони також домовилися призначити групи високого рівня для подальших переговорів щодо України.

ЗМІ повідомляли, що США та росія обговорювали триетапний мирний план щодо України, який складається з таких етапів:

  • Зупинка вогню.
  • Проведення виборів в Україні.
  • Укладення мирної угоди.

27 лютого перемовини між американцями і росіянами продовжились у Стамбулі. За повідомленням російської сторони, ішлося про нормалізацію дипломатичних стосунків. Кремль також начебто вимагав повернення 6 об’єктів нерухомості, які були вилучені у росіян в США протягом 2016-2018 рр., а ще пропонував відновити авіасполучення.

13 березня Путін зустрічався у Москві зі спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом. Про результати цієї зустрічі сторони поки що не робили заяв, окрім слів радника Трампа з нацбезпеки Майка Волца про те, що є підстави для обережного оптимізму.

25 березня США домовилися з Україною та росією про заборону атак у Чорному морі.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор