Росія та Китай можуть перейти до використання бартерних схем торгівлі вже цієї осені. Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела, що мають відношення до торгівлі та платіжних операцій, передає Комерсант український.
Так, двоє з цих осіб зазначають, що перші угоди можуть стосуватися сільськогосподарської продукції.
Проблеми з двосторонніми платежами стали ключовим питанням під час візиту президента росії Владіміра Путіна до Китаю у травні. Хоча з’явилися обхідні рішення, наприклад, використання малих регіональних китайських банків, діяльність яких важче виявити Вашингтону, проблема з платежами залишається невирішеною. До того ж, китайські банки через санкції масово залишають Московську біржу.
“Бартерні угоди дозволять Москві та Пекіну уникати проблем з платежами, зменшити видимість їхніх двосторонніх транзакцій для західних регуляторів та мінімізувати валютні ризики”,
– зазначило одне з джерел.
За словами топ-менеджера одного з великих російських банків, бартерна схема вже готується, хоча деталі залишаються засекреченими. Інше джерело, пов’язане з платіжними операціями, повідомило, що ведуться переговори про угоди, де росія експортуватиме продовольчі товари.
Бартер – це форма торгівлі, при якій товари або послуги обмінюються безпосередньо, без використання грошей. Вона дозволяє сторонам уникати валютних ризиків та платіжних проблем, особливо в умовах економічних санкцій або нестабільності. Бартерні угоди часто використовуються, коли немає можливості або бажання здійснювати фінансові розрахунки.
Бартерна торгівля між росією та Китаєм має давню історію, і нові угоди можуть стати першими такими за останні 30 років. Кайл Шостак, заступник голови ради директорів китайсько-російської компанії Qifa, зазначає:
“У 1990-х роках було багато бартерних угод між Китаєм та росією. Проте розвиток банківського сектору змінив ситуацію, і вся торгівля перейшла на банківські розрахунки”.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Російське Міністерство економіки вже опублікувало документ, який надає російським компаніям рекомендації щодо проведення бартерних операцій, включаючи покрокову інструкцію з розрахунку витрат та митних зборів, необхідні бухгалтерські вимоги, а також шаблони договорів для різних видів бартерних угод.
Бартерна торгівля може стати виходом із ситуації з величезними проблемами з платежами, з якими стикаються як підсанкційні, так і цивільні товари, зауважило джерело в уряді росії.
Однак, незважаючи на очікування, візит Путіна до Китаю не приніс бажаного прогресу.
“Існують політичні питання, які потребують вирішення, але, незважаючи на візит нашого лідера до Китаю, вони залишилися невирішеними”,
– зазначило джерело.
Також розглядаються угоди, де російські метали обмінюватимуться на машини з Китаю, повідомило джерело в російській промисловості.
Прозорість традиційних методів торгівлі є стримуючим фактором для двосторонньої торгівлі між Китаєм та росією, як і відсутність прямого механізму платежів. Система SWIFT все ще використовується банками, які не підпадають під санкції, але вона “повністю прозора для наших друзів, серед яких американці”, зазначив один із посередників платежів.
“Вони уважно стежать за цією відкритим книгою. Тому чим менше SWIFT використовується для проведення міжбанківських операцій між російськими та китайськими банками, тим спокійніше”,
– додав він.
Незважаючи на те, що платіжні платформи росії та Китаю поки що не пов’язані, розробка нового платіжного мосту в рамках BRICS триває, хоча очікується, що він запрацює не раніше 2028 року.