росія підірвала Курахівську дамбу: які наслідки будуть для України (відео)

12 Листопада 18:04
ЕКСКЛЮЗИВ

У понеділок, 11 листопада, російські окупанти підірвали Курахівську дамбу. Після її пошкодження до населених пунктів нижче за течією річки Вовча одразу почала прибувати вода.

Очільник Курахівської МВА розповів, що поки через російські обстріли не вдалося оглянути пошкодження дамби. Російські окупанти намагалися пошкодити її протягом трьох місяців.

“Так нам і не вдалося виїхати й зробити обстеження цієї дамби. Вода продовжує нижче Тернівської греблі прибувати. Зв’язувався з колегами. Критичної ситуації немає, підтоплених будинків поки що немає”, – заявив очільник МВА.

Комерсант український разом з екологом та експертом Мережі захисту національних інтересів ANTS Олегом Листопадом розбирався, які наслідки потягнув за собою цей теракт зс рф для економіки та довкілля України.

Які наслідки підриву Курахівської дамби для довкілля?

Експерт зауважив, що, оскільки ідуть обстріли, то на місце підриву не можна відправити команду фахівців-екологів, які б приїхали й дослідили, що відбувається. Тому сказати напевно нічого не можна.

“Можна робити лише припущення. Але це як гадати на кавовій гущі”, – сказав Олег Листопад.

Він додав, що залишаються тільки космічні знімки, як засіб оцінки завданої окупантами шкоди.

“Будемо стежити в кого є така компетенція за рівнем води за цими супутниками. Технології дозволяють це робити”, – сказав експерт.

Небезпеки від підриву дамби Курахівського водосховища

“Щодо небезпеки й щодо порівняння з Каховською ГЕС. Воно навіть звучить схоже, і всі починають відразу перекидати містки. Для цього треба порівняти обсяги. Якщо обсяг Каховського водосховища був 18 куб км, то обсяг Курахівського водосховища – 0,08 куб км. Тому впадати в паніку і кричати, що все пропало, не треба”, – заспокоїв українців еколог.

Однак Олег Листопад чітко вказав на те, що росіяни здійснили ще один екологічний злочин. Якщо вода повністю залишить Курахівське водосховище, наслідки будуть приблизно такі самі, що і на дні Каховського водосховища: тобто загинуть молюски, водорості, риба.

Експерт пояснив, що можна критикувати якість води в цьому водосховищі. Говорити про те, що там висока мінералізація – у два рази вища за нормативи. Для питного водопостачання вона не дуже хороша. Можна критикувати, що види риб, які там мешкають, не належать до якихось рідкісних (це переважно короп, білий амур, товстолоб). А проте, це наша риба, наші молюски, наші водорості, наша вода… Ніхто їм (росіянам, – ред.) права не давав розпоряджатися нашими ресурсами таким чином, як вони це зробили зараз.

Як зс рф вдалося пошкодити дамбу водосховища?

Говорячи про технічний бік руйнування дамби Курахівського водосховища, Олег Листопад зробив припущення, що росіяни цілили, швидше за все, КАБами або іншим способом по греблі й, швидше за все, пошкодили шлюз.

Що відомо про Курахівське водосховище

Кура́хівське водосхо́вище — водосховище на річці Вовчій (басейн річок Самари, Дніпро) в Покровському районі Донецької області. На березі водосховища розташоване місто Курахове.

Свого часу його створили з метою охолодження Курахівської ТЕС, будівництво якої було розпочато влітку 1934 р. Перший енергоблок було запущено в експлуатацію 6 липня 1941 р.

Площа водного дзеркала водосховища становить — 15,32 км², довжина — 40 км. Повний об’єм становить — 62,5 млн м³, корисний — 17,9 млн м³.

Мандровська Олександра
Редактор