Ресторанний ринок: тренди 2025 року та очікування експертів

27 Грудня 20:18
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Ресторанний бізнес в Україні продовжує адаптуватися до викликів, які постали перед ним через війну та економічну кризу. Втім, експерти прогнозують переломний момент у 2025 році, коли ринок почне відновлюватися. Як виживають кав’ярні в умовах жорсткої конкуренції, чи варто очікувати лате по 100 грн, та чому саме ресторанний бізнес стане локомотивом економічного відновлення після війни? Читайте у нашому матеріалі коментарі експертів та прогнози щодо розвитку індустрії.

Ресторанний ринок: тренди 2025 року та очікування експертів

Ресторанний бізнес в Україні продовжує адаптуватися до викликів, які постали перед ним через війну та економічну кризу. Втім, експерти прогнозують переломний момент у 2025 році, коли ринок почне відновлюватися. Як виживають кав’ярні в умовах жорсткої конкуренції, чи варто очікувати лате по 100 грн, та чому саме ресторанний бізнес стане локомотивом економічного відновлення після війни? Читайте у нашому матеріалі коментарі експертів та прогнози щодо розвитку індустрії.

Про стан галузі та перспективи 2025 року в ексклюзивному коментарі Комерсант український розповіла ресторанна експертка Ольга Насонова

Закриття закладів у 2024 та перспективи 2025

Протягом 2024 року в Києві припинили роботу близько 120 ресторанів і кафе, у Львові — близько 50, зазначає Насонова. Водночас ці цифри, хоч і виглядають значними, є меншими, ніж у деякі попередні роки, наприклад 2015–2016, коли в столиці закривалося до 200 закладів на рік.

“Найбільше закладів закрилося у 2022 році, коли бізнес масово не витримував нових умов. 2023 рік дав деяку надію, адже відкриття закладів частково відновилося через очікування закінчення війни. Проте 2024-й став роком невиправданих надій та економічної депресії, ” — зазначає Насонова.

Ресторанна експертка підкреслює, що переважно закриваються або нові заклади, які не змогли знайти своє місце на ринку, або ті, що не оновлювали концепцію та втратили конкурентоспроможність. Ольга Насонова впевнена, що 2025 рік стане поворотним для ресторанного бізнесу. За її словами, бізнес вже “досягнув дна”, і подальшого падіння не буде.

“Я вважаю, що 2025 рік буде позитивним для ресторанної індустрії. Ринок розпочне відновлення, і ми побачимо появу нових цікавих закладів. Це стане роком росту та нових можливостей для тих, хто залишився в бізнесі та готовий розвиватися, ” — резюмує Насонова.

Лате по 100 гривень: реальність чи перебільшення?

Ринок кав’ярень у столиці стрімко розвивається. Зараз у Києві працює близько 1500 закладів, що спеціалізуються на каві, і це число постійно зростає. Проте зростання кількості кав’ярень призвело до жорсткої конкуренції, зазначає ресторанна експертка Ольга Насонова.

“Ринок кав’ярень дуже насичений. Конкуренція висока, особливо у місцях, де кілька закладів розташовані поруч і змагаються за кожного клієнта. Це змушує власників встановлювати конкурентні ціни. Тому лате по 100 гривень — це швидше виняток, ніж правило, ” — зазначає Ольга Насонова.

Експертка пояснює, що лише близько 10% столичних кав’ярень можуть дозволити собі встановлювати такі ціни. Це, зазвичай, преміумзаклади з особливими пропозиціями: власна засмажка кави, унікальний інтер’єр, престижне розташування або спеціальний асортимент.

А от для більшості кав’ярень Києва висока ціна на напої може стати фатальною. Адже лише 10–15% населення столиці готові регулярно платити за каву великі суми. Натомість популярності набувають заклади з демократичними цінами. Це можуть бути кав’ярні самообслуговування, невеликі точки при магазинах або мережеві заклади, пояснює експертка.

“Сьогодні більшість кав’ярень пропонують лате за ціною 50–60 гривень. Це задовольняє основний прошарок споживачів, які шукають якісний напій за розумну ціну. Саме такі заклади найчастіше виживають у конкурентній боротьбі, ” — говорить Насонова.

Водночас економіст Олег Пендзин в ексклюзивному коментарі Комерсант український прогнозує, що подорожчання кави в Україні, попри рекордні ціни на арабіку через неврожай і проблеми з логістикою на глобальному ринку, буде помірним – на рівні 5-10%. Це пов’язано із зусиллями продавців зберегти клієнтів. Хоча окремі напої, такі як лате чи капучино, можуть коштувати до 100 гривень, масове здорожчання очікувати не варто.

«Ситуація на світових ринках справді складна: фунт кави сьогодні коштує 3,5 долара. Але це не означає, що всі кав’ярні будуть різко підіймати ціни. Можна, безперечно, встановити ціну філіжанки кави у 150 гривень, але хто її буде купувати?», – наголошує Олег Пендзин.

Економіст також звернув увагу на поширену практику серед виробників – зміну обсягів продукції. Наприклад, щоб не лякати людей зростанням ціни, виробники зменшують обсяг продукту. Наприклад, ми вже звикли, що у пляшці молока тепер не літр, а 800 грамів.

Роботизація чи оптимізація

Питання роботизації персоналу в Україні, на думку експертів, наразі не є актуальним через високу вартість технологій та відносно низьку вартість робочої сили. Як зазначає експертка Ольга Насонова, замість впровадження роботів бізнеси обирають шляхи оптимізації.

«Бізнес іде шляхом оптимізації, що дозволяє скорочувати персонал. Наприклад, одним із найпростіших методів є скорочення меню, що вимагає менше персоналу, або ж купівля напівфабрикатів. Торгівельні марки пропонують продукцію, яка значно полегшує процес приготування страв і дозволяє закладам скорочувати кількість кухарів», – пояснює Ольга Насонова.

Іншим популярним методом є перехід на самообслуговування. Однак, це не стосується преміумсегмента, де персонал залишається ключовим елементом сервісу, додає Насонова.

Відновлення після війни: ресторанний бізнес на старті

За словами експертки, після завершення війни саме ресторанний бізнес має всі шанси стати одним із найшвидше відновлюваних секторів.

«Відновити ресторан чи кав’ярню значно легше та дешевше, ніж, наприклад, завод чи фабрику. Для цього потрібні відносно невеликі кошти, і вже через місяць після старту заклад може повноцінно функціонувати», – зазначає Ольга Насонова.

Крім того, після війни очікується значне зростання попиту на ресторани, бари та розважальні заклади. Також заклади у торгівельних центрах та сімейні ресторани знову набиратимуть популярність, прогнозує експертка.

Отже, якщо у 2025 завершиться війна, ресторанний бізнес в Україні стане одним із локомотивів економічного відновлення. Його гнучкість та відносно низькі витрати на старт дозволять швидко адаптуватися до нових умов та задовольнити попит, що накопичився за час обмежень. Втім, поки триває повномасштабна війна російської федерації, регулярні повітряні тривоги, ризики відключення електроенергії та зменшення відвідуваності закладів через виїзд українців за кордон будуть пригальмовувати розвиток цього бізнесу.

Автор — Анастасія Федор






Мандровська Олександра
Редактор