“Революція” на фармринку: як українці зекономлять на ліках з 1 березня
26 Лютого 15:35
Доступність ліків в Україні – питання, яке турбує мільйони громадян. Нещодавно Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення, спрямоване на зниження цін на медикаменти. Відповідний указ Президента вже введено в дію, а уряд розпочав реалізацію низки заходів для стабілізації фармацевтичного ринку. Що зміниться для українців? Які ліки стали безкоштовними? Деталі у матеріалі Комерсанту українського.
Одним із головних кроків стало врегулювання націнок на лікарські засоби. Про це в ексклюзивному коментарі повідомила заступниця Міністра охорони здоров’я України у 2014–2015 рр. Наталія Лісневська.
“Рішення містить чіткий покроковий план зниження та стабілізації цін на лікарські засоби. Зокрема, передбачено введення ряду регуляцій для забезпечення прозорого ціноутворення та належної конкуренції на фармацевтичному ринку”,
– пояснює Наталія Лісневська
Встановлено чіткі обмеження на націнку аптек: вона не може перевищувати 25% від закупівельної ціни. Крім того, уряд заборонив практику маркетингових платежів, які могли штучно завищувати вартість ліків.
“Будь-які маркетингові послуги з промоції лікарських засобів заборонені до того моменту, поки не буде запущено референтне ціноутворення”,
– додає Лісневська.
Важливим кроком стало також відновлення перевірок у аптечних мережах. Контроль за ціноутворенням посилюється, щоб уникнути спекуляцій та забезпечити справедливу вартість ліків для споживачів.
Окрему увагу приділили лікам, які фінансує держава.
Щоб зробити ліки доступнішими, уряд досяг угоди з бізнесом про зниження цін. Зокрема, домовлено про зниження відпускних цін на 100 найпопулярніших препаратів на 30% вже з 1 березня.
“Підписанти домовилися знизити відпускні ціни на 100 найпопулярніших українських ліків на 30% уже з 1 березня”,
– зазначає Лісневська.
До 100 найбільш популярних ліків, тобто тих, які, за аналітичними даними, найчастіше купують українці, увійшли 20 позицій, які виробляє фармацевтична компанія Дарниця, 17 позицій — Фармак, 22 позиції — Київський вітамінний завод, 5 позицій — Кусум Фарм, 6 позицій — Юрія-Фарм, 8 позицій — корпорація Артеріум, 2 позиції — фармацевтична фабрика Віола, 3 позиції — Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод та 10 позицій — ІнтерХім.
Зокрема у списку ліки, які застосовуються при кашлі та застудних захворюваннях, антигістамінні, протизапальні та протиревматичні препарати, вітаміни та мікроелементи, ліки проти тиску, противиразкові засоби, заспокійливі, очні краплі, назальні спреї та інші. З детальним переліком можна ознайомитися за посиланням. Ціни будуть знижені з 1 березня 2025 року.
Додам, що з 1 січня 2025 року, уряд розширює програму реімбурсації “Доступні ліки”. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1380 від 3 грудня 2024 року, перелік лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню, доповнено 52 новими торговими назвами, з яких 23 – комбіновані препарати.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Нові напрямки реімбурсації
До оновленого списку входять ліки для лікування таких захворювань:
- серцево-судинні та цереброваскулярні (комбінації);
- хвороби ендокринної системи;
- метаболічні, аутоімунні та запальні захворювання;
- глаукома;
- мігрень;
- захворювання у дітей;
- знеболення та паліативна допомога.
Призначати препарати з нового переліку можуть лише лікарі первинної ланки – сімейні лікарі, терапевти та педіатри. З липня 2025 року всі аптечні заклади, що здійснюють роздрібну торгівлю ліками, будуть зобов’язані укласти договір з НСЗУ, щоб брати участь у програмі реімбурсації.
“Ці ліки повинні видаватись пацієнтам в лікарнях безоплатно”,
– підкреслює Лісневська.
Контроль за їхньою наявністю посилюється, щоб пацієнти дійсно отримували медикаменти без додаткових витрат.
Чому ціни на ліки різні?
Чимало українців помічали, що вартість одного й того ж препарату може значно відрізнятися у різних аптеках. Це пов’язано з ринковими факторами: часом закупівлі, коливанням курсу валют, витратами на логістику.
“Один і той самий препарат в різних аптечних мережах має різну ціну через різні закупівельні умови, логістичні витрати та інші чинники”,
– пояснює Лісневська.
Уряд прагне зробити ціни на ліки стабільнішими, запровадивши референтне ціноутворення. Сьогодні введено певні обмеження на маркетинг, доки не буде створено національного переліку, а ціни приведені у відповідність до референтних, наголошує ексзаступниця міністра.
Отже, заходи, які впроваджує уряд, мають на меті зробити ліки доступнішими для українців. Контроль за ціноутворенням, скасування маркетингових платежів та домовленості з виробниками допоможуть стабілізувати ситуацію на фармацевтичному ринку. Уже найближчим часом очікується зниження цін на найпопулярніші препарати, а надалі – створення прозорої системи ціноутворення, яка забезпечить справедливу вартість ліків для всіх громадян.
Як реагують експерти та соцмережі
Нещодавнє рішення уряду про зниження цін на певні лікарські засоби викликало неоднозначну реакцію серед українців, які ставлять питання: чи справді це допоможе пацієнтам, які потребують якісного лікування?
За словами Інни Фрідкін, аналіз нового переліку медикаментів показує кілька тривожних тенденцій:
- “Зі ста найменувань половина – одна і та сама діюча речовина”.
- Здешевлення торкнулося лише недорогих вітчизняних ліків, тоді як імпортні ефективні препарати можуть подорожчати.
- У переліку є досить малоефективні препарати, а також ті, що призводять до звикання та шкодять організму.
Серед анонсованих здешевлених медикаментів – сім варіантів аскорбінової кислоти зі смаками лимона, банана, манго та полуниці.
“Якщо у вас немає коштів на банани, апельсини, лимони, манго, а взимку – на полуницю і дині, купуйте аскорбінку з цим смаком”,
– іронізує Фрідкіна.
Як зазначає Олег Мусій, реальність суттєво відрізняється від офіційних заяв, і подібні маніпуляції лише сіють недовіру між лікарями та пацієнтами. Фактично, безоплатні медичні послуги обмежуються лише тими, що передбачені договорами між лікарнями та Національною службою здоров’я України (НСЗУ) – так званими “пакетами медичних послуг”. Ба більше, навіть у межах цих пакетів доступні лише певні захворювання (нозології) та конкретні медикаменти, що входять до Національного переліку лікарських засобів і протоколів лікування.