Рішення про наступне обмеження імпорту української агропродукції в ЄС немає. Але заяви є
31 Березня 09:42
Єврокомісар з питань сільського господарства Крістоф Хансен заявив, що імпорт сільськогосподарської продукції з України до Євросоюзу буде скорочено після того, як 5 червня закінчиться термін дії торгової угоди між Києвом та Брюсселем, згідно з якою українські товари безмитно потрапляли на європейський ринок. Про це з посилання на інтерв’ю посадовця агентству AFP повідомляє Bild, інформує Комерсант український.
«Квоти на імпорт не залишаться такими ж, як за нинішньої тимчасової лібералізації. Імпорту буде менше», – зазначив Крістоф Хансен.
Єдиної позиції в ЄС немає
Політичний та економічний ландшафт в Євросоюзі складний. З одного боку, Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія залишаються противниками повної лібералізації для сільськогосподарської галузі України, посилаючись на тиск з боку їхніх внутрішніх сільськогосподарських секторів.
З іншого боку, у Єврокомісії є розуміння того, що Україна потребує підтримки.
«Ми маємо підтримати Україну зараз більше, ніж будь-коли», – наголосили недавно в Єврокомісії.
Україна також про це нагадує. Міністр фінансів Сергій Марченко 24 березня заявив британській Financial Times: «Європейський Союз є нашим ключовим торговельним партнером, і тому для нас було б дуже збитково, якби ми [опинились] у ситуації, яка була до війни».
Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку недавно провів спільне онлайн-засідання з комітетом з питань міжнародної торгівлі Європарламенту.
Як розповів голова комітету Дмитро Наталуха, посил української сторони був дуже простий, але чесний і прямолінійний: “підтримка воєнних зусиль України – це не лише про зброю, це і про підтримку української економіки, а їй сьогодні потрібне продовження дії автономних торговельних заходів”.
За словами депутата, якщо переговори не завершаться вчасно, відбудеться автоматичне повернення до тарифів та безмитних тарифних квот, які діяли до початку повномасштабного вторгнення.
Якими можуть бути наслідки реалізації такого сценарію
Голова Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха згадав серед можливих наслідків:
– падіння національного ВВП на 2.3-2.5%;
– загальне падіння податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів сягне 4,15%;
– прибуток підприємств зменшиться на 2,71%;
– доходи найманих працівників скоротяться на 1,71%;
– на галузевому рівні основний негативний ефект припаде на харчову промисловість (мінус 3,99%) та сільське господарство (мінус 7,74%), однак ще більшого падіння виробництва у відносному вимірі зазнають хімічна і пов’язані з нею галузі промисловості (мінус 13,03%) та виробництво автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів (мінус 13,49%), для яких сільське господарство виступає важливим споживачем їх проміжної продукції (зокрема, добрив) та основних засобів (сільськогосподарської техніки).
– можливим є загальне зменшення господарської діяльності у секторі послуг на 1,06% (з яких найбільше – ветеринарна діяльність (мінус 2,68%), фінансові та страхові послуги (мінус 2,16%), постачання електроенергії і газу (мінус 2,14%), оптова і роздрібна торгівля (мінус 1,49%), транспортування і складське господарство (мінус 1,44%).
Продовження автономних торговельних заходів вигідне не тільки Україні
На думку Дмитра Наталухи, ЄС так само має бути зацікавлений у продовженні нинішнього режиму торгівлі.
По-перше, як вважає депутат, за останні три роки європейські компанії також отримали значні вигоди від зростання експорту та імпорту між нашими країнами.
“Українські товари вже є частиною європейських ланцюгів постачання, а наша аграрна продукція відіграє критично важливу роль у продовольчій безпеці Європи”, – наголосив він.
По-друге, будь-які торговельні бар’єри сьогодні будуть лише загострювати кризу в регіоні та посилювати негативний ефект для всього ринку ЄС.
По-третє, українські підприємства, попри війну, виконують зобов’язання щодо адаптації до стандартів ЄС, реформують митне законодавство та впроваджують європейські норми у виробництво.
Як вважає Дмитро Наталуха нині завдання українських та європейських переговорників – знайти баланс між інтересами української економіки та збереженням стабільності на європейському ринку.
Нагадаємо, щоб підтримати Київ у конфлікті з Росією, ЄС у 2022 році запровадив тарифне послаблення для імпорту сільськогосподарської продукції з України. У зв’язку з протестами фермерів ЄС минулого року було обмежено обсяги безмитного ввезення деяких видів продукції.
Оскільки термін дії угоди спливає 5 червня, найближчими тижнями ЄС та Україна повинні будуть домовитися про нову угоду.