росія модернізувала ударні БПЛА: нові характеристики та чим це загрожує ЗСУ
18 Лютого 20:18
Від початку 2025 року росія внесла значні зміни в конструкцію своїх ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА), зокрема, моделей Shahed-136, також відомих як “Герань-2”. Про це повідомили у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, передає Комерсант український.
Одним із ключових нововведень стало встановлення нової бойової частини вагою до 90 кг, що істотно збільшує руйнівну міць цих дронів.

Крім того, було перерозподілено внутрішні компоненти: польотний контролер, блок розподілу потужності та акумуляторну батарею переміщено з носової частини до хвостової, а до конструкції додано додатковий баласт для поліпшення балансу і стабільності польоту.
Примітно, що на завадозахищеній 8-канальній CRP-антені супутникової навігації виявлено наліпку з маркуванням китайською та англійською мовами “Agricultural equipment parts” і номером, який вказує на виробництво у 2024 році. Це може свідчити про спроби приховати справжнє походження компонентів і обійти міжнародні санкції. Зокрема, програмовану логічну інтегральну схему XILINX Kintex-7 виробництва США, яку раніше використовували, було замінено на аналог від Beijing Microelectronics Technology з Китаю.

Крім того, росія почала оснащувати раніше імітаційні БПЛА “Гербера” бойовими частинами, такими як ОФБЧ-2,5 виробництва підприємства “Базальт” та інженерними боєприпасами КЗ-6. Для приведення бойової частини в дію використовується детонатор, підключений до польотного контролера через твердотільне реле RUICHI SSR-10DD.

Також налагоджено виробництво аналога реактивного Shahed-238 під назвою “Герань-3”, оснащеного малогабаритним турбореактивним двоконтурним двигуном Tolou-10/13, що забезпечує швидкість польоту до 550-600 км/год і дальність до 2500 км.
Ці модернізації свідчать про прагнення росії підвищити ефективність своїх ударних БПЛА, збільшуючи їхню дальність, точність і руйнівну силу, а також про спроби обійти міжнародні санкції шляхом використання компонентів з альтернативних джерел.