Рік вирішальних змін: чи вдасться Україні відбити Крим і зупинити наступ на Дніпропетровщину в 2025 році?

31 Грудня 12:26
РОЗБІР від Комерсант український

2025 рік може стати роком звільнення анексованого півострова Крим. Про це в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському заявив полковник у відставці ЗСУ Роман Світан. Також військовий експерт поділився своїм прогнозом щодо завершення війни вже наступного року. Чи дійсно 2025 рік стане вирішальним, як про це заявив Президент України Володимир Зеленський,  скільки ще потрібно переломних моментів для головної мети України – кордони 1991 року? Про підсумки, які роблять військовики з різних напрямків фронту, та про те, що думають про “заморозку” війни в Україні – далі у матеріалі .

Військовий експерт Роман Світан в ексклюзивному коментарі зазначив, що Україна не піде на заморожування війни чи мирні переговори. Це – рівнозначно капітуляції, якої український народ і армія не допустять.

«Дипломатією можна лише здатися, капітулювати. Капітулювати нашій владі не дасть український народ та українська армія»,

— наголошує Роман Світан.

Ключовим завданням 2025 року, за його словами, стане звільнення Криму. 

«Наступного року основне завдання — це визволення Криму. 2025 рік буде роком або початку, або завершення Кримської операції»,

— зазначає Роман Світан.

Операція, як пояснює експерт, буде розпочата ракетними ударами та авіацією по 150 стаціонарних військових об’єктах у Криму. Наше завдання — знищити військові об’єкти на півострові, щоб позбавити росію можливості постачати Крим у військовому плані, додає експерт. Далі – наземна операція, яка залежатиме від наявних сил та засобів. 

«Є сценарій, за якого українські війська можуть навіть не заходити до Криму, а виключно ракетами й дронами знищити військові об’єкти»,

— додає полковник.

Звільнення Криму як передумова для перемоги

Звільнення Криму стане переломним моментом, вважає експерт. Адже щойно півострів буде звільнено або російські війська будуть знищені, росія зрозуміє, що втримати Крим у військовому сенсі неможливо. Це змусить їх відкотитися від України, прогнозує Світан.

«Крим для Росії є стратегічно важливим. Якщо вони втратять Крим, утримувати Україну їм стане безглуздо. Вони просто не зможуть нести цю “премію” далі»

Роман Світан

Вирішальну роль у розвалі російського режиму відіграватиме економічний тиск.

«Санкції, які ніхто не зніматиме, продовжуватимуть посилюватися. Це створить умови, за яких російська економіка вже до 2026 року не зможе підтримувати бойові дії»,

— зазначає Роман Світан.

Військовик також вказує на важливість санкцій проти Китаю, який є одним із головних економічних партнерів росії. Військовий та економічний тиск, у тому числі на союзників росії, дасть можливість зробити 2025 рік переломним. Але це ще не кінець війни, впевнений полковник у відставці ЗСУ.

Роман Світан зазначає, що завершення бойових дій у 2025 році малоймовірне. 

«Нам ще доведеться воювати близько трьох років. Але наступного року ми зможемо створити передумови для перемоги або навіть звільнити Крим»,

— резюмує Роман Світан.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Курська операція-2024: шок Кремля та допомога від КНДР

Серйозним викликом для путіна у 2024 році стала операція на Курщині. Бої на території росії розпочалися зранку 6 серпня, коли Збройні сили України перетнули російсько-український кордон поблизу міста Суджа. Українські війська почали просування вглиб території рф та за кілька днів контролювали кілька сотень квадратних кілометрів. Це перша українська загальновійськова операція на прикордонній території росії з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Навіть за пів року путінські війська не спромоглися повернути під контроль свою територію, а путін не зміг відповісти на запитання під час прямої лінії, коли ж частина Курської області повернеться під контроль рф. Українські військові, своєю чергою, шлють вітання з Суджі. 

Ба більше, путіну довелося навіть просити допомоги у Кім Чен Ина у вигляді додаткової живої сили. І вже в грудні 2024 росіяни кидають в бій погано підготовлених бійців з КНДР, яких вчили ловити дрона “на живця” та нізащо не  здаватися в полон, інакше – сімʼям смерть.

Офіцер Сил оборони України Євген “Тихий” в ексклюзивному коментарі розповів про ситуацію з залученням корейських військовиrsd до бойових дій на стороні росії.

“Корейці, ймовірно, не становлять великої загрози для українських військ, зокрема через їхнє обмежене знання сучасних бойових умов. Вони пересуваються малими групами, що насправді полегшує нам задачу їх нейтралізації. Зараз їхня кількість не здатна змінити ситуацію на полі бою”,

— зазначив Євген “Тихий”.

Він додав, що це також свідчить про проблеми росії з укомплектуванням своїх підрозділів, що змушує їх застосовувати сили, які не здатні досягти значних результатів. 

“Особисто я, якщо б мав такі ресурси, використовував би їх не на передовій, а для підтримки тилу, адже вони менш ефективні в умовах активних бойових дій”,

— сказав офіцер “Тихий”.

Він також звернув увагу на те, що хоча північні корейці можуть зіткнутися з великими труднощами на полі бою, їхня мотивація може змінитися, якщо хоча б один із них потрапить у полон. Тоді це стане значним інформаційним приводом для росії та може призвести до змін у моральному стані цих військовослужбовців, резюмував “Тихий”.

Донбас тримається: чи наблизиться ворог до Дніпропетровщини?

На Донецькому напрямку триває напружене протистояння. Попри складну ситуацію, українські військовики впевнені у можливості утримати ключові населені пункти. Військовослужбовець Євген Ієвлєв з позивним “Шейх” в ексклюзивному коментарі каже: те, що вдалося втримати Покровськ, Мирноград і прилеглі території — це більше заслуга мотивації хлопців, ніж закономірність.

“Українські військові часто змушені діяти в умовах дефіциту боєприпасів, дронів та іншої необхідної техніки. Тому те, що ми стоїмо, це всупереч обставинам”,

— підкреслив Євген Ієвлєв.

Євген Ієвлєв

Військовик також зазначив, що головним фактором стабільності є нестача російської піхоти. Ворог кладе багато техніки й особового складу на наших полях, але лінію утримує саме наша піхота, зазначає “Шейх”.

Літо 2024 року було переломним для української оборони. Серйозна криза: брак піхоти, проблеми в середній ланці управління, відсутність соціальних ліфтів у командуванні, згадує “Шейх”. Втім, за його словами, зараз ці питання поступово вирішуються. Оборонні укріплення на Донеччині суттєво покращилися. 

“Фортифікації на напрямках Покровськ, Мирноград, Часів Яр і Костянтинівка зараз одні з найкращих, які я бачив, однак є випадки, коли через відсутність особового складу фортифікації переходили до ворога за добу”

Євген Ієвлєв

Водночас 27 грудня стало відомо, що рф фактично вийшла на трасу від Покровська до Дніпра, а ресурс DeepState заявив, що росіянам залишилося 7 км до Дніпропетровської області. Втім, Ієвлєв спростовує чутки про неминучість прориву російських військ до Дніпропетровщини: 

“Страх і паніку продавати легше, ніж раціональні, але позитивні прогнози. Ми відчуваємо, що можемо утримати Донбас і тим більше не допустити ворога на Дніпропетровщину”,

– резюмує Євген Ієвлєв

Бої на півночі Харківської області: ключові події та ситуація на фронті 

10 травня 2024 року о 04:00 російська федерація розпочала наступальну операцію на півночі Харківської області. Головними напрямками стали Липці та Вовчанськ. Наступ супроводжувався інтенсивними артилерійськими обстрілами, авіаударами та використанням безпілотників. Сили противника захопили кілька прикордонних населених пунктів, серед яких Стрілеча, Красне, Пильна, Борисівка та Огірцеве. Втім станом на кінець 2024 все, на що здатні росіяни – це викрадати у місцевих людей човни і намагатися переплисти річку Оскіл у районі Дворічного. Сили оборони України тримають оборону і систематично відбивають щоденні штурмові дії окупантів. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Херсон та Запоріжжя у мріях окупанта 

З дня звільнення Херсону від окупантів 11 листопада 2022 року росія не полишає спроб тероризувати місцеве населення та навіть десантуватися на острови в Херсонській області. Проте про наступ на саме місто Херсон мова наразі не йде.

“Пропагандисти лякають наступом на Херсон, але такого сценарію не передбачено. Основна тактика ворога — спроби невеликими групами на човнах висаджуватися на острови. Наша армія готова до таких дій і дає гідну відсіч”,

— зазначив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко

Однак загроза для Херсона все ще залишається через використання росіянами дронів, артилерії та авіації.

На Запорізькому напрямку тривають бої, але лінія фронту залишається незмінною. Втім, за даними британського видання The Economist, українська розвідка попереджає про можливість масштабного наступу росії на місто Запоріжжя, яке знаходиться за 30 км від лінії фронту.

“Росія ретельно будує фортифікації поблизу міста Запоріжжя. Українська розвідка вважає, що ворог готується до зухвалого наступу, хоча точна дата залишається невідомою”,

— йдеться в публікації.

Представник розвідки зазначає, що для такої операції росія може задіяти до 130 тисяч солдатів.

Росія готується до затяжної війни 

РФ витратить рекордні 175,5 мільярдів доларів на військові потреби у 2025 році. Згідно з новим бюджетом, на оборонні витрати буде спрямовано 6,31% від внутрішнього валового продукту (ВВП) країни. Це фінансування орієнтоване на покращення виробничих можливостей росії у сфері розробки нових озброєнь, боєприпасів та іншого військового обладнання. Одним із головних завдань є розширення виробництва артилерійських снарядів, оскільки Збройні сили рф намагаються забезпечити себе великою кількістю боєприпасів для артилерійських підрозділів на передовій. Крім того, значна частина бюджету буде витрачена на ремонт та виробництво бронетранспортерів і бойових машин піхоти (БМП), оскільки втрати техніки є дуже значними для російських військ.

Роботи над танками Т-72Б3 у росії.

Значні кошти також будуть спрямовані на виробництво та модернізацію ракетного арсеналу, включаючи ОТРК «Іскандер», а також на збільшення виробництва крилатих ракет і нових засобів доставки.

Ба більше, президент росії путін підписав указ, який збільшує штатну чисельність Збройних сил рф на 180 000 осіб. Отже, штатна чисельність російського війська становитиме 2 389 130 осіб, зокрема 1,5 млн військовослужбовців. Також попри вже розгорнуті війська КНДР на Курщині (близько 10 тисяч), Північна Корея може готувати розгортання додаткових підрозділів та військової техніки в росії на підтримку війни

«Комплексна оцінка численних розвідувальних даних показує, що Північна Корея готується до ротації або збільшення розгортання військ [у росії, – ред.], а також постачає 240-міліметрові пускові установки залпового вогню та 170-міліметрову самохідну артилерію»,

– йдеться в повідомленні Об’єднаного комітету начальників штабів.

Проривний 2024-й: Україна запрошує росію до пекла

2024 рік став проривним для оборонної промисловості України. За 11 місяців вдалось не лише суттєво збільшити обсяги виробництва, а й розпочати серійне виготовлення сучасних зразків озброєння.

На початку грудня Міністерство оборони України повідомило, що лише у листопаді було кодифіковано понад 120 нових зразків озброєння та військової техніки, з яких 90% — абсолютно нові розробки.

Український військово-промисловий комплекс за 2024 рік виготовив понад 100 одиниць ракетного озброєння, серед яких крилаті ракети «Нептун», балістичні ракети «Сапсан»/«Грім-2», а також інші сучасні системи. А наприкінці року Україна запросила росію до пекла, представивши однойменну ракету дальністю до 700 кілометрів. За повідомленням Володимира Зеленського, першу партію ракет “Пекло” вже передали до військ.

Тож, про завершення війни говорити ще рано, однак можна сказати, що Україна та Збройні Сили готові до її продовження і ефективного протистояння ворогові у 2025 році.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко