Росія накопичує війська: де ворог просунувся на Сумщині та які ще регіони під загрозою

29 Травня 12:08
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Днями російські війська активізували спроби прориву на території Сумської області, використовуючи невеликі штурмові підрозділи. Нещодавно їм вдалося закріпитися в кількох прикордонних селах, і зараз вони намагаються розширити зону свого контролю.

Раніше прикордонна ділянка Сумщини, куди намагалися прорватися загарбники, вважалася “сірою” зоною — тут не було стійкого контролю з жодного боку. Хоча окупанти періодично проникали туди малими групами, їм не вдавалося надовго утримувати позиції.

Проте нещодавно російським силам вдалося досягти своєї мети. Зокрема, ворог закріпився на напрямку Веселівка — Журавка — Новеньке — Басівка й наразі намагається просунутися в бік Біловодів. У Локнях ситуація також залишається напруженою, повідомляють аналітики DeepState.

Офіційно 26 травня очільник Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров підтвердив на своїй сторінці у Facebook, що під контроль окупантів перейшли чотири населені пункти:

  • Новеньке і Басівка (Юнаківська громада);
  • Веселівка і Журавка (Хотінська громада).

За його словами, місцеве населення заздалегідь евакуювали, тому зараз цивільним нічого не загрожує.

Росія створює фронт на Сумщині, аби відтягнути українські резерви від Донбасу і Запоріжжя

Військовий експерт, льотчик-інструктор і полковник ЗСУ у запасі Роман Світан у розмові з журалістами “Комерсанту Українського” каже, що бойові дії на Сумщині слід розглядати як частину більшої логіки ведення війни. З обох боків відбувається маневрування — іноді свідомий відступ із певних територій, щоб зайняти вигідніші позиції.

“Десь ми будемо заходити на їхню територію, десь росіяни — на нашу. Іноді ми навіть спеціально відходимо на кілька кілометрів, щоби не утримувати низини, над якими домінують російські війська з висот”,

– каже Світан.

Полковник підкреслює, що події на Сумщині не є ізольованим випадком — аналогічна ситуація спостерігається і в районах на межі Харківської та Бєлгородської областей, зокрема поблизу Попівки та Демидівки.

“Це все — формування нової лінії фронту. І росіяни, і ми створюємо додаткові 500 кілометрів бойового зіткнення”,

– наголошує експерт.

Насправді, вважає він, головна мета росії — не північ, а центр фронту, зокрема Запорізький та Донецький напрямки. Усе, що відбувається на Сумщині — це лише спроба розтягнути українські резерви. Світан наголошує: для того щоб ослабити українську оборону на головних напрямках, росія буде активізовувати дії і на інших ділянках фронту — Чернігівщина, Харківщина і правобережна частина Херсонщини.

“Вони будуть намагатися створити плацдарм на правому березі Дніпра. Це тактична або навіть оперативно-тактична дія — знову ж таки, щоб розтягнути наші резерви”,

– каже полковник ЗСУ у запасі.

Окупанти намагаються прорватися на мотоциклах 

Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко зазначає, що останнім часом російські війська активніше застосовують тактику малих штурмових груп на території Сумщини. За його словами, окупанти іноді прориваються на українську територію, використовуючи квадроцикли та мотоцикли — вони розраховують на швидкість, щоб якнайглибше проникнути вглиб країни.

Після проникнення ці групи намагаються сховатися в імпровізованих укриттях і чекати на підкріплення, щоб у подальшому вести бойові дії вже більш значними силами. Найбільш активно такі групи діють на напрямках Басівки та Журавки. Водночас росіяни розширюють використання цієї тактики й у районах Веселівки та Володимирівки.

Роман Світан пояснює, що тактика, яку росіяни використовують на Сумщині, має давнє походження і називається тактичним просочуванням. Суть полягає в тому, щоб пройти між опорними пунктами супротивника — або непомічено, або швидко, щоб уникнути ураження.

Світан виокремлює два способи просочування.

Непомітне проникнення, як це робить розвідка:

“Армійська розвідка заходить на територію противника непоміченою, виконує завдання і повертається назад”

Швидке проникнення за допомогою легкого транспорту:

“Що може дати більшу швидкість? Усе, що завгодно — починаючи з самокатів, віслюків, мотоциклів”

Мотоцикли та квадроцикли дозволяють рухатися швидко і залишатися менш помітними, ніж бронетехніка. Після проникнення малі групи збираються в заздалегідь визначених точках і формують повноцінні бойові підрозділи.

“Просочуватись можна по одному, по двоє, по троє… Потім у них є місця збору, де вони накопичуються до рівня бойового підрозділу”,

– розповідає військовий експерт.

Коли підрозділ сформований, він може виконувати одну з бойових задач:

  • атакувати в тил українських сил;
  • створити плацдарм для подальшого просування основних підрозділів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Ситуація на Чернігівщині та Харківщині 

Речник оперативно-тактичного угруповання “Сіверськ” Вадим Мисник, у зону відповідальності якого входять Чернігівська, Сумська та частина Харківської області, підтвердив, що російські війська накопичують сили на території Курської області та намагаються розширити бойову активність на Сумщині, використовуючи малі піхотні групи.

За його словами, Сили оборони України активно знищують противника, не дозволяючи йому просуватися вглиб території. Тактика ворога, за словами Мисника, лишається майже незмінною — вони застосовують комбіновані атаки, поєднуючи удари з повітря та дії наземних підрозділів. Він уточнив, що пересування ворожої піхоти найчастіше здійснюється за допомогою мотоциклів і квадроциклів, оскільки важка техніка на цих ділянках малоефективна.

“Ми оперативно виявляємо ці групи і знищуємо їх. Противник намагається використати перевагу в чисельності, пробивається вглиб, накопичує сили і намагається закріпитися”,

— зазначив Мисник в ефірі телемарафону.

Він також додав, що, незважаючи на значні втрати, російські війська продовжують здійснювати своєрідну розвідку боєм — атакують різні напрямки, щоб виявити слабкі місця в українській обороні, після чого завдають ударів артилерією та з повітря.

На запитання, чи можна вважати, що ситуація в прикордонних районах Чернігівщини нині спокійніша, ніж на Сумщині, Мисник відповів, що таке порівняння є некоректним. Він пояснив, що довжина кордону Чернігівської області з росією вдвічі менша, ніж у Сумщини. Крім того, минулої доби російська авіація завдала ударів керованими авіабомбами по Чернігівській області. За його словами, ворог постійно діє вздовж усього кордону, і українська сторона фіксує їхню військову присутність.

Чи є загроза захоплення Харкова 

За оцінкою Світана, масштабний наступ на Харків із метою його захоплення є малореалістичним через розміри міста та необхідну чисельність армії.

“Щоб наступати на Харків або навіть просто планувати це, росії потрібна армія щонайменше у півтора мільйона. Це втричі більше, ніж зараз у них є на окупованих територіях”,

– каже Світан.

Росія, за словами експерта, навряд чи планує штурм самого Харкова. Натомість вона може намагатися перерізати логістичні шляхи, що з’єднують Харків із Сумщиною та Києвом.

“Реальнішою виглядає спроба перерізати логістику — напрямки на Охтирку, Богодухів, які пов’язують Харків із Сумами та Києвом. Але і там вони навряд чи зайдуть у самі міста. Бо як тільки вони зав’язнуть, як це було у Вовчанську, все — їхній наступ зупиниться”,

– переконує військовий аналітик.

Російські сили можуть діяти між Охтиркою та Богодуховом, або ж на напрямку між Богодуховом і Харковом, але ці спроби не залишаються поза увагою української розвідки.

Основна загроза для Харкова — артилерія та авіація

Хоча штурм Харкова малоймовірний, реальна загроза для міста все ж існує. Йдеться про близькість фронту та обстріли.

“Проблема Харкова — не в наземному наступі. Проблема в тому, що фронт занадто близько. Артилерія дістає до міста, особливо до Салтівки. І, звісно, ракетні удари та авіабомби”,

– говорить Роман Світан.

На його думку, найефективнішим способом убезпечити Харків від ударів є створення буферної зони на території росії.

“Щоб вирішити цю проблему, нам треба заходити на територію Бєлгородської області. Для забезпечення зони безпеки Харкову потрібно щонайменше 50 км буферу. Тобто ще приблизно на 30 км треба просунутися вглиб росії”,

– резюмує військовий аналітик.

Отже, ситуація на Сумщині — це не просто чергова фаза бойових дій, а частина ширшого стратегічного задуму з боку росії. Активізація наступів у Сумській області, використання малих штурмових груп та маневрування на Харківщині — все це зумовлено прагненням рф створити додаткову напругу для ЗСУ. За словами експертів, головна мета — не Сумщина чи Чернігівщина, а Донецький і Запорізький напрямки. Поки українське командування змушене реагувати на розширення фронту, ворог шукає вразливості для масштабного прориву на інших ділянках фронту.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Читають зараз