Наприкінці липня цього року в росії легалізували криптовалюту. Для цього Держдума рф ухвалила два закони: перший — щодо легалізації майнингу криптовалюти, а другий — стосовно проведення зовнішньоторговельних розрахунків та біржових торгів криптовалютою. Останній закон почав “працювати” зі вчорашнього дня — з 1 вересня. Саме він дозволяє Банку Росії запустити “експеримент” зі створення майданчика для використання криптовалют у міжнародних розрахунках.
Комерсант український вирішив розібратися навіщо росії легалізація ринку криптовалюти та чи допоможе це обійти їй наявні санкції.
Чи можливо обійти санкції ЄС та США за допомогою легалізації ринку криптовалют
Як повідомив в ексклюзивному коментарі економічний експерт Ілля Несходовський, легалізація закону щодо криптовалюти дійсно потрібна росії для пошуку обходу наявних санкцій. Це дозволить російським імпортерам та експортерам використовувати крипту під час транскордонних розрахунків у зовнішній торгівлі.
“Цей закон був ухвалений однозначно для обходу санкцій. Єдиний момент полягає у тому, що Європейський Союз у своєму попередньому санкційному пакеті вже вніс санкційний механізм відносно тих криптовалют, які можуть бути використані для обходу санкцій. А також до криптобірж, які будуть виводити відповідні криптовалюти в інші валюти, до прикладу, в долар чи євро.
Іншими словами цей механізм може функціонувати лише в закритому режимі, виключно між двома країнами, які погодяться приймати такі розрахунки”, – розповів експерт.
Легалізація ринку криптовалют для співпраці з Китаєм?
На думку експерта, російською стороною точно розглядається сценарій співпраці на ринку криптовалюти з Китаєм. Мало того, нещодавно засновник російсько-китайської B2B-платформи КІФА, голова ради директорів ПАТ “КІФА” Сунь Тяньшу, розповів, що буцімто один з експортерів вже запропонував їм вести розрахунки у криптовалюті.
Однак як пояснює Ілля Несходовський, навіть якщо сценарій щодо оплати співпраці між росією та Китаєм криптовалютою спрацює, серйозної проблеми не оминути.
“Якщо ця певна криптовалюта, якою вони будуть між собою розраховуватися, вийде за рамки російсько-китайських розрахунків — спрацюють санкції. І таким чином ця криптовалюта буде обмежена виведенням в більш стабільну криптовалюту і не буде нічим підкріплена. А чи погодяться інші країни приймати таку форму розрахунків?”, – ставить собі питання експерт.
Як працює криптовалюта
Будь-яка криптовалюта має бути чимось забезпечена, до неї має бути довіра, пояснює Ілля Несходовський. Мало того — на сьогодні криптовалюта не використовується широко в розрахунках, тому що її коливання і ризики є достатньо суттєві. Якщо над цією криптовалютою ще й буде постійно висіти так званий “Дамоклів меч” у вигляді ймовірного накладення санкцій, то ніхто не захоче її купляти.
“Всі криптовалюти мають бути чимось забезпечені. На певний момент вони забезпечені лише тим, що учасники ринку готові приймати цю криптовалюту, розуміючи, що потім вони зайдуть на криптобіржу й обміняють її, наприклад, на долари. Коли є така довіра, то ця криптовалюта може функціонувати. Яка може бути довіра до криптовалюти, яка підпадає під санкції?”, – наголошує експерт та пояснює, що будь-яка криптовалюта падає в ціні майже до нуля одразу, як тільки Мінфін або хтось інший застосовує якісь санкції або навіть є загрози цього.
Водночас стовідсотково казати про те, що план росії не спрацює — не можна.
“Наскільки це буде поширено — невідомо, треба слідкувати за ситуацією надалі, закон лише нещодавно був ухвалений, але думаю, що розрахунки криптовалютою не перевищать декілька відсотків у зовнішніх розрахунках”, – резюмував експерт.
Що відбувалося на ринку криптовалюти в росії у 2022-2023 роках
За підсумками 2022 року країна-агресорка входила до трійки найбільших країн за обсягами обчислювальних потужностей, задіяних у майнінгу криптовалют. Згідно з інформацією ЗМІ, у 2022 році загальні потужності найбільших російських майнінгових компаній перевищили 500 МВт. Майнери в Росії у 2022 видобули криптовалюти приблизно на 50-60 мільярдів рублів, заявляв директор Skolkovo Fintech Hub Павло Новіков у травні 2023 року.
У 2023 році Росія вийшла на друге місце у світі за цим показником. За оцінками російської майнінгової компанії BitRiver, з січня по грудень 2023 обсяг потужностей, що використовуються в майнінгу, зріс до 1700 МВт. Як зміниться ситуація цього року з оглядом легалізації майнингу — невідомо.
Автор — Альона Капліна