Рідкоземельний компроміс: як угода між США та Україною може змінити політичний ландшафт
4 Березня 17:40
Відносини Києва та Вашингтона загострилися після перепалки в Білому домі між президентом Володимиром Зеленським та президентом Дональдом Трампом і віце-президентом Джей Ді Венсом. А головне — не була підписана важлива угода щодо підписання домовленості про спільну розробку рідкоземельних металів на території України.
Трамп хоче, щоб угода була укладена якнайшвидше, і навіть заявив, що “угода щодо освоєння ресурсів України американцями ще не мертва”. Як укладення цієї угоди може вплинути на мир та гарантії безпеки для України, розбирався Комерсант український.
Суть угоди, про яку багато говорять, але яку мало хто бачив і читав, полягає в тому, що уряди США та України укладають двосторонню угоду про створення Інвестиційного фонду відновлення для сприяння стабільному розвитку та відновленню України після війни.
Угода визначає загальні правила та умови управління фондом, який включатиме інвестиції з обох сторін, зокрема частину доходів від монетизації природних ресурсів України.
Основною метою є забезпечення тривалого миру в Україні та зміцнення партнерства між двома країнами. Угодою передбачено, що США будуть підтримувати стабільну економіку України та забезпечать фінансові зобов’язання для її відновлення.
Український уряд також надаватиме частину доходів від природних ресурсів для фінансування фонду, при цьому обидві сторони здійснюватимуть спільне управління і контролюватимуть використання коштів. Тобто, угода вигідна не лише США, а й Україні.
Політичний тиск буде сильним
А головне — це те, що договір про рідкоземельні ресурси між Україною та США — це частина угоди про завершення війни в Україні. Завдяки цій угоді США зберігають своє вплив на Україну, а Україна отримує гарантії збереження американського інтересу до країни. Точно такі, як гарантії Європейської безпеки, зазначає в коментарях Комерсант український політолог Руслан Бортник.
“Це такі питання, які вирішуються в рамках бойового договору і є невід’ємною частиною мирних угод. І його навіть можна назвати, як додаткову угоду для великої мирної угоди. Це частина кодексу мирних угод, яке потрібно укласти, щоб завершити війну”, — підкреслює Руслан Бортник.
На думку політолога Андрія Золотарева, яким він поділився з Комерсант український, укладення угоди по рідкоземельним металам — це оформлення статусу партнерів. Україна де-юре не є союзником США, в НАТО і поза НАТО. Тому що, в очах Трампа, Україна була невдалим проєктом попередників і збитковою для США. І Трампу важливо показати своїм виборцям, що він збирається хоча б частково відбити вкладені гроші і отримати навіть прибуток. Тому всі миротворчі зусилля Трампа зав’язані на цій угоді.
“Плюс — це ще питання довгострокового впливу на політику України, оскільки прихід у країну компаній США забезпечить можливість цього впливу. Адже всі інвестиції, участь у видобутку — все буде йти без тендерів, без участі українських чиновників. Це важливо. Але, в Овальному кабінеті він побачив, що Зеленський є не вирішенням проблеми, а частиною проблеми. І цю “частину проблеми” він буде не миттям, так катанням вирішувати. Політичний тиск буде сильним. І нас чекають цікаві історії про українську корупцію, можливо, торгівлю зброєю і не виключено, що й санкції щодо не чужих Зеленському людей”, — розповідає Комерсант український політолог Андрій Золотарев.
Взаємовигідна угода
Але є ще питання про ті родовища, які опинилися на нещодавно окупованих територіях. І, як вважають політологи, про їхній видобуток повинні домовлятися Путін і Трамп. Чи будуть територіальні поступки, поки складно сказати. Як вважає Руслан Бортник, нам можуть висунути вимогу, щоб ми не перешкоджали видобутку корисних копалин на окупованих територіях.
“Важливо розуміти, що в угоді про спільний видобуток мінералів не можуть бути вписані гарантії безпеки, оскільки її мета чисто комерційна і вона не вирішує політичні питання. Тому вписувати туди відверті політичні пункти — неправильно. Гарантії повинні бути вписані в інші угоди, наприклад, про військово-політичне співробітництво з США. Що стосується територій, які захопила Росія, але які вона не вписала в свою Конституцію, наприклад, частина Харківської області, тут може допомогти США. Але потрібно домовлятися”, — вважає Руслан Бортник.
Політологи впевнені, що угода по мінералам буде підписана і це стане міцним зв’язком між США та Україною.
“Для США ця угода є збереженням інтересів України, а для України ця угода є ниточкою до американської адміністрації, де ключовий інтерес зберігається між країнами”, — зазначив Руслан Бортник.
На думку Андрія Золотарева, березень стане переломним місяцем і угода по мінералам буде підписана, оскільки вже зараз Білий дім намагається продавити Зеленського та його оточення.
Авторка: Алла Дуніна