Вчора колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте офіційно прийняв повноваження генерального секретаря НАТО від свого попередника Єнса Столтенберга під час засідання Північноатлантичної ради у штаб-квартирі в Брюсселі. За словами нового генсека, саме українське питання буде пріоритетним для нього як для нового очільника Альянсу. Іншими пріоритетами, за його словами, буде стримування та оборона Альянсу. Своїм прогнозом щодо майбутньої політики НАТО під керівництвом Рютте в ексклюзивному коментарі Комерсант український поділився керівник Центру громадської аналітики «Вежа» Валерій Клочок.
На його думку, кардинальних змін щодо Альянсу очікувати не варто.
“Нічого в політиці НАТО не зміниться. Це не песимізм, це реальність. Заяви Рютте привабливі. Для Європи дуже важливо зберігати свою безпеку, Рютте про це сказав прямою мовою, тому що інвестиції в Україну – це безпека Європи”, – повідомив Валерій Клочок.
На його думку, НАТО буде продовжувати допомагати Україні.
“НАТО буде допомагати, тим паче воно створює нове командування у Німеччині, яке замінить Рамштайн. 12 жовтня ми матимемо фінальне або передфінальне засідання на рівні глав країн. І управління усіма процесами військової допомоги Україні переходить до нового штабу, куди будуть ходити і країни НАТО, і інші країни, які входять до Рамштайну, але управляти цим процесом буде саме НАТО, бо зараз управляє Вашингтон. Але політика у цьому плані не зміниться ніяк”, – зауважив експерт.
Він нагадав, що Рютте говорить лише про підтримання України на шляху до вступу у НАТО.
“А скільки той шлях буде, ніхто не знає. Але він говорить про те, що буде підтримувати. Можливо, буде просувати ідею членства України окремими територіями, які ми контролюємо, як фактор безпеки від нападу росії і загарбання більших територій. Такий варіант розглядають на Заході дуже давно, але його не підтримують в Україні. Ще з минулого року, нагадую, попередник Столтенберга, пан Расмуссен, який працював в одній команді з Андрієм Єрмаком, вони готували київський компакт – документ, який ліг в основу Формули миру Зеленського. Він, зокрема, висловлював думку про те, щоб Україну дійсно долучити до НАТО до завершення війни, але тими територіями, які ми контролюємо. Рютте буде продовжувати цю політику. Але чи це ми пристанемо на таку пропозицію? Питання відкрите. Бо загрози у такому сценарію безумовно є”, – розповів Валерій Клочок.
Також одним із завдань Рютте на новій посаді буде забезпечення стабільності євроатлантичної співпраці та збереження зв’язку зі США.
“Оскільки він реально крутий комунікаційник та вміє домовлятися, то ймовірно він зможе об’єднати Угорщину з, наприклад Німеччиною або умовно з Польщею. Поки що нас в цьому форматі немає. Так само він зможе знайти спільну мову з Трампом, якщо той виграє вибори. Він це робив успішно в 2018 році під час саміту, який проходив в Брюсселі, в НАТО і на Мюнхенській безпековій конференції минулого року. Але говорити, що він особисто, якимось чином кардинально змінить політику НАТО до України мені поки що не доводиться”, – додав експерт.
Валерій Клочок вважає, що тільки президент США може дійсно змінити чинну парадигму світу у цьому питанні.
“Ключовим , хто може це зробити буде президент США, незалежно від його прізвища, але ми не знаємо якою президенткою буде Камала Гарріс, до прикладу. Також Джозеф Байден, якщо він ухвалить рішення до завершення каденції запустити наш рух до НАТО це ще не означає реалізацію цього плану. А чи буде Гарріс, якщо виграє, продовжувати його політику? Питання сумнівне. Так само і Трамп. Тому проблем дуже багато”, – сказав Валерій Клочок.
На його думку Україна все ж має просувати із країнами Східної Європи ідею створення власного військово-політичного блоку на базі ЄС. Чим, власне, в Європі вже і займаються.
Авторка: Альона Капліна