США прислали свого представника до України. 5 вересня Керівник Офісу Глави держави Андрій Єрмак зустрівся з делегацією Сполучених Штатів Америки на чолі з першим заступником радника Президента США з питань національної безпеки Джоном Файнером. Ключова тема — повномасштабне вторгнення росії в Україну. Комерсант український розбирався у деталях зустрічі разом з професором кафедри політології НАУКМА Олексієм Гаранем.
Серед присутніх з української сторони — очільник ОПУ Андрій Єрмак, Командувач Об’єднаних сил ЗСУ Андрій Гнатов, т.в.о. командувача Повітряних сил ЗСУ Анатолій Кривоножко, представники уряду.
Основні теми:
- Ракетні атаки росії на українські міста впродовж останніх днів, зокрема, на Полтаву та Львів;
- Ситуація на фронті. Окрема увага Покровському напрямку та операції в Курській області;
- Застосування F-16 та потреби України в додаткових засобах ППО, ЗРК, ракетах тощо;
- Можливості українського оборонного сектору та співпраця з американськими компаніями;
- Посилення експортного контролю, щоб критичні технології західного виробництва не потрапляли до росії;
- Санкції проти рф, зокрема, обмеження поширення російської нафти та роботи «Росатому».
Чекати негайних рішень від окремої зустрічі не варто, але важливо, що підтримка продовжується, зазначив в ексклюзивному коментарі для професор кафедри політології НАУКМА Олексій Гарань.
«Дипломатія — дуже складний двосторонній процес і нам не варто очікувати, що в ході конкретного візиту щось буде вирішено або пролунає несподівана заява. Той факт, що відбуваються ці контакти на різних рівнях — це добре. А далі багато буде залежати від конкретної ситуації на фронті, від використання західної зброї», — Олексій Гарань
Вочевидь, в ході доповіді Анатолія Кривоножка американським колегам про потреби України в додаткових засобах ППО, ЗРК, ракетах, могло йтися і про можливість використання західної зброї вглиб росії. Не секрет, що Володимир Зеленський неодноразово просив про дозвіл уражати більше російських військових цілей зброєю США. А от остання заява координатора зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джона Кірбі свідчить, що конкретної відповіді Україна наразі не має. У США заявили 26 серпня, що продовжують обговорювати з Україною питання зняття обмежень на далекобійні удари по росії, але в не публічному форматі.
Загальний тренд полягає в тому, що ми намагаємося видавити з цієї ситуації, поки Байден при владі, максимально можливе, каже професор політології НАУКМА.
«Чи піде на це Байден — знак питання. Зараз адміністрації Байдена важлива перемога на виборах Камали Гарріс. США теж певною мірою обмежені в своїх маневрах», — Олексій Гарань
Імовірно, США та Україна обговорила майбутню зустріч Зеленського та Байдена
Професор політології НАУКМА Олексій Гарань не виключає, що під час візиту Джона Файнера в Україну могло йтися і про майбутню зустріч Президентів США та України. Адже,
а) для неї є відповідний майданчик у вигляді Генеральної Асамблеї ООН наприкінці вересня;
б) Володимир Зеленський висловив бажання привезти особисто Байдену та обом кандидатам в президенти США план перемоги України.
Однозначно, ймовірні зустрічі як з Байденом, так і з Трампом є позитивним сигналом, впевнений Олексій Гарань. Втім, прогнози робити зарано, адже організація таких зустрічей часто залежить від конкретних подій напередодні, в тому числі внутрішньої і зовнішньої політики США, каже Олексій Гарань. Особливо, якщо говорити про Трампа, який є достатньо хаотичним у своїх діях.
«Якщо зустріч Байдена та Зеленського відбудеться, то тоді буде конкретний результат. Щорічні конференції Генасамблеї ООН на найвищому рівні — це швидше формальний момент. Часто важливіше, що відбувається в ході візиту. Не виключаю, що можливо щось обговорювалося і під час візиту Файнера в Україну. Це було б логічно», — Олексій Гарань
Нагадаємо, раніше в інтерв’ю BBC Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що сила дипломатії може допомогти завершити війну. Водночас світ має чинити тиск на росію, щоб переконати її сісти за стіл переговорів і розглянути можливість припинення війни.
Автор — Анастасія Федор